Kambodża

28 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kambodża to kraj o niezwykle interesującej i barwnej, ale też obfitującej w wiele tragicznych zdarzeń, historii. Jest tutaj wiele godnych uwagi miejsc – na czele z kompleksem świątyń Angkor.

Kambodża to państwo ze stolicą w Phnom Penh położone w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Sąsiaduje z Wietnamem, Laosem i Tajlandią. Zajmuje powierzchnię 181 040 km kw. Lot do Kambodży trwa średnio 8-10 godzin, w zależności od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Kambodża znajduje się pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego z wyraźnym podziałem na porę suchą i deszczową. Najlepiej wybrać się do tego kraju w okresie od listopada do stycznia. Temperatury w Kambodży są bardzo wysokie przez cały rok, nie spadają poniżej 30 st. C. Kwiecień w Kambodży to najgorętszy miesiąc – termometry pokazują minimum 35 st. C. Należy dobrze przygotować się do wyjazdu do Kambodży. Co zabrać? Przede wszystkim pieniądze i dokumenty, a oprócz tego ubezpieczenie zdrowotne, środki farmakologiczne stosowane w profilaktyce antymalarycznej, moskitierę, kosmetyki chroniące przed słońcem oraz stosowną odzież i wygodne obuwie. Szczepienia do Kambodży nie są obowiązkowe, ale warto się nimi zainteresować – niezbędnych informacji udzieli lekarz medycyny podróży.

Bezpieczeństwo w Kambodży

Zdaniem doświadczonych podróżników w Kambodży można czuć się bezpiecznie. Niemniej należy zachować ostrożność – w szczególności w dużych miastach, gdzie grasują kieszonkowcy. Zaleca się też unikanie samotnych spacerów po zmroku oraz większych zgromadzeń. Wypada przypomnieć, iż w Kambodży nie ma polskiej placówki konsularnej. W związku z tym obywatele polscy są uprawnieni do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających palcówkę w Kambodży.

Kambodża – wiza

Obywatele polscy wybierający się są objęci obowiązkiem wizowym. Wizę o terminie ważności do 30 dni można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Kambodży (najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie), podczas wjazdu lotniczymi lub lądowymi przejściami granicznymi oraz za pośrednictwem internetu. Czy można wjechać do Kambodży na dowód osobisty? Nie – potrzebny jest paszport o co najmniej 6-miesięcznym terminie ważności.

Jaką walutę zabrać do Kambodży?

Jednostką monetarną Kambodży jest riel kambodżański (100 KHR to ok. 0,09 zł – kurs z dnia 28 września 2019 r.). Z nabyciem tej waluty w Polsce mogą być poważne trudności, stąd powstaje pytanie o to, jaką walutę zabrać do Kambodży? Zdecydowanie najlepszą opcją są dolary amerykańskie (nie mogą być pogięte ani zniszczone). Dolarami można płacić praktycznie wszędzie, reszta jest bardzo często wydawana w rielach. W dużych miastach funkcjonują bankomaty, ale uwaga: nie obsługują kart wszystkich polskich banków. Poza tym za takie transakcje pobierana jest prowizja. W Kambodży ceny – jak na azjatyckie warunki – są stosunkowo wysokie, dlatego warto zwracać uwagę na to, gdzie się je i robi zakupy. Co warto kupić w Kambodży? Turyści najchętniej zaopatrują się w grafiki wykonane na papierze ryżowym, ręcznie plecione hamaki, jedwabne szale, kramy (khmerskie chusty w geometryczne wzory), pieprz z Kampotu, ostre papryczki oraz T-shirty, spódnice i sukienki.

Zabytki w Kambodży

W gronie największych atrakcji turystycznych Kambodży znajdują się m.in.:

– Angkor – największy kompleks sakralny świata zajmujący obszar ponad 400 km kw. (obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO),

– Preah Vihear – hinduistyczna świątynia Śiwy znajdująca się w Górach Dangrek, na pograniczu Kambodży i Tajlandii (obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO),

– Ta Prohm – świątynia oddalona o ok. 1 km na wschód od Angkor Thom, tu w 2001 r. kręcono sceny filmu „Lara Croft: Tomb Raider” (obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO),

– Phnom Penh: w stolicy Kambodży można zobaczyć m.in. Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng, Pola Śmierci, Pałac Królewski czy Srebrną Pagodę,

– świątynia w Siem Reap – dom słynnego Angkor Wata,

– wioski na jeziorze Tonle Sap,

– stanowiska archeologiczne, np. sztuczna wyspa Neak Pean czy ostatnia stolica imperium khmerskiego Angkor Thom.

Podczas pobytu w Kambodży przyda się dostęp do sieci. W Kambodży internet jest powszechnie dostępny (publiczne hot spoty, wi-fi w hoetlach), lecz najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM do telefonu.

Kurorty w Kambodży

Do najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w Kambodży zaliczają się m.in.:

– Sihanoukville – nadmorskie miasto (znane również jako Kampong Som) będące prowincją stolicy o tej samej nazwie,

– Koh Rong – druga co do wielkości wyspą Kambodży oddalona o ok. 30 km od Sihanoukville,

– Otres Beach – chętnie odwiedzana przez turystów plaża (ok. 8 km od Sihanoukville),

– Kampot – nieduże miasteczko leżące w południowej części kraju,

– Siem Reap – znany kurort znajdujący się w północno-zachodniej Kambodży,

– Krong Kep – małe miasteczko zlokalizowane na południu kraju, w pobliżu Parku Narodowego Kep,

– Senmonorom – jedyne duże miasto w prowincji Mondulkiri (ponad 7 tys. mieszkańców),

– Battambang – miejscowość położona w północno-zachodniej Kambodży.

Turyści bardzo często zatrzymują się także w stolicy kraju Phnom Penh.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments