Na liście marzeń każdej osoby uwielbiającej niezwykłe podróże znajduje się Izrael. To istny tygiel kulturowy i religijny, o bardzo bogatej historii, zaskakujący i zróżnicowany pod wieloma względami. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się do tego fascynującego kraju.
Izrael jest państwem na Bliskim Wschodzie graniczącym z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem oraz posiadającym dostęp do Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Nazwa kraju wywodzi się ze Starego Testamentu i oznacza „ten, który walczy z Bogiem”. To, ile leci się do Izraela, zależy m.in. od miejsca wylotu, np. podróż z Warszawy do Tel Awiwu trwa ok. 4 godzin, zaś z Katowic czy Lublina do Tel Awiwu ok. 4 godzin 30 minut.
Izrael znajduje się pod wpływem trzech pasm klimatycznych: śródziemnomorskiego, umiarkowanego i tropikalnego. W Izraelu temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu, chociaż upały zaczynają się już pod koniec maja. Kwiecień, maj i październik w Izraelu to najlepsze miesiące na zwiedzanie.
Istotna informacja: internet w Izraelu działa całkiem nieźle. Większość hoteli oferuje darmowy dostęp do wi-fi, w dużych miastach są kafejki internetowe, można też kupić kartę SIM do telefonu.
Bezpieczeństwo w Izraelu
Niestabilna sytuacja polityczna w niektórych rejonach Bliskiego Wschodu powoduje pewne obawy związane z bezpieczeństwem podczas pobytu w Izraelu – zwłaszcza, że dość często słyszy się o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Należy przy tym pamiętać o dwóch sprawach: po pierwsze – media wybiórczo traktują cała sprawę i nie przedstawiają wszystkich informacji, a po drugie – do Izraela jeździ sporo osób, które po powrocie podkreślają, że nie ma powodów do obaw. Decyzja o wyjeździe jest zatem indywidualna. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności i śledzenie na bieżąco komunikatów podawanych na stronie internetowej.
Izrael – wiza
Pomiędzy Polską a Izraelem obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Jeżeli nie zamierzamy przebywać w Izraelu dłużej niż 90 dni, nie potrzebujemy wizy. Niemniej musimy mieć paszport ważny od co najmniej 6 miesięcy, bilet powrotny, rezerwację noclegu oraz trasę wycieczki. Koniecznie sprawdzajmy stemple wbite do paszportu przez służby graniczne – nie zawsze bowiem turyści otrzymują pozwolenie na pobyt powyżej miesiąca.
Jaką walutę zabrać do Izraela?
Walutą Izraela jest szekel izraelski (1 ILS to ok. 1,026 zł – kurs z dnia 24 października 2018). Lecąc do Izraela, zabierzmy ze sobą dolary amerykańskie – to najwygodniejsza i najczęściej stosowana opcja. Wymiany możemy dokonać na lotnisku, w kantorze, oddziale banku bądź na poczcie. W Izraelu nie brakuje bankomatów, zaś w hotelach, większych sklepach i restauracjach zwykle da się płacić kartą. Jeśli chodzi o ceny, Izrael nie jest tanim kierunkiem, przyda się więc więcej pieniędzy.
Zabytki w Izraelu
Turystyka jest ważną gałęzią izraelskiej gospodarki. Prym wiedzie turystyka religijna, niemniej coraz więcej osób decyduje się na przyjazd do Izraela w celach wypoczynkowych. W kraju tym nie brakuje ciekawych miejsc, które warto zobaczyć – są to m.in.:
– Jerozolima – stolica i największe miasto Izraela, gdzie przenikają się kultury Zachodu i Wschodu; głównymi atrakcjami są np. Bazylika Grobu Świętego, Ściana Płaczu, Syjon, kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Góra Oliwna, Via Dolorosa, Wzgórze Świątynne etc.; stara część miasta figuruje na liście dziedzictwa UNESCO,
– Tel Awiw – tętniące życiem miasto z pięknymi białymi plażami, klubami nocnymi skupionymi we wschodnich i południowych dzielnicach oraz licznymi hotelami,
– Morze Martwe – jezioro bezodpływowe o bardzo wysokim stopniu zasolenia, lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi (422 m p.p.m. i wciąż obniża się),
– Góra Karmel nad Morzem Śródziemnym w północnej części kraju – obszar ten jest parkiem narodowym oraz rezerwatem biosfery UNESCO,
– dolina Beer Szewy ze stanowiskami archeologicznymi Tell Abu Matar, Bir es-Safdi i Szikmim,
– starożytna nekropolia Bet Sze’arim wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
– ruiny starożytnego miasta kananejskiego Chasor znajdujące się na północ od Jeziora Tyberiadzkiego w Górnej Galilei,
– starożytne miasta nabatejskie Elusa, Oboda, Sobota i Mampsis leżące na pustyni Negew,
– starożytna twierdza żydowska Masada nad Morzem Martwym,
– Park Narodowy Megiddo (obiekt z listy UNESCO),
– Akka – w starożytności był to ważny port,
– świątynie bahaickie w Hajfie i zachodniej Galilei,
– Pustynia Judzka słynąca z klasztorów greko prawosławnych.
Kurorty w Izraelu
Znanymi ośrodkami wypoczynkowymi w Izraelu są m.in.:
– Tel Awiw – drugie pod względem wielkości izraelskie miasto, globalna metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego przyciąga turystów z różnych stron świata,
– Tyberiada – miasto w Dystrykcie Północnym w Dolnej Galilei będące popularnym uzdrowiskiem,
– Ejlat – portowe miasto w Dystrykcie Południowym nad Zatoką Akaba, to najbardziej oblegany kurort izraelski,
– Hajfa – nowoczesny ośrodek, najbardziej zielone miasto Izraela,
– Aszkelon – miejscowość w południowej części Izraela (jedno z najstarszych miast na świecie),
– Aszdod – kurort w Dystrykcie Południowym, panują tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych,
– Naharija – miejscowość w Dystrykcie Północnym.