Indonezja

19 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Rajskie wakacje marzą się każdemu. Spędzić je można w Indonezji – nie brakuje tu fantastycznych zakątków, bajecznych plaż i nieziemskich krajobrazów zapierających dech w piersiach.

Indonezja zwana często „Krainą Wulkanów” jest wyspiarskim państwem leżącym w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii. Tworzy ją ponad 17 tys. wysp – zamieszkanych jest ok. 6 tys., najbardziej zaludniona jest Jawa. Stolica mieści się w Dżakarcie. To, ile trwa lot do Indonezji, zależy głównie od rodzaju rejsu i miejsca docelowego, niemniej należy się przygotować na kilkunastogodzinną podróż, np. z Warszawy do Balikpapan leci się średnio ok. 13 godzin 40 minut. Kiedy lecieć do Indonezji? Zdecydowana większość kraju znajduje się pod wpływem klimatu równikowego wilgotnego, tylko na Małych Wyspach Sundajskich klimat posiada cechy klimatu podrównikowego. Pora deszczowa trwa od października do kwietnia, a pora sucha od maja do września. Temperatury w Indonezji są bardzo wysokie (ponad 30 st. C) przez cały rok, niemniej najwięcej turystów przyjeżdża tu w porze suchej.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się do Indonezji. Co zabrać? Przede wszystkim niezbędne dokumenty i pieniądze, a także repelenty na komary i moskity, moskitierę, antybakteryjny żel do rąk oraz odpowiednio wyposażoną apteczkę (w środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe). W Indonezji internet najlepiej mieć w telefonie – w tym celu trzeba zaopatrzyć się w kartę SIM.

Bezpieczeństwo w Indonezji

Władze Indonezji dokładają wszelakich starań, aby odwiedzającym ten kraj turystom zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Na chwilę obecną nie trzeba się obawiać poważnych zagrożeń, niemniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ostrożność wszystkim osobom udającym się w region Dżakarty oraz prosi o unikanie zgromadzeń publicznych i niesprawdzonych niskobudżetowych przewoźników autobusowych. Apeluje również o wykonanie przed wyjazdem kserokopii paszportu i biletu lotniczego.

Indonezja – wiza

Czy do Indonezji potrzebny jest paszport oraz wiza? Obywatele polscy przyjeżdżający do Indonezji m.in. w celach turystycznych nie muszą mieć wizy, o ile pobyt nie przekracza 30. dni. Nie ma opcji przedłużenia bezwizowego wjazdu  bez opuszczenia Indonezji. W dalszym ciągu można ubiegać się o 30-dniową wizę on-arrival (VOA), którą można przedłużyć na kolejne 30 dni. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Jeśli ktoś zamierza starć się o wizę wielokrotną, musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy.

Jaką walutę zabrać do Indonezji?

Walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska (10 000 IDR to ok. 2,75 zł – kurs z dnia 19 sierpnia 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać euro lub dolary amerykańskie, przy czym da się wymienić jedynie dolary wyemitowane po 2001 r. (nie mogą być one uszkodzone). W dużych miastach i centrach turystycznych nie ma problemu z korzystaniem z bankomatów i kart płatniczych. Co się zaś tyczy cen w Inodnezji, to za wiele rzeczy trzeba zapłacić więcej nież w Polsce – lepiej zatem przygotować się na większe wydatki. A co warto kupić w Indonezji? Pamiątkami najczęściej przywożonymi z tego kraju są: kawa, maski z Bali, figurki w kształcie słonia, popielniczki w kształcie żółwi, ukulele i kadzidełka.

Zabytki w Indonezji

Indonezja to niezwykły kraj, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać. Spośród tych najbardziej znanych wymienia się:

– parki narodowe: Berbak, Betung Kerihun, Bogani Nani Wartabone, Bukit Baka-Bukit Raya, Gunung Palung, Kayan Mentarang, Kutai, Leuser, Lore Lindu, Rawa Aopa Watumohai, Wasur oraz Komodo, Ujung Kulon, Wakatobi (trzy ostatnie to obiekty z listy UNESCO),

– Borobudur –  buddyjska świątynia znajdująca się miasta Magelang na Jawie (obiekt z listy UNESCO),

– Prambanan – kompleks świątyń hinduistycznych na wyspie Jawa, 18 km od miasta Yogyakarta (obiekt z listy UNESCO),

– Pura Besakih – świątynia hinduistyczna w miejscowości Besakih na Bali (obiekt z listy UNESCO),

– Sangiran – stanowisko archeologiczne na Jawie (obiekt z listy UNESCO),

– sułtańskie pałace (Keratony) na Jawie: w Surakarcie (wzniesiony w latach 1743-1746, w 1985 r. został poważnie zniszczony przez pożar i do dziś jest odbudowywany) i w Yogyakarcie (powstał w latach 1755-1795),

– wulkaniczne jezioro Toba na Sumatrze,

– wulkan Bromo na wyspie Jawa,

– wulkany (Gunung Batur i Gunung Abang), tarasy ryżowe (np. w pobliżu wioski Tegallalang) i pałace wodne (np. w Ujung i Tirta Gangga) na Bali,

– farmy wodorostów na wyspie Lembongan,

– Pink Beach (nazwa plaży pochodzi od różowego piasku) na wyspie Lombok,

– archipelag Gili składający się z wysp Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air.

Kurorty w Indonezji

W Indonezji nie brakuje urokliwych miasteczek i pięknych plaż, jednakże zdecydowanie najchętniej odwiedzana jest przez turystów wyspa Bali. Tutaj znajdują się takie kurorty jak m.in.: Kuta, Tanjung Benoa, Ubud, Jimbaran, Sanur, Balangan, Seminyak, Nusa Dua, Legian, Lovina, Amed czy Tirta Gangga. Poza tym podróżni chętnie odwiedzają też Jawę, gdzie leżą takie ośrodki wypoczynkowe jak np. Banyuwangi, Tepus, Pacitan, Jember, Wonosari, Bayah, Gunung Kidul, Yogyakarta czy Malang. Sporą popularnością cieszą się również wyspy Sumatra i Borneo.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments