Ios

28 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Szukasz interesującego miejsca na urlop? Atrakcyjnych zakątków na świecie jest mnóstwo, niemniej warto pamiętać o tym, że zawsze świetnie sprawdzają się popularne kierunki takie jak chociażby Grecja. Dużym jej atutem jest to, że leży nie tylko na kontynencie, ale i na wyspach, co daje ogromne możliwości w zakresie organizowania wypoczynku. Warto wybrać się m.in. na Ios.

Ios to mała, górzysta wyspa w archipelagu Cykladów na Morzu Egejskim. Leży pomiędzy Naksos a Santorini. Zajmuje powierzchnię 109 km kw. Jeśli wierzyć legendom, stąd pochodziła matka Homera, który został tu pochowany (informacje te nie mają potwierdzenia w historycznych źródłach). Na potrzeby turystyki wyspa została odkryta stosunkowo niedawno, bo w latach 60-tych ubiegłego wieku – początkowo była to mekka hipisów. Jak dojechać na Ios? Na wyspie nie ma lotniska, dlatego też turyści przylatują na Santorini, skąd promem udają się na Ios. To, ile trwa lot na Ios, zdeterminowane jest paroma czynnikami – podróż czarterem z Warszawy na Santorini zajmuje ok. 3 godzin, promem na Ios płynie się średnio ok. godziny (zależy od przewoźnika).

Bezpieczeństwo na Ios

Ios to świetny wybór, jeśli chcemy przeżyć niezapomniane i bezpieczne wakacje. Niemniej tak jak wszędzie powinniśmy zachować ostrożność. Nasz bagaż, portfel czy dokumenty mogą paść łupem złodziei. Wskazana jest ponadto ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości – zwłaszcza w rozrywkowych lokalach.

Ios – wiza

Grecja – podobnie jak Polska – jest członkiem Unii Europejskiej. Dlatego na Ios możemy wybrać się bez wizy – przy pobytach turystycznych do 90 dni nie jest ona wymagana. Potrzebujemy za to ważnego dowodu osobistego.

Jaką walutę zabrać na Ios?

W kwestii tego, jaką walutę zabrać na Ios: najlepszą opcją jest euro (jednostka monetarna Grecji). W Grecji wymiana złotówek na euro wchodzi w rachubę, ale kompletnie dla nas nieopłacalna (niekorzystny kurs). W ostateczności zawsze możemy wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić kartą – warto wcześniej zasięgnąć w banku informacji, jakie prowizje są pobierane z tego tytułu. Na Ios ceny są wyższe niż w Polsce, przygotujmy się zatem na większe wydatki.

Zabytki na Ios

Ios upodobali sobie przede wszystkim młodzi ludzie spragnieni zabawy. Na wyspie nie brakuje dyskotek i klubów nocnych, w których imprezy trwają do białego rana. Nie oznacza to jednak wcale, że Ios nie ma niczego więcej do zaoferowania – wręcz przeciwnie. Jest tutaj sporo godnych uwagi miejsc, m.in.:

– Chora – w stolicy wyspy podziwiać można np. typowo cykladzką architekturę, Muzeum Archeologiczne oraz liczne kościoły, spośród których najbardziej znany jest kościół Panagia Gremiotissa,

– domniemany grób Homera w pobliżu zatoki Plaktos,

– ruiny zamku weneckiego Paleokastro w Agios Theodotis,

– bizantyjski klasztor Agios Ioannis Prodromos w Pyrgos (znany też jako klasztor Kalamos),

– stanowisko archeologiczne Skarkos – są to pozostałości po wczesnocykladzkiej osadzie z wczesnej epoki brązu,

– góra Agia Marina – ciekawy punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na morze i na zatokę Agia Theodoti,

– dolina Pano Kabos z licznymi drzewami oliwnymi i winnicami,

– zatoka Psathi, gdzie wybudowanych zostało mnóstwo białych wiatraków.

Podczas pobytu na wyspie przyda się oczywiście sprawnie działający internet – Ios pod tym względem nie odbiega od pozostałej części Grecji. Darmowe wi-fi w hotelach to standard, a do telefonu możemy kupić kartę SIM.

Kurorty na Ios

Chora to nie tylko najważniejszy ośrodek na wyspie, ale również najchętniej odwiedzany kurort – to właśnie tutaj znajduje się największa liczba hoteli. Równie znanym kurortem jest Mylopotas (ok. 3 km od Chory), gdzie główną atrakcją jest plaża uchodząca za jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc na Ios. Sporą popularnością cieszą się też miejscowości Gialos oraz Ormos, przy czym tą drugą preferują miłośnicy spokojnego odpoczynku. Poza tym mnóstwo hoteli, restauracji i klubów wybudowanych zostało w okolicach plaż takich jak m.in. Manganari (kręcono tu zdjęcia do filmu „Wielki błękit”), Koumbara, Valmas, Psathi, Kolitsani, Kampaki czy Trypiti.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments