Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie

10 lutego 2024
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Galleria Vittorio Emanuele II to niezwykłe centrum handlowe i wizytówka Mediolanu. Wciąż działa i można w niej robić zakupy, ale warto zajrzeć do środka choćby tylko po to, by podziwiać wspaniałą architekturę XIX-wiecznej galerii. Trafić do niej jest bardzo łatwo – stoi w samym sercu miasta.

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – historia

Galeria początkowo miała być poświęcona cesarzowi Austrii Franciszkowi Józefowi, ale ostatecznie zadedykowano ją włoskiemu królowi Wiktorowi Emanuelowi II. Głównym architektem i nadzorcą prac budowlanych został słynny Giuseppe Mengoni, którego dziełem było także Palazzo di Residenza w Bolonii. Architekt nie doczekał jednak otwarcia galerii – zmarł wskutek upadku z dachu.

Najbardziej charakterystyczną cechą galerii jest jej wielka kopuła wykonana z żelaza i szkła. Ma ona aż 40 metrów średnicy i wznosi się na 17 metrów, a ponieważ do jej budowy zastosowano szkło bezbarwne, wnętrze galerii jest bardzo jasne i wydaje się optycznie jeszcze większe.

Sprawdź: zabytki w Mediolanie.

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – co warto zobaczyć?

Kopuła nie jest oczywiście jedyną atrakcją mediolańskiej galerii. Wrażenie robi także reprezentacyjne wejście z ozdobnym łukiem, galerie sklepowe, fasady, mozaiki oraz statuy przedstawiające ważne postacie dla historii Włoch. Galeria handlowa zajmuje cztery piętra i znajdują się tutaj butiki najsłynniejszych włoskich projektantów mody, pracownie znanych malarzy i pisarzy, sklepy jubilerskie, modne kawiarnie i restauracje.

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – godziny otwarcia

Galeria jest dostępna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Sklepy i pracownie mają różne godziny otwarcia, ale najczęściej wejść do nich można między 10:00 a 19:00, lokale gastronomiczne zwykle czynne są dłużej. Wejście na teren galerii jest bezpłatne.

Galeria Wiktora Emanuela II w Mediolanie – czy warto?

Galerię trudno przeoczyć, bo stoi ona w centrum Mediolanu i sąsiaduje z innymi ważnymi atrakcjami turystycznymi, jak katedra Duomo czy teatr La Scala. My odwiedziliśmy Galerię Wiktora Emanuela II w październiku i bardzo polecamy to miejsce – centrum handlowe wygląda pięknie o każdej porze dnia, a obok bardzo drogich sklepów i restauracji można znaleźć też miejsca dużo bardziej przystępne cenowo. Można tam zrobić atrakcyjne zdjęcia. Wybierasz się do tego miasta? Zobacz, jak zwiedzić Mediolan w 3 dni.

Oto inne zabytki w Mediolanie i atrakcje, które zaliczyliśmy: Katedra Duomo w Mediolanie, „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, Zamek Sforzów, Arco della Pace, Cimitero Monumentale, Teatr La Scala.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments