Islandia

18 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Islandia zwana „krainą lodu i ognia” to niezwykłe miejsce rozpalające wyobraźnię. Słynie z niesamowitych krajobrazów i wielu cudów natury – nic więc dziwnego, że przyciąga turystów niczym magnes.

Islandia to państwo ze stolicą w Reykjavíku położone w Europie Północnej, na wyspie o tej samej nazwie. Należy do krajów nordyckich. Zajmuje powierzchnię 103 125 km kw., przy czym 11 proc. powierzchni zajmują lodowce (największe to: Vatnajökull, Langjökull, Hofsjökull, Mýrdalsjökull oraz Drangajökull). Nie brakuje również gorących źrodeł i gejzerów – wypada w ramach ciekawostki nadmienić, iż energia geotermalna jest wykorzystywana w dużym stopniu do ogrzewania mieszkań.

Ile się leci do Islandii? Bezpośredni  lot z Polski trwa ok. 4 godzin. Kiedy jechać do Islandii? Kraj ten można odwiedzać przez cały rok. W Islandii temperatury najwyższe są w czerwcu, lipcu i sierpniu – średnio 13-14 st. C. Dni są tu krótkie, pochmurne i mało słoneczne – warto o tym pamiętać, zastanawiając się nad tym, co zabrać na wakacje w Islandii. Ponadto nie wolno zapomnieć o ważnych dokumentach (przyda się prawo jazdy – można wynająć samochód, co jest dobrym sposobem na zwiedzanie kraju), pieniądzach i ubezpieczeniu zdrowotnym. Internet w Islandii najlepiej mieć w telefonie, z dostępem do darmowego wi-fi może być problem.

Bezpieczeństwo w Islandii

Islandia uważana jest za kraj bezpieczny dla turystów. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swej stronie internetowej, nie ma tu zbyt dużego zagrożenie przestępczością. Tak jak wszędzie trzeba zachować ostrożność: pilnować bagażu, pieniędzy i dokumentów. Warto przy okazji przypomnieć, iż Islandia leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Islandia – wiza

Polscy obywatele mogą przebywać na terenie Islandii bez obowiązku posiadania zezwolenia i rejestracji maksymalnie 3 miesiące. Po upływie tego czasu należy zarejestrować się w narodowym Rejestrze. Czy można wjechać do Islandii na dowód osobisty? Tak, ponieważ obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Islandia, podobnie jak Polska, należy do  strefy Schengen, co oznacza  brak kontroli dokumentów uprawniających do podróży na granicach lądowych i morskich. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie trzeba mieć przy sobie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość: dowodu osobistego lub paszportu.

Jaką walutę zabrać do Islandii?

W Islandii walutą jest korona islandzka (100 ISK to ok. 3,18 zł – kurs z dnia 18 września 2019 r.). Z nabyciem tej waluty w Polsce jest spory kłopot, dlatego na wymianę najlepiej zabrać euro lub dolary. Jeśli chodzi o ceny, Islandia jest drogim krajem, więc lepiej przygotować się na spore wydatki. Co przywieźć na pamiątkę z Islandii? Turyści chętnie kupują ręcznie robione swetry z islandzkiej wełny (lopapeysa), odzież sportową, ozdoby z lawy, srebrne runy, suszone ryby, sól wulkaniczną i herbatę z mchu.

Zabytki w Islandii

Do największych atrakcji turystycznych Islandii zaliczają się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Park Narodowy Pingvellir oraz wyspa wulkaniczna Surtsey,

– Reykjavík: w stolicy Islandii można zobaczyć m.in. postmodernistyczny ratusz, kościół Hallgrímskirkja, katedrę Chrystusa Króla, ogród botaniczny Grasagarður Reykjavíkur, rezydencję Viðeyjarstofa, muzea (np. Narodowe Muzeum Islandii czy Muzeum Morza) etc.,

– parki narodowe: Snæfellsjökull, Vatnajökull, Jökulsárgljúfur, Skaftafell,

– rezerwat przyrody, np. Breiðafjörður, Fjallbak,

– jezioro Mývatn –  leży na obszarze ostoi ptaków IBA i znajduje się pod ścisłą ochroną,

– rzeka Laxá,

– domy torfowe, np. w Austur-Meðalholt, Glaumbær, Grenjaðarstaður czy Tyrfingsstaðir,

– system wulkanicznyTorfajökull,

– Gljúfrasteinn – muzeum w Mosfellsdalur,

– Fjallabak Nature Reserve w Landmannalaugar,

– Zatoka Fjallsárlón,

– czarna plaża Reynisfjara uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż świata,

– Półwysep Dyrhólaey,

– Vestfirðir – w tej części Islandii znajdują się niezwykłe fiordy,

– Látrabjarg – najbardziej na zachód wysunięty punkt Islandii,

– trasy turystyczne, np. Diamentowy Krąg, Srebrny Krąg i Złoty Krąg.

Kurorty w Islandii

Islandia kojarzona jest głównie z chłodem, niemniej z uwagi na położenie geograficzne nie brakuje tutaj gorących źródeł. Chcąc skorzystać z ich dobrodziejstw, najlepiej udać się do takich miejscowości jak:

– Reykjavík – w stolicy kraju i okolicach jest łącznie 17 gorących źródeł,

– Bláa Lónið – uzdrowisko typu spa położone w południowo-zachodniej Islandii, na półwyspie Reykjanes,

– Húsavík – małe miasto leżące na północnym wybrzeżu Islandii.

Ponadto warto także odwiedzić obszar Laugarvatn oraz gorące źródła znajdujące się w okolicach jeziora Mývatn.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments