Jaworzynka

5 czerwca 2020
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Beskid Śląski to idealne miejsce zarówno na zimowe, jak i letnie wakacje. Możliwości spędzania czasu jest tu mnóstwo, więc każdy znajdzie coś adekwatnego do własnych preferencji. Na miejsce pobytu można wybrać np. Jaworzynkę.

Jaworzynka – gdzie się znajduje?

Jaworzynka to wieś w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Leży na wysokości 630 m n.p.m., w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego. Odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi, a z Istebną i Koniakowem tworzy Trójwieś Beskidzką. W ramach ciekawostki wypada nadmienić, iż w południowej części Jaworzynki znajduje się Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji.

Jaworzynka – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Jedną z atrakcji Jaworzynki jest  izba regionalna „Muzeum na Grapie”, gdzie można podziwiać lokalne wyroby rękodzielnicze oraz zapoznać się z historią i zwyczajami dawnych górali śląskich. Godny uwagi jest również kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XX w. Wspomniany już Trójstyk to także wielki atut tej malowniczej miejscowości. Trzy grafitowe obeliski połączone drewnianym mostkiem symbolizują granice trzech państw. Z racji na to, że Czechy i Słowacja są bardzo blisko, warto się tam wybrać. Można także odwiedzić Istebną i Koniakowo. Bardzo blisko Koniakowa, w przysiółku Jaworzynki o nazwie Czadeczka, działają Bank Genów Świerka oraz Muzeum Świerka.

Jaworzynka – trasy turystyczne

Przez Jaworzynkę przebiegają piesze szlaki turystyczne:

– Przeł. Krzyżowa – Kopciowa (szlak żółty),

– Dzwonkówka – Jaworzynka (szlak żółty),

– Łącko – Jaworzynka (szlak żółty),

– Tylmanowa – Jaworzynka (szlak żółty).

Oprócz tego przez wieś przechodzi zielona trasa rowerowa nr 253 (Istebna – Jaworzynka – Koniaków) licząca na długość ok. 28 km.

Jaworzynka – atrakcje dla dzieci

Podczas rodzinnego pobytu w Jaworzynce dzieci warto dużo spacerować i zabrać do lokalnej izby regionalnej, a także do:

– Istebnej, gdzie znajduje się m.in. Kurna Chata Jana Kawuloka (najmłodsi poznają tu góralskie zwyczaje), Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Muzeum Koronek (największa na świecie koronka wyeksponowana jest w Gminnym Centrum Kultury), park linowy oraz izba pamięci Jerzego Kukuczki,

– Koniakowa, w którym można odwiedzić m.in. Chatę na Szańcach i Centrum Pasterskie oraz wdrapać się na górę Ochodzitę będącą najwyższym szczytem Trójwsi Beskidzkiej (895 m n.p.m.).

Jaworzynka – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Jaworzynka i okolice zachęcają do aktywnego wypoczynku. Popularne są wyprawy piesze i rowerowe. Zima natomiast należy do wielbicieli białego szaleństwa. Najbliższymi miejscowościami, gdzie można pojeździć na nartach są m.in.:

– Istebna (Ośrodek Narciarski Złoty Groń, Kompleks Zagroń Istebna z aquaparkiem, Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy Zagroń, wyciągi „Chichot” i „Kuba” itp.),

– Koniaków (wyciągi „Szus” i „Szańce”, Ski Ochodzita itd.),

– Zwardoń (wyciągi „Pod Mytem”, „Cuplik”, „Skalanka I”, „Skalanka II”, „Karolinka”, „Mały Rachowiec” etc.),

Wisła.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments