Honduras

22 listopada 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Republika Hondurasu to państwo zlokalizowane pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. To ubogi kraj wzbudzający ogromną ciekawość wśród turystów preferujących egzotyczne i nie do końca odkryte kierunki.

Honduras to państwo ze stolicą w mieście Tegucigalpa położone w Ameryce Środkowej. Ten wyżynno-górzysty kraj zajmuje powierzchnię 112 090 km kw. i graniczy z Gwatemalą, Nikaraguą i Salwadorem. Lot do Hondurasu trwa średnio ok. 14 godzin 30 minut. Największe porty lotnicze znajdują się w stolicy kraju, San Pedro Sula oraz na wyspie Roatán.

Temperatury w Hondurasie są wysokie. Na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie panuje klimat równikowy wilgotny o suchych zimach, termometry pokazują średnio 28 st. C. Z kolei nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura wynosi 25 st. C. Okres od końca grudnia do kwietnia w Hondurasie oraz miesiące lipiec i sierpień to najlepsza pora na wycieczkę do Hondurasu. Co zabrać do Hondurasu? Przede wszystkim niezbędne dokumenty, pieniądze i odpowiednią odzież. Szczepienia nie są obowiązkowe (tylko od osób przybywających bezpośrednio z rejonu występowania żółtej gorączki wymagane jest stosowne szczepienie), ale warto rozważyć ich wykonanie. Należy pamiętać, iż w Hondurasie jest duże ryzyko wystąpienia malarii, dlatego w podróżnej apteczce nie może zabraknąć środków przeciwmalarycznych. Przyda się ponadto dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Hondurasie

Honduras zaliczany jest do grona najbardziej niebezpiecznych krajów świata. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżami w te strony. Jednakże wiele osób decyduje się na wyprawę do Hondurasu, gdyż z różnych względów jest to bardzo ciekawy kierunek. Trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności – głównie w dużych miastach i na bazarach, odradzane są jakiekolwiek wycieczki po zmroku. Większości turystów udaje się tam uniknąć problemów, ale trzeba brać poprawkę na specyfikę tego miejsca.

Honduras – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Hondurasu w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy przy pobytach nieprzekraczających 90. dni. Jaki dokument potrzebny jest do Hondurasu? Paszport uprawnia do przekroczenia granicy i pobytu na terytorium kraju. Teoretycznie powinien być on ważny co najmniej 3 miesiące od daty wyjazdu z Hondurasu, niemniej rekomendowana ważność to 6 miesięcy.

Jaką walutę zabrać do Hondurasu?

Walutą Hondurasu jest lempira (1 HNL to ok. 0,16 zł – kurs z dnia 22 listopada 2019 r.). na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie, którymi da się płacić w bardzo wielu miejscach. Można też wziąć euro lub funty brytyjskie, niemniej z ich wymianą bywają problemy. Przyjmowane są głównie płatności gotówką, ale w hotelach czy lepszych restauracjach można płacić kartą. Ceny w Hondurasie są dość akceptowalne dla polskiej kieszeni, ale trzeba brać poprawkę na to, że koszt dotarcia do tego kraju do niskich nie należy. Co przywieźć z Hondurasu? Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wyroby lokalnego rzemiosła artystycznego takie jak np. drewniane rzeźby, szkatułki, skórzane paski, portfele i torebki, cygara, kapelusze, misy i torby z trzciny lub trawy, koraliki i bransoletki z nasion, obrazy, hamaki itp.

Zabytki w Hondurasie

Co warto zobaczyć w Hondurasie? Oto garść propozycji:

– Tegucigalpa: stolica i największe miasto kraju, gdzie warto odwiedzić m.in. Muzeum Narodowe – znajduje się tu pokaźna kolekcja sztuki prekolumbijskiej,

– Copán – miasto Majów położone w zachodniej części Hondurasu, figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO,

– Cataratas de Pulhapanzak – wodospad na rzece Río Lindo w północnym Hondurasie,

– Laguna El Cacao – słonawowodna laguna położona na obszarze Parku Narodowego Nombre de Dios,

– Wybrzeże Moskitów –  mający charakter wybrzeża lagunowego fragment wybrzeża Morza Karaibskiego w Nikaragui i południowym Hondurasie,

– Gracias – nieduże kolonialne miasteczko,

– Yojoa – największe jezioro w Hondurasie leżące na wysokości 700 m n.p.m.,

– Comayagua – pierwsza stolica Hondurasu,

– Garifuna – wioska, gdzie podziwiać można pokazy tańców plemiennych,

– Roatán – największa wyspa archipelagu wysp Bahia znajdująca się w pobliżu największej rafy koralowej na Morzu Karaibskim,

– Park Narodowy La Tigra,

– spływy kajakowe po rzece Cangrejal.

Podczas podróżowania po kraju przyda się internet. Honduras oferuje w tym zakresie parę rozwiązań, niemniej najbardziej opłaca się nabyć router XOXO WiFi.

Kurorty w Hondurasie

Większość turystów wakacje w Hondurasie spędza na Wyspach Bahía. Największą ich atrakcją jest świat podwodny. Obszar ten stanowi część Mesoamerican Barrier Reef System, czyli drugiej największej na świecie rafy koralowej. Wyspa Utila wchodząca w skład archipelagu wysp Bahía to światowa mekka nurków. Z kolei Roatán to największa wyspa tego archipelagu. Najpiękniejszą plażą na Roatánie jest West Bay.

Warto też wspomnieć, iż spora popularnością cieszą się okolice wodospadu Cataratas de Pulhapanzak. Turyści mogą korzystać z pól namiotowych i kempingowych. Nieopodal znajduje się ośrodek uzdrowiskowy.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments