Francja

22 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Francja, przez mieszkańców nazywana l’Hexagone („Sześciokąt”), jest krajem położonym w zachodniej części kontynentu, nad Morzem Śródziemnym oraz Oceanem Atlantyckim. Ważną informacją może być fakt, że państwo graniczy m.in. z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą oraz Hiszpanią. Jego stolicą jest wielokulturowy, rozpoznawalny na całym świecie Paryż.

Kraj winem i szampanem… płynący

Republika Francuska jest krajem słynącym z wysokiej jakości produktów, m.in. z wina, szampana, serów, a także markowych ubrań. Smakosze chcący spróbować wysublimowanej kuchni francuskiej, muszą jednak zdecydować się na kilkugodzinny lot do Paryża – rejs z Warszawy na Charles de Gaulle Airport wynosi średnio 2 godziny oraz 25 minut. Francja leży w strefie klimatów umiarkowanych, co oznacza, że średnia roczna temperatura waha się od 0 stopni Celsjusza do 10. stopni Celsjusza, natomiast opady występują przez cały rok. Dodatkową, bardzo ważną informacją jest fakt, że we Francji można swobodnie korzystać z Internetu – istotne jest jednak, aby dokonać zakupu karty SIM.

Bezpieczeństwo we Francji

We Francji, podobnie jak w innych europejskich krajach, możemy spotkać się z aktami kradzieży lub wandalizmu. „Kieszonkowcy” mogą być wszędzie… Przebywając na wakacjach w Paryżu, na Lazurowym Wybrzeżu oraz w pozostałych dużych miastach, należy zawsze zachowywać ostrożność. Warto pamiętać, że największe zagrożenie czyha na przyjezdnych w sklepach, muzeach, metrze oraz na plażach na południu kraju. Bardzo ważne jest także, aby nie pozostawiać rzeczy bez opieki. Dokumenty, biżuterię, pieniądze oraz telefon komórkowy, najlepiej zawsze mieć przy sobie. Uwaga! Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest znać telefony alarmowe:

– policja – 17,
– pogotowie – 15,
– straż pożarna – 18,
– numer ratunkowy – 112.

Francja – wiza

Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Francji jest paszport lub dowód osobisty. Każdy, kto dysponuje ważnym paszportem bądź dowodem osobistym, będzie mógł pozostać na terytorium Republiki Francuskiej do 90. dni. Bardzo ważne jest zatem, aby przed wyjazdem upewnić się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym.

Jaką walutę zabrać do Francji?

Oficjalną jednostką płatniczą obowiązującą na terytorium Francji jest euro – waluta oznaczona międzynarodowym kodem EUR. Jedno euro = 4,3035 złotego polskiego (kurs z dnia: 24. lipca 2018). Ciekawostką może być fakt, że euro zostało wprowadzone do obiegu 1. stycznia 2002 roku.
Decydując się na wyjazd do Francji – kraju określanego mianem „Kulturalnej Stolicy Świata”, należy wziąć ze sobą większą ilość gotówki (oczywiście euro). Pieniądze najlepiej wymienić jeszcze w Polsce.

Euro występuje w postaci banknotów oraz bilonu:

Monety: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów oraz 1 EUR i 2 EUR.

Banknoty: 5 EUR, 10 EUR, 20 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 200 EUR oraz 500 EUR.

Zabytki Francji

Francja jest krajem, który nie powinien „narzekać” na brak zabytków oraz ciekawych atrakcji turystycznych. Sprawdźmy zatem, które miejsca zasługują na szczególną uwagę:

– Wieża Eiffla – symbol stolicy kraju.

– Łuk Triumfalny w Paryżu – monumentalny pomnik wzniesiony z inicjatywy Napoleona.

– Katedra Notre-Dame w Paryżu – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie.

– Sainte Chapelle – kaplica zbudowana w celu chronienia świętych relikwii.

– Luwr – najsłynniejsze muzeum na świcie.

– Disneyland – najliczniej odwiedzany park rozrywki w Europie.

– Mont Saint-Michel – niesamowicie umiejscowione miasteczko, a także opactwo w Normandii.

– Marsylia – miasto nazywane „Bramą do Morza Śródziemnego”.

– Lourdes – największy we Francji ośrodek kultu Maryjnego. Ciekawostką może być fakt, że każdego roku przybywa tutaj ponad 6 milionów pielgrzymów z całego świata.

– Dolina Loary – miejsce, na terenie którego znajduje się ponad 300 średniowiecznych, a także renesansowych zamków oraz wspaniale zachowane budowle stworzone w czasach oświecenia.

Najpiękniejsze zamki w Dolinie Loary:

– Zamek Chenonceau,
– Zamek w Azay-le-Rideau,
– Zamek w Villandry,
– Zamek w Langeais ,
– Katedra w Angers .

– Lazurowe Wybrzeże – znane jako Riwiera Francuska.

– Èze – jedno z najpiękniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. Ciekawostką jest fakt, że Èze (średniowieczna warowna wioska) jest nazywana „Orlim Gniazdem”.

– Annecy – klimatyczne miasteczko zlokalizowane w południowo – wschodniej Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Miejsce to obfituje w charakterystyczne budowle, katedry oraz zamki.

– Carcassonne – najpiękniejsze ufortyfikowane miasto Europy.

– Aix-en-Provence – miasto położone ok. 30 km na północ od Marsylii. Aix (z języka francuskiego „źródła) często określa się mianem „Miasta Tysiąca Fontann”.

– Awinion – najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Prowansji.

– Alpy z najwyższym ich szczytem – Mont Blanc.

Kurorty we Francji

Francja od lat stanowi jeden z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Można tu zobaczyć m.in. Wieżę Eiffla – obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża, a także poopalać się na Lazurowym Wybrzeżu (znanym także jako Riwiera Francuska).
Poniżej znajduje się lista najatrakcyjniejszych francuskich kurortów, w których można wypocząć zarówno latem, jak i zimą.

Zimowe kurorty:

– Grande Plagne – jeden z największych regionów narciarskich we Francji.

– Chamonix-Mont-Blanc – jeden z najchętniej odwiedzanych regionów narciarskich we Francji. Ciekawostką może być fakt, że właśnie w Chamonix-Mont-Blanc zostały zorganizowane pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie.

– Alpe d’Huez – popularna stacja narciarska odwiedzana w okresie od grudnia do kwietnia. Do najpopularniejszych atrakcji Alpe d’Huez zalicza się: olbrzymią sieć zjazdową, doskonale przygotowane trasy zjazdowe, liczne wyciągi oraz kolejki. Ważną informacją dla turystów jest fakt, że w Pałacu Sportów i Kongresów można także uprawiać inne dyscypliny sportowe, m.in. tenis, squash, badminton, pływanie, golf, tenis stołowy oraz wspinaczki po sztucznej ścianie.

– Les 2 Alpes – region narciarski zlokalizowany w masywie l’Oisans.

– Le Grand Domaine – miejsce idealne dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach. W Le Grand Domaine odnajdą się także rodziny z dziećmi.

– Risoul- Var – miejsce szczególnie polecane dla doświadczonych narciarzy.

– Avoriaz – miejscowość narciarska rekomendowana dla doświadczonych narciarzy. Miejsce słynie głównie z bardzo stromych stoków.

– Chatel – zachwycające połączenie małego, sennego miasteczka z atrakcyjną miejscowością narciarską. Ciekawostką może być fakt, że Chatel leży tuż przy granicy francusko – szwajcarskiej.

Kurorty, w których można odpocząć latem:

– Fréjus – kurort na Lazurowym Wybrzeżu, zlokalizowany około 65 km od Nicei oraz około 37 km od Saint-Tropez,

– Port Grimaud – śródziemnomorski kurort, a także miejscowość zlokalizowana w pobliżu Saint-Tropez,

– Deauville – paryski kurort położony na północy kraju,

– Trouville – francuski kurort znany już w XIX wieku.

Wybierasz się na wakacje samolotem? Nie wiesz jednak, co robić z dzieckiem podczas lotu? Koniecznie spakuj do walizki najpotrzebniejsze akcesoria swojej pociechy: kolorowe bajeczki, a także atrakcyjne gry planszowe.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments