Irlandia

13 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Irlandia to kraj kuszący niesamowitymi krajobrazami, okazałymi zabytkami i oczywiście prawdziwym Guinnessem. Malownicze i pełne uroku miasteczka, skaliste wybrzeża – w Irlandii można się zakochać od pierwszego wejrzenia.

Irlandia to państwo wyspiarskie ze stolicą w Dublinie położone w Europie Zachodniej. Zajmuje powierzchnię 70 273 km kw. Lot do Irlandii trwa nieco ponad 3 godziny. Istotnym czynnikiem decydującym o terminie wyjazdu jest pogoda. Irlandia nie rozpieszcza miłośników upałów. Kraj ten znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Sporo tu pada, zwłaszcza na zachodzie. Lipiec w Irlandii jest najcieplejszym miesiącem – termometry pokazują średnio 18 st. C. Trzeba zatem odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Irlandii. Co zabrać? Z pewnością cieplejszą odzież i coś przeciwdeszczowego. Warto zaopatrzyć się też w dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Irlandii

Irlandia uważana jest za stosunkowo bezpieczny kraj. Zdarzają się tu kradzieże kieszonkowe oraz włamania do samochodów. Trzeba pilnować swoich rzeczy, pieniędzy i dokumentów oraz zachować czujność.

Irlandia – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Irlandii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przy pobytach nieprzekraczających 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Czy do Irlandii potrzebny jest paszport? Dokumentem uprawniającym przekroczenie granicy jest paszport lub dowód osobisty.

Jaką walutę zabrać do Irlandii?

Walutą Irlandii jest euro (1 EUR to ok. 4,34 zł – kurs z dnia 13 września 2019 r.), w związku z czym należy się zaopatrzyć w odpowiednią ilość euro. Na terenie Irlandii nie ma problemu z wypłatami z bankomatów i płatnościami kartą. W Irlandii ceny są dużo wyższe niż w Polsce, trzeba się zatem przygotować na spore wydatki. Co warto kupić w Irlandii? Najchętniej kupowane przez turystów są m.in. magnesy na lodówkę, piwo Guinness, czekolady, kufle na piwo, whiskey, herbata czy pamiątki z koniczyną.

Zabytki w Irlandii

Największymi atrakcjami turystycznymi Irlandii są m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: zespół zabytków archeologicznych w Brú na Bóinne i skalista wyspa Skellig Michael,

– Dublin: zobaczyć tu można m.in. historyczne centrum zgłoszone do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, liczne obiekty sakralne (np. katedra św. Patryka czy kościół św. Audoena), dawne więzienie Kilmainham Gaol (obecnie mieści się tu muzeum), pałace (np. Mansion House, Leinster House, Powerscourt Townhouse), park miejski Phoenix Park, muzea (np. National Gallery of Ireland, Muzeum Pisarzy Dublińskich czy Muzeum Browaru Guinnessa) etc.,

– Burren – płaskowyż w zachodniej części kraju,

– krajobraz neolityczny Céide Fields,

– pozostałości wczesnośredniowiecznych kamiennych osad fortecznych, np. Dún Aengus, Cahercommaun czy Staigue,

– wczesnośredniowieczny zespół klasztorny w Clonmacnoise,

– opactwa w Durrow, Kylemore Abbey, Kells etc.,

– Glendalough – dolina położona w górach Wicklow, gdzie znajduje się wczesnośredniowieczny klasztor,

– siedziby królewskie w prowincjach Ulster, Leinster, Munster i Connaught oraz w regionie Meath,

– wzgórze Tara,

– parki narodowe: Ballycroy, Burren, Connemara, Glenveagh, Killarney i Gór Wicklow,

– szlaki turystyczne, np. Pierścień Kerry,

– Półwysep Dingle,

– kamienny krąg w Lough Gur.

W Irlandii internet mobilny to najlepsze rozwiązanie pozwalające mieć stały dostęp do sieci – podczas zwiedzania bez wątpienia się przyda.

Kurorty w Irlandii

Do najpopularniejszych kurortów w Irlandii zaliczają się m.in.:

– Bray – znany ośrodek wypoczynkowy położony na wschodnim wybrzeżu kraju,

– Clonakilty – miasto położone w hrabstwie Cork uznane za „Najlepsze miasto w Europie” w 2017 r.,

– Tralee – miejscowość znajdująca się w  południowo-zachodniej części kraju,

– Strandhill – nadmorskie miasto leżące w hrabstwie Sligo,

– Caherdaniel – wioska położona w hrabstwie Kerry, tutejsza plaża Derrynane Beach uchodzi za najpiękniejszą irlandzką plażę,

– Dingle – miasto leżące na wybrzeżu Atlantyku (jedyne miasto na Półwyspie Dingle),

– Lahinch – nadmorski kurort położony północno-zachodnim wybrzeżu hrabstwa Clare, świetne miejsce do surfowania,

– Glenbeigh – miasto usytuowane na półwyspie Iveragh,

– Ballybunion – nadmorski kurort położony w hrabstwie Kerry.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments