Finlandia to kraj znakomity zarówno na weekendowy wyjazd, np. do Helsinek, jak i na nieco dłuższy urlop. Jest tutaj wiele interesujących i pięknych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Finlandia to stosunkowo młode państwo w Europie Północnej, które powstało w 1917 r. po odłączeniu od Rosji. Finlandia, której stolica znajduje się w Helsinkach, graniczy z Norwegią, Rosją oraz ze Szwecją. Bezpośredni lot do Finlandii trwa ok. 2 godzin, np. z Warszawy do Kuopio leci się mniej więcej 2 godziny 4 minuty.
Południowa część Finlandii znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego chłodnego przejściowego, a na północy panuje klimat okołobiegunowego subpolarnego. Jeśli chodzi o temperatury, Finlandia najcieplejsza jest w lipcu – termometr pokazuje średnio ok. 23 st. C. Styczeń w Finlandii jest najchłodniejszym miesiącem – przeciętne temperatury wynoszą wtedy -3 st. C.
Dwie ważne informacje dla osób wybierających się do Finlandii. Co zabrać? Przede wszystkim pieniądze, dokumenty i koniecznie ubezpieczenie zdrowotne – zawartość bagażu trzeba dostosować do terminu i charakteru wyjazdu. W Finlandii internet najlepiej mieć w komórce.
Bezpieczeństwo w Finlandii
Finlandia to kraj, gdzie spędzimy bezpieczny urlop. Turyści powinni jednak zachować czujność, ponieważ – jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem swojej strony internetowej – coraz częściej zdarzają się kieszonkowe kradzieże (zwłaszcza w bardziej zatłoczonych miejscach jak duże centra handlowe czy dworce kolejowe.
Finlandia – wiza
Obywatele polscy przyjeżdżający do Finlandii korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czy jest potrzebny do Finlandii paszport? Granicę przekracza się na podstawie ważnego paszportu bądź dowodu osobistego. Przy pobytach nie przekraczających 90. dni nie ma obowiązku rejestracyjnego – po upływie tego czasu konieczne jest dokonanie rejestracji (na podstawie paszportu lub dowodu).
Jaką walutę zabrać do Finlandii?
Walutą w Finlandii jest euro (1 EUR to ok. 4,36 zł – kurs z dnia 3 września 2019 r.). W związku z tym najlepiej zabrać ze sobą odpowiednią ilość euro. Ogólnie z wypłatą pieniędzy z bankomatu nie będzie kłopotu – problematyczne może się to okazać w północnej części kraju. W Finlandii ceny są wysokie, kraje skandynawskie nie należą do tanich kierunków. W ramach pamiątki z Finlandii można przywieźć różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze (np. noże myśliwskie, biżuterię, wyroby z kości i skóry renifera, wyroby z drewna sosnowego lub brzozowego), lalki, słone lukrecje czy przedmioty wykonane ze szkła i ceramiki.
Zabytki w Finlandii
Przygotowując plan zwiedzania Finlandii, warto uwzględnić w nim takie atrakcje jak m.in.:
– Helsinki: w fińskiej stolicy zobaczymy m.in. plac Senacki, budynek Uniwersytetu Helsińskiego, twierdzę Suomenlinna (obiekt z listy UNESCO), gmach Teatru Narodowego, most Pitkäsilta, park Kaivopuisto etc.,
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: cmentarzysko z epoki brązu w Sammallahdenmäki, cieśnina Kvarken Północny, drewniany kościół w Petäjävesi, Południk Struvego, stare centrum miasta Rauma, zabytkowa fabryka we wsi Verla,
– parki narodowe, np. Archipelagu Ekenäs, Helvetinjärvi, Kauhaneva-Pohjankangas, Urho Kekkonena, Wschodniej Zatoki Fińskiej (łącznie jest ich 40),
– liczne katedry, np. w Espoo, Kuopio, Mikkeli czy w Porvoo,
– katedra i ratusz w Turku,
– średniowieczny zamek Häme znajdujący się w Hämeenlinna, na brzegu jeziora Vanajavesi,
– muzea, np. Muzeum Lenina i Muzeum Muminków w Tampere czy Muzeum Siida w miejscowości Inari,
– Rovaniemi: stolica Laponii oddalona jest zaledwie o kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego, a słynie przede wszystkim jako miejsce zamieszkania świętego Mikołaja; zimą można tu zobaczyć zorzę polarną,
– Kemi – miejscowość, gdzie warto wybrać się zimą, gdyż wtedy można tu podziwiać najsłynniejszą na świecie lodową budowlę, czyli zamek Lumilinna.
Kurorty w Finlandii
Wśród najbardziej znanych fińskich kurortów znajdują się m.in.:
– Naantali – nadmorska miejscowość wypoczynkowa znajdująca się w południowo-zachodniej Finlandii,
– Kalajoki – nadmorskie miasto położone w północnej części Finlandii,
– Oulu – miejscowość leżąca w północnej Finlandii,
– Turku – portowe miasto położone w południowo-zachodniej części Finlandii, dawna stolica kraju,
– Uusikaupunki – jedna z najstarszych miejscowości nad Zatoką Botnicką,
– Yyteri – popularne letnisko jest dzielnicą miasta Pori,
– Vaasa – miasto w zachodniej Finlandii, nad Zatoką Botnicką,
– Kokkola – miejscowość leżąca nad Zatoką Botnicką,
– Lahti – fińska stolica sportów zimowych.