Gibraltar

27 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie w południowej Hiszpanii, o które Hiszpania i Wielka Brytania od lat toczą spór. Jest to niesamowite miejsce, które warto zobaczyć z wielu względów, choć przeważnie kojarzy się tajemniczą skałą, wyjątkowym lotniskiem i wszędobylskimi małpami.

Gibraltar położony jest na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Zajmuje powierzchnię 6,55 km kw. To, ile się leci na Gibraltar, zależy od paru czynników takich jak np. rodzaj rejsu czy odległości pomiędzy lotniskami. Podróż samolotem z Warszawy trwa średnio ok. 3 godzin 30 minut. Kiedy jechać na Gibraltar? Najlepszymi okresami na wycieczkę są późna wiosna oraz wczesna jesień. Najwyższe temperatury Gibraltar odnotowuje w miesiącach letnich – 40-stopniowe upały nie są wówczas rzadkością. Trzeba odpowiednio przygotować się na urlop na Gibraltarze. Co zabrać? Przede wszystkim odpowiednią ilość pieniędzy, ważne dokumenty i odzież adekwatną do pory roku. Przyda się też dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo na Gibraltarze

Turyści planujący spędzić urlop na Gibraltarze nie muszą się obawiać o kwestie związane z bezpieczeństwem – nie czyhają tu na nich żadne poważne zagrożenia. Rzecz jasna tak jak wszędzie należy zachować ostrożność oraz pilnować bagażu, pieniędzy i dokumentów.

Gibraltar – wiza

Gibraltar to terytorium zależne od Wielkiej Brytanii. W związku z tym obywatele polscy, którzy tu przyjeżdżają, korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Tak więc można przyjechać na Gibraltar na dowód osobisty. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądać, jeśli dojdzie do Brexitu.

Jaką walutę zabrać na Gibraltar?

Jednostką monetarną obowiązującą na terenie Gibraltaru jest funt gibraltarski (1 GIP to ok. 4,94 zł – kurs z dnia 27 października 2019 r.). Jaką walutą zabrać na Gibraltar? Na wymianę najlepiej wziąć ze sobą funty brytyjskie, którymi można płacić w wielu miejscach. Mniej polecaną opcją ze względu na niezbyt korzystny przelicznik jest euro. Na Gibraltarze ceny są wyższe niż w Polsce (są mniej więcej na takim poziomie, jak w Wielkiej Brytanii), więc lepiej się przygotować na większe wydatki. Co warto kupić na Gibraltarze? Jest to strefa bezcłowa, w związku z czym można „upolować” w atrakcyjnych cenach perfumy, kosmetyki oraz biżuterię. Turyści chętnie zaopatrują się też w brytyjskie produkty spożywcze, które nie są dostępne w Polsce.

Zabytki na Gibraltarze

Podczas pobytu na Gibraltarze warto uwzględnić takie atrakcje jak m.in.:

– Skała Gibraltarska – największa atrakcja Gibraltaru to jurajska wapienna góra, która wznosi się na 426 m n.p.m. z Morza Śródziemnego,

– rezerwat znajdujący się na szczycie skały z magotami – jedynymi małpami występującymi w Europie, uważane są one nieoficjalnie za symbol Gibraltaru,

– jaskinie: Gorhama (obiekt z listy dziedzictwa światowego UNESCO), Vanguard i Świętego Michała (jaskinię tą odwiedza rocznie prawie 1 mln turystów),

– Upper Galeries – tunele, które wydrążyli Anglicy w trakcie hiszpańsko-francuskiego oblężenia,

– lotnisko – jest o tyle ciekawe, że aby dostać się do centrum miasta, trzeba najpierw pokonać płytę lotniska,

– Schody Śródziemnomorskie – obiekt z listy UNESCO,

– zamek Maurów,

– wiszący most Windsor,

– Europa Point – najbardziej wysunięty na południe cypel symbolizujący koniec kontynentu europejskiego,

– muzeum II Wojny Światowej.

Podczas pobytu na Gibraltarze przydaje się dostęp do sieci. Internet na Gibraltarze działa bardzo sprawnie, najlepiej kupić kartę SIM do telefonu.

Kurorty na Gibraltarze

Na Gibraltarze nie brakuje hoteli, w których można się zatrzymać. Warto przypomnieć, iż to też świetna baza do Hiszpanii – szczególności na Costa del Sol. Wiele osób wybierających się właśnie na Słoneczne Wybrzeże do Andaluzji decyduje się na wzbogacenie pobytu o zwiedzanie Gibraltaru.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments