Jamajka

23 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 2.8]

Rajskie wakacje na Karaibach to marzenie wielu osób. Planując wyprawę w te strony, warto rozważyć urlop na Jamajce – stworzonej do relaksu wyspie słynącej z nieziemskich widoków, fantastycznej kawy i muzyki reggae.

Jamajka jest wyspiarskim państwem położonym na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Kraj zajmuje powierzchnię 10 991 km kw., a jego stolicą jest Kingston. Lot na Jamajkę trwa średnio kilkanaście godzin – najprędzej dostaniemy się tam czartem z Warszawy, to jedyna bezpośrednia opcja. W przypadku pozostałych rejsów niezbędne są przesiadki, np. w Mediolanie i Miami czy Paryżu i Atlancie, w związku z czym czas podróży może ulec wydłużeniu nawet do 20 godzin. Pogoda Jamajki to jeden z największych atutów wyspy. Nie ma tu podziału na pory roku, bardzo ciepło jest przez cały czas. Lipiec, sierpień i wrzesień na Jamajce to najgorętsze miesiące, termometry pokazują wówczas minimum 32 st. C.

Co zabrać na wakacje na Jamajce? Obowiązkowo wymagane dokumenty i pieniądze, a oprócz tego kosmetyki z filtrami chroniące przed słońcem, przewiewną i lekką odzież oraz apteczkę, w której nie powinno zabraknąć środków przeciwbólowych, opatrunkowych, przeciwbiegunkowych i przeciwalergicznych. Turystów przylatujących na Jamajkę bezpośrednio z Polski nie obowiązują żadne szczepienia. Internet na Jamajce dostępny jest w kafejkach internetowych w większych miastach. W droższych hotelach i restauracjach można korzystać z darmowego wi-fi, choć z jego jakością różnie bywa. Turyści na ogół decydują się na kartę SIM.

Bezpieczeństwo na Jamajce

Władze Jamajki zapewniają, że turyści odwiedzający ten kraj nie muszą obawiać się poważnych zagrożeń. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed wyprawami do gmin St James i St Catherine oraz dzielnic Kingston objętych stanem wyjątkowym. Wszędzie jednak trzeba zachować ostrożność – na terenie całego kraju dochodzi do napadów, włamań i kradzieży. Zalecane jest korzystanie wyłącznie z taksówek (także hotelowych) autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board. Wypada także przypomnieć, iż Jamajka jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie, a w okresie od czerwca do listopada występują tu huragany.

Jamajka – wiza

Obywatele polscy, którzy wybierają się na Jamajkę w celach turystycznych lub związanych z wymianą kulturalną, nie są zobligowani do posiadania wizy, o ile pobyt nie przekracza 30. dni. Jaki dokument uprawnia do przekroczenia granicy Jamajki? Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Od turystów przyjeżdżających indywidualnie władze mogą zażądać okazania środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu oraz rezerwacji w hotelu czy pensjonacie (ewentualnie zaproszenia od znajomych). Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

Jaką walutę zabrać na Jamajkę?

Oficjalną walutą Jamajki jest dolar jamajski (1 JMD to ok. 0,029 zł – kurs z dnia 23 sierpnia 2019). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro – nimi też da się płacić na wyspie, niemniej preferowana jest waluta lokalna. Uwaga: dolarów jamajskich nie wolno wywozić z wyspy! Na Jamajce nie ma problemów z korzystaniem z bankomatów i płatnością kartą. Na Jamajce ceny są wyższe niż w Polsce – wyspa żyje głównie z turystów. Najchętniej kupowanymi pamiątkami z Jamajki są wyroby ze skorup żółwi, z czarnego koralowca, szylkretu oraz skóry krokodyla. Oprócz tego podróżni przywożą stamtąd charakterystyczne koszule, rum i kawę Blue Mountain, a także ozdoby z wizerunkiem Boba Marleya.

Zabytki na Jamajce

Na Jamajce nie brakuje godnych uwagi miejsc i obiektów. Wśród nich znajdują się m.in.:

– Kingston – stolica kraju, gdzie odwiedzić można np. Muzeum Boba Marleya, Muzeum Narodowe, ogrody botaniczne Hope czy słynne Hiszpańskie Miasto,

– fort obronny Fort Charles w miejscowości Port Royal oddalonej o ok. 20 km od Kingston,

– Portland Bight – największy obszar chroniony na Jamajce służalcy ochronie raf koralowych,  i endemicznych gatunków,

– Góry Błęktine – górskie pasmo w zachodniej części kraju, wraz z pobliskim pasmem Gór John Crow wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO,

– Falmouth – miejscowość zachwycająca kolonialną architekturą,

– Błękitna Laguna leżąca niedaleko Port Antonio w Górach Błękitnych,

– Blue Mountain Peak – najwyższy szczyt Jamajki zlokalizowany nieopodal Błękitnej Laguny,

– Rio Grande – rzeka spływająca z Gór Błękitnych,

– Mandeville – jedno z najlepiej zachowanych na wyspie miast w stylu angielskim,

– kompleks siedmiu wodospadów YS Falls,

– Nine Mile – wieś w regionie Saint Ann, tu urodził się Bob Marley.

Kurorty na Jamajce

Najbardziej znanymi kurortami na Jamajce są m.in.:

– Montego Bay – najpopularniejszy jamajski ośrodek wypoczynkowy,

– Negril – nadmorska miejscowość słynąca z przepięknych plaż,

– Port Antonio – kurort  na północno-wschodnim wybrzeżu Jamajki, idealny dla osób pragnących odpocząć od zgiełku i hałasu,

–  Runaway Bay – miejscowość na północnym wybrzeżu Jamajki uchodząca za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie,

– Ocho Rios – miejscowość na północnym wybrzeżu Jamajki, panują tu znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych,

– Discovery Bay – kurort na północnym wybrzeżu Jamajki, lokalnie znany też jako Dry Harbour,

– Lucea – małe nadmorskie letnisko.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments