Iran

25 listopada 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Iran – jeden z najbardziej górzystych krajów świata to kierunek turystyczny zyskujący wśród Polaków powoli na popularności. Państwo Persów przyciąga licznymi atrakcjami i niezwykłą kulturą.

Iran to państwo ze stolicą w Teheranie położone na Bliskim Wschodzie. Zajmuje powierzchnię 1 628 771 km kw. i graniczy z Pakistanem, Irakiem, Turcją, Armenią oraz Azerbejdżanem. To, ile trwa lot do Iranu zależy m.in. od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami, niemniej średni czas trwania podróży samolotem z Polski to ok. 5 godzin 30 minut. Kiedy lecieć do Iranu? Najlepszymi miesiącami na wyjazd są marzec, kwiecień, początek maja, wrzesień październik oraz początek listopada. Iran znajduje się pod wpływem dwóch stref klimatycznych: podzwrotnikowej obejmującej większą część terytorium państwa i zwrotnikowej panującej na południu kraju oraz w nadbrzeżnej strefie Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego. W Iranie temperatury są najwyższe w okresie od czerwca do września – ponad 40-stopniowe upały nie należą wówczas do rzadkości. Co zabrać na wakacje w Iranie? Przede wszystkim dokumenty, ubezpieczenie zdrowotne, pieniądze, odpowiednią odzież (uwaga: do ubioru w Iranie przywiązuje się dużą wagę) i kosmetyki chroniące przed słońcem. Szczepienia nie są obowiązkowe.

Bezpieczeństwo w Iranie

Iran to kraj, w którym obcokrajowcy mogą czuć się bezpiecznie. Nikogo to jednak nie zwalnia z obowiązku zachowania ostrożności. Odradzane są samotne wycieczki po zmroku. Trzeba być czujnym w środkach publicznego transportu, gdzie grasują kieszonkowcy. Nie należy pozostawiać bagażu bez opieki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelakie podróże m.in. do prowincji Sistan i Beludżystan oraz na pogranicze z Irakiem, Afganistanem i Pakistanem.

Iran – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Iranu są objęci obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Iranu w Warszawie lub – w przypadku pobytów nie dłuższych niż 30 dni – na lotniskach międzynarodowych. Jaki dokument potwierdzający tożsamość potrzebny jest do Iranu: paszport czy dowód osobisty? Odpowiedź brzmi: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu. Pod żadnym pozorem nie wolno okazywać paszportu cywilom, gdyż dokument może zostać skradziony. Nawet policja irańska rzadko o to prosi turystów – w takiej sytuacji zwykle wystarczy okazanie kserokopii dokumentu. W Iranie istnieje obowiązek meldunkowy, w związku z czym na czas pobytu w hotelu paszport przechowywany jest w depozycie. Oprócz paszportu wymagane jest okazanie przez służby graniczne biletu powrotnego i ubezpieczenia medycznego.

Jaką walutę zabrać do Iranu?

W Iranie walutą jest rial irański (100 IRR to ok. 0,0092 zł – kurs z dnia 25 listopada 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary lub euro. Zdecydowanie preferowane są płatności gotówką – oprócz lokalnej waluty przydają się też wspomniane dolary bądź euro. Bankomaty dostępne są w największych miastach, ale z wypłatą pieniędzy są zazwyczaj kłopoty. Osoby posiadające karty kredytowe/płatnicze wystawione poza Iranem niestety nie skorzystają z nich w tym kraju. Jeśli chodzi o ceny, Iran prowadzi politykę wobec turystów polegająca na ich zawyżaniu. Co kupić na pamiątkę z Iranu? Sporą popularnością cieszą się m.in. dywany, miniaturowe naczynia, wełniane ubrania, przyprawy, fajki wodne itp. Trzeba uważać, aby nie zaopatrzyć się w pamiątki wyprodukowane w Chinach, które w Iranie są bardzo rozpowszechnione.

Zabytki w Iranie

Do największych atrakcji turystycznych Iranu zaliczają się m.in.:

– Teheran – w stolicy i największym mieście kraju można zobaczyć m.in. ulicę Waliasr będącą najdłuższą ulica Bliskiego Wschodu, meczet Imamzadeh Sale, Wielki Bazar, bazar Tajrish, Milad Tower (najwyższą wieżę telekomunikacyjną w Iranie), byłą ambasadę amerykańską, pałac Golestan (obiekt z listy UESCO) etc.,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Bagh-e Fin (ogród na przedmieściach Kaszanu), krajobraz kulturowy miasta Bam, stanowisko archeologiczne Czoga Zanbil, pustynia Daszt-e Lut, grobowiec w Gonbad-e Kawus, inskrypcja z Behistun, Meczet Imama w Isfahanie, monastery św. Stefana przy granicy z Armenią i św. Tadeusza niedaleko miasta Sija Czeszme, ogrody perskie, Pałac Czterdziestu Kolumn w Isfahanie, Plac Imama w Isfahanie, Wielki Meczet w Isfahanie oraz miasta, Pasargady, Soltanije, Suza, Persepolis, Jazd i Isfahan,

– liczne stanowiska archeologiczne, np. Ali Kosh, Ekbatana, Gandż Dareh itd.,

– pustynne miasto Kaszan, na którego terenie znaleziono ślady osadnictwa ludzkiego sprzed 6000 p.n.e.,

– irański Kurdystan,

– dawne młyny wodne w Shustar,

– wapienne tarasy Badab-e Surt,

– oaza Ezmirghan nieopodal miasta Tabas,

– gliniane domy w Kharanaq,

– wioska Abyaneh,

– jaskinia Ali Sadr,

– Mashad – jedno z najświętszych miast islamu.

Podczas podróży po kraju przyda się mobilny internet. W Iranie najlepiej kupić kartę SIM do telefonu. Przy jej zakupie wymagany jest paszport.

Kurorty w Iranie

Turyści przyjeżdżający do Iranu bardzo często zatrzymują się w Teheranie. W pobliżu stolicy znajdują się najpopularniejsze kurorty narciarskie na czele z Shemshak i Dizin. Chętnie wybieranymi miejscami na wypoczynek są natomiast wyspy Keszm (największa wyspa w Zatoce Perskiej), Hormoz i Hengam. Do lubianych kurortów morskich (wybrzeże Morza Kaspijskiego) zaliczają się np. miejscowości Babol czy Ramsar.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments