Grota Łokietka. Ile kosztuje wstęp? Ile trwa zwiedzanie?

21 sierpnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Grota Łokietka zawdzięcza swoją nazwę legendzie, z jaką do dziś jest kojarzona. Znajduje się ona w Ojcowskim Parku Narodowym i uchodzi za jedną z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Czego się można spodziewać na miejscu?

Grota Łokietka – atrakcje

Jest to jedna z największych jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Ma długość 320 metrów, a deniwelacja wynosi -7 metrów. Tworzy ją kilka korytarzy, którymi można dojść do dużej Sali Rycerskiej, Sypialni oraz dwóch mniejszych sal. Najstarszą częścią Groty Łokietka jest Kuchnia, leżąca blisko powierzchni, z widocznymi korzeniami drzew rosnących nad jaskinią. W ostatniej sali można podziwiać duży słup naciekowy nazywany Orłem, tuż obok widać stalagmity o niezwykłych formach.

Jaskinia od wieków służyła ludziom za schronienie, a jak głosi legenda, na przełomie XIII i XIV wieku miał się w niej ukrywać przyszły król Polski Władysław Łokietek.

Grota Łokietka – jak się ubrać?

W jaskini panuje stała temperatura 7-8 stopni Celsjusza. Latem jest tu znacznie chłodniej niż na powierzchni, dlatego trzeba się odpowiednio przygotować do zwiedzania tego miejsca. Wprawdzie wycieczka po jaskini zajmuje niewiele ponad 30 minut, to bardzo szybko po zejściu pod ziemię zaczyna się odczuwać chłód, więc ciepłe ubrania są niezbędne. Przyda się także nakrycie głowy ze względu na padający w środku deszcz jaskiniowy oraz wygodne buty chroniące przed upadkiem – w jaskini jest bardzo ślisko.

Grota Łokietka – cennik

Bilet wstępu do Groty Łokietka kosztuje 26 zł, za bilet ulgowy płaci się 13 zł. Osoby uprawnione do korzystania z ulgi to dzieci i młodzież szkolna, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści. Przewodnicy grup też płacą połowę ceny.

Grota Łokietka – godziny otwarcia

Grota jest otwarta codziennie, z wyjątkiem dni świątecznych. Pierwsze wejście jest o godzinie 9:00, ostatnie o 18:30. Jaskinia jest zamykana o godzinie 19:00. Wejścia poszczególnych grup odbywają się w półgodzinnych odstępach i nie ma możliwości zrobienia wcześniejszej rezerwacji – obowiązuje kolejność przybycia.

Grota Łokietka – czy warto?

W Grocie Łokietka byliśmy w czerwcu 2021 roku i bez wątpienia jest to miejsce godne polecenia. Warto ją odwiedzić przebywając w Krakowie, ponieważ dojazd do jaskini zajmuje maksymalnie godzinę, jest to też stały punkt wycieczek po Ojcowskim Parku Narodowym. Jaskinia jest długa i ciekawie ukształtowana, a legenda o ucieczce polskiego króla tylko dodaje jej tajemniczości.

W czasie wycieczki zwiedziliśmy również inne miejsca w Parku Ojcowskim. Spaliśmy w hotelu Villa verde. W okolicy zwiedziliśmy także: Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Maczugę Herkulesa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments