Japonia

19 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Japonia należy do grona najbardziej rozwiniętych krajów świata. Jest także wyjątkowym miejscem, jeśli chodzi o historię i kulturę. Kraj Kwitnącej Wiśni to wymarzony kierunek dla tych, którzy kochają wspaniałe zabytki, niepowtarzalne krajobrazy oraz cenią gościnność i otwartość.

Japonia to wyspiarskie państwo ze stolicą w Tokio położone u wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag składa się z czterech głównych wysp (Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu) oraz z  6848 mniejszych wysp. Kraj zajmuje łączną powierzchnię 377 972 km kw.

To, ile leci się do Japonii, zależy od paru czynników, niemniej średni czas trwania podrózy wynosi 11-12 godzin. Kiedy jechać do Japonii? To kraj odwiedzany bez względu na porę roku, termin zdeterminowany jest celem wyjazdu. Japonia położona jest w zasięgu trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej (na południu), podzwrotnikowej (w części środkowej) i umiarkowanej ciepłej (na północy).  W Japonii temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu – termometry pokazują średnio 30 st. C.

Co zabrać na wakacje do Japonii? Nie wolno zapomnieć o dokumentach, pieniądzach i ubezpieczeniu zdrowotnym. Ponadto przydadzą się też parasol i przejściówka elektryczna na japońskie gniazdko. Na miejscu należy kupić bilet JR Pass znacznie ułatwiający podróżowanie po Japonii. Najlepszym sposobem na korzystanie z internetu w Japonii jest zakup karty SIM – ceny usług roamingowych są tutaj bardzo wysokie.

Bezpieczeństwo w Japonii

Japonia cieszy się opinią jednego z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Zagrożenie przestępczością jest tutaj relatywnie niskie, niemniej należy zachować ostrożność – zwłaszcza w mało uczęszczanych miejscach.

Japonia – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Japonii w celach turystycznych, służbowych lub prywatnych nie są zobowiązani do posiadania wizy, o ile pobyt nie przekracza 90. dni. W takiej sytuacji nie mają również obowiązku meldunkowego. Czy do Japonii potrzebny jest paszport? Odpowiedź brzmi: tak. Dokument być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii (przy pobytach bezwizowych).

Jaką walutę zabrać do Japonii?

Walutą Japonii jest jen (100 JPY to ok. 3,60 – kurs z dnia 19 września 2019 r.). Najlepszą opcją jest nabycie jenów w Polsce, jeśli jednak nie jest to z jakiś względów możliwe, na wymianę można wziąć euro lub dolary. Trzeba się jednak liczyć z wysokimi prowizjami za przewalutowanie. W Japonii nie ma problemów z wypłatą pieniędzy z bankomatów i płatnościami kartą, ale takie transakcje również są obłożone dość wysokimi prowizjami. Jeśli chodzi o ceny, Japonia nie jest tanim kierunkiem. Co przywieźć na pamiątkę z Japonii? Turyści najczęściej zaopatrują się w pałeczki do jedzenia, tradycyjne wachlarze, parasole, kimona, ręczniki, tradycyjne chusty Furoshiki, wyroby z drewna, Mangę i przedmioty z nią związane, słodycze, amulety Omamori czy materiałowe figurki Sarubobo. Warto przy tej sposobności nadmienić, iż w Japonii ogromną wagę przykłada się do zwyczajów związanych z pamiątkami.

Zabytki w Japonii

W Japonii na brak atrakcji nie sposób narzekać. Zaliczają się do nich m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO, np. kompleksy świątynne Daigo-ji, Enryaku-ji i Hōryū-ji, Pomnik Pokoju w Hiroszimie, Park Narodowy Shiretoko, archipelag wulkanicznych wysp Ogasawara, świątynia Złoty Pawilon w Kioto, zamek w Himeji, kompleks chramów sintoistycznych Nikkō Tōshō-gū, góra Fudżi etc.; łącznie obiektów tych jest 26,

– Tokio: w stolicy Japonii można zobaczyć np. buddyjskie świątynie (np. Senso-ji, Asakusa), handlową ulicę Brama Grzmotów, park Shinjuku Gyoen, wyspę Odaiba, największy targ rybny na świecie Tsukiji itp.,

–  Osaka: w jednym z największych miast japońskich atrakcjami są m.in. Universal Studios Japan, Osaka Castle, dzielnica Shinsekai etc.,

– kilkadziesiąt parków narodowych, np. Ashizuri-Uwakai, Chichibu-Tama-Kai, Echigo-Sanzan-Tadami, Myōgi-Arafune-Saku Kōgen, Shokanbetsu-Teuri-Yagishiri itd.,

– piaszczyste wydmy Tottori ciągnące się wzdłuż wybrzeża Morza Japońskiego,

– Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego  w Hakodate,

– zamek w Hiroshimie,

– kopiec grobowy Mimizuka, dzielnice gejsz i sanktuarium Fushimi Inari Shrine oraz liczne pałace i świątynie w Kioto,

– pola ryżowe Senmaida nad brzegiem Morza Japońskiego,

– bambusowy las w Sagano,

– miasto Beppu na wyspie Kiusiu słynące z różnokolorowych gorących źródeł i gejzerów,

– świątynia Kōtoku-in i posąg Wielkiego Buddy w mieście Kamakura.

Kurorty w Japonii

Gdzie wypoczywać w Japonii? Turyści spragnieni pięknych plaż wybierają w pierwszej kolejności archipelag Okinawa, gdzie podziwiać można widoki niczym rajskie krajobrazy z Hawajów czy Malediwów. Niekiedy ten zakątek określany jest mianem  „japońskiego Galapagos”. Największą wyspą archipelagu jest Okinawa, a wśród najpopularniejszych miejscowości wymieniane są m.in. Miyakojima, Taketomi, Motobu, Onna czy Yomitan. Oprócz tego na wypoczynek można się udać np. na wyspy Hateruma i Amamami bądź do miasta Shirahama leżącego w dystrykcie Awa w prefekturze Chiba lub do kurortu Ibusuki na wyspie Kiusi (słynie z kąpieli w gorących piaskach). Popularnym regionem turystycznym jest także półwysep Izu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments