Katedra Duomo w Mediolanie

20 stycznia 2024
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Europie. Zalicza się do największych kościołów na świecie i również jej wnętrze zachwyca przepychem oraz stylowym, bogatym wykończeniem. Jest symbolem Mediolanu i główną atrakcją turystyczną tego miasta.

Katedra w Mediolanie – co warto zobaczyć?

Duomo St. Maria Nascente di Milano, nazywana też w dialekcie lombardzkim Dom de Milan, jest katedrą w stylu gotyckim, a jej budowę rozpoczęto w 1386 roku. Katedra powstała na miejscu starej, IV-wiecznej świątyni, i służyła jako główny ośrodek liturgiczny rytu ambrozjańskiego. Prace nad wykończeniem katedry ciągnęły się przez ponad pięć stuleci i jeszcze w XX wieku dokładano nowe elementy do imponującej fasady kościoła.

Przed katedrą rozciąga się wielki plac reprezentacyjny i to zwykle w tym miejscu rozpoczyna się zwiedzanie Dom de Milan. Na fasadzie widać wiele misternie wykonanych płaskorzeźb, bardzo efektownie prezentuje się również dach, z rzeźbami, gargulcami i sterczynami. Wnętrze utrzymane jest w surowym, gotyckim stylu. Sklepienie katedry podtrzymują monumentalne kolumny, a w oknach można podziwiać kunsztownie wykonane witraże, zaliczane do największych na świecie.

Zobacz również: ile trwa lot do Mediolanu?

Katedra w Mediolanie – cennik

Za darmo do katedry mogą wejść dzieci do lat pięciu, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, personel wojskowy, nauczyciele opiekujący się wycieczką szkolną. Bilet na dach katedry kosztuje 15 euro (ulgowy 7,50 euro). Bilet upoważniający także do wejścia do wnętrza katedry kosztuje 22 euro (ulgowy 11 euro). Bilet obejmujący wejście do katedry, na taras widokowy, do muzeum oraz stanowisk archeologicznych kosztuje 30 euro (ulgowy 20 euro). Zwiedzanie tylko samej katedry i muzeum kosztuje 8 euro (ulgowy 4 euro).

Katedra w Mediolanie – godziny otwarcia

Wnętrze katedry jest otwarte dla turystów w godzinach 9:00 – 19:00. Wejście na taras katedry jest możliwe od 10:00 do 16:10. Zwiedzanie nie jest możliwe w trakcie nabożeństw. Osoby wchodzące do środka muszą mieć zasłonięte ramiona, dekolt oraz nogi.

Sprawdź: ceny w Mediolanie

Katedra w Mediolanie – czy warto?

Będąc w Mediolanie ciężko jest pominąć Piazza del Duomo i stojącą przy placu potężną katedrę. Już samo oglądanie jej od zewnątrz dostarcza wielu wrażeń, a wejście do środka tylko to potęguje – wnętrze świątyni jest w stanie pomieścić aż 40 tysięcy osób. My odwiedziliśmy Katedrę Duomo di Milano w październiku i bardzo polecamy ją zwiedzić – warto wybrać się do niej we wczesnych godzinach, gdy jeszcze nie ma tłumów turystów. Najlepiej dojechać tam metrem. Wysiada się przed samą katedrą.

Oto inne zabytki w Mediolanie i atrakcje, które zaliczyliśmy: „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, Zamek Sforzów, Arco della Pace, Cimitero Monumentale, Teatr La Scala, Galleria Vittorio Emanuele II.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments