Girona

23 grudnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Brak pomysłu na urlop? Warto postawić na sprawdzone kierunki, takie jak np. Hiszpania. Jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć i gdzie można wypocząć – zalicza się do nich leżąca w Katalonii Girona.

Girona to miasto zlokalizowane w północno-wschodniej Hiszpanii, u podnóża Gór Katalońskich, ok. 33 km na zachód od wybrzeża Morza Śródziemnego. Do Barcelony jest stąd ok. 80 km. To, ile leci się do Hiszpanii w te strony, zależy nade wszystko od rodzaju rejsu oraz odległości pomiędzy lotniskami, niemniej na podróż samolotem do Girony trzeba przeznaczyć ok. 3 godziny. Girona posiada własne lotnisko Girona-Costa Brava, które od centrum miasta jest oddalone o ok. 13 km.

Ceny w Gironie

Jednostką monetarną obowiązującą w Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,26 zł – kurs z dnia 23 grudnia 2019 r.). Jaką walutę zabrać do Hiszpanii na wczasy w Gironie? Oczywiście euro. Na miejscu nie będzie żadnych problemów z podjęciem gotówki z bankomatu czy opłaceniem rachunku kartą. Jeśli chodzi o ceny, Hiszpania jest droższa niż Polska, więc lepiej być przygotowanym na większe wydatki – zwłaszcza że Girona jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Co kupić w Gironie na pamiątkę z Hiszpanii?  Zdecydowane godne polecenia są róznego rodzaju alkohole (wina, cydry, sangria czy likier ratafia), sery (np. lligat d’ovella, tupi, provolone etc.), miody przyprawy, kiełbasy, szynki, kawy i czekolady, a także wyroby ceramiczne, koronki i wyplatane ozdoby.

Zabytki w Gironie

Girona może się poszczycić jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii średniowiecznych starówek. Oprócz tego można tutaj zobaczyć m.in.:

– zabytki architektury sakralnej, np. katedrę Najświętszej Maryi Panny, bazylikę Sant Feliu, klasztor Sant Pere de Galligants, kaplicę Sant Nicolau, kościół Najświętszego Serca, klasztor Sant Daniel,

– domy nad rzeką Onyar – zaczęto je budować w XVII w., niemniej większość z nich wzniesiono w XX w.,

– Łaźnie Arabskie – budynek powstawał w okresie od XII w. do XIII w.,

– Torre Gironella – wieża z czasów rzymskich,

–  ruiny fortu Montjuïc,

– muzea, np. Muzeum Historii Girony, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki, Muzeum-Skarbiec Katedry, Muzeum Historii Żydów, Muzeum Kina,

– mosty, np. Pont d’Isabel II, Pont de Pedra, Pont Eiffel, Pont de Sant Agustí, Pont d’en Gómez,

–  zespół budynków secesyjnych z początku XX w.

Będąc na wczasach w Gironie, można też urządzić sobie wycieczki, m.in. do Barcelony, Figueres, Cadaqués czy Vic.

Plaże w Gironie

W samej Gironie nie ma żadnych plaż, ale jest stąd niedaleko do wybrzeża Morza Śródziemnego. Na Costa Brava znajdują się jedne z najlepszych plaż w Hiszpanii, np. w Lloret de Mar, Tossa de Mar, L’Estartit, Roses czy Blanes.

Aktywny wypoczynek w Gironie

Pobyt w Gironie to świetna okazja do długich spacerów połączony ze zwiedzaniem. W mieście działa system rowerów miejskich – po dokonaniu rejestracji i wyrobieniu karty abonamentowej nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojeździć rowerem po mieście i okolicy. Wielbiciele sportów wodnych takich jak windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo czy nurkowanie powinni udać się do któregoś z ośrodków położnych bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym.

Pogoda w Gironie

Kiedy lecieć do Hiszpanii na wczasy w Gironie? W mieście panuje klimat śródziemnomorski. Sezon zaczyna się w maju, a kończy w październiku, aczkolwiek przez cały rok panują tu sprzyjające warunki pogodowe. W Gironie temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu – wynoszą średnio 30 st. C. Najchłodniejszymi miesiącami są natomiast styczeń i luty – termometry pokazują wówczas przeciętnie 13 st. C. Co zabrać na wakacje w Hiszpanii w Gironie? To zależy od terminu i celu wyjazdu – niezbędna jest dopasowana do pory roku odzież oraz wygodne obuwie. Nie wolno też zapomnieć o pieniądzach, dokumentach i ubezpieczeniu zdrowotnym. W kosmetyczce nie może zabraknąć środków chroniących przed słońcem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments