Igła Deotymy

11 grudnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Igła Deotymy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym. Stoi w malowniczej Dolinie Prądnika, w pobliżu Skał Kawalerskich i Panieńskich. Od lat przyciąga turystów swoim niezwykłym kształtem.

Czym jest Igła Deotymy?

Igła Deotymy to ostaniec, czyli wzniesienie powstałe w wyniku wieloletniego wietrzenia i erozji. Znajduje się u wylotu wąwozu Wrześnik, a tworzą ją jurajskie wapienie, charakterystyczne dla całego Ojcowskiego Parku Narodowego. Swoją nazwę zawdzięcza literatce Jadwidze Łuszczewskiej, która mieszkała w pobliskiej willi „Pod Koroną” i tam tworzyła wiele swoich znanych wierszy.

Igła Deotymy – godziny otwarcia

Igłę Deotymy można oglądać o dowolnej porze – znajduje się ona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, który jest dostępny dla turystów przez całą dobę. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony turystów, warto zorganizować spacer do Igły Deotymy poza weekendem, gdy na trasach jest mniej ludzi.

Igła Deotymy – czy warto?

Igła Deotymy to wielka atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego. My byliśmy tam w czerwcu 2021 roku i nawet podczas gorszej pogody jest to formacja, która robi na turystach spore wrażenie. Do Igły Deotymy można dojść korzystając z zielonego szlaku zaczynającego się w Ojcowie. Ze względu na jej unikalną wartość, Igła nie jest przeznaczona do wspinaczki skałkowej.

Punktem wypadowym do zwiedzania tego miejsca był dla nas hotel Villa Verde. W okolicy zwiedziliśmy również: Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską, Jaskinię Łokieta, Maczugę Herkulesa.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments