Evia

28 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.5]

Greckie wyspy to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać, aby wybrał się w te strony. Godnym polecenia miejscem jest Evia – druga co do wielkości grecka wyspa. Często można spotkać się z opiniami, że to cała Grecja w pigułce.

Evia – znana też jako Eubea – leży w zachodniej części Morza Egejskiego. Od kontynentalnej części kraju oddzielają ją zatoki Eubejska Północna i Południowa oraz znajdująca się pomiędzy nimi cieśnina Ewripos. Zgodnie z legendami wyspa powstała wskutek gniewu Posjedona, który strasznie zdenerwował się na Zeusa – ze złości uderzył trójzębem, sprawiając, iż od Tesalii i Attyki oderwał się kawałek lądu. Aby jak najszybciej dojechać na Evię, trzeba wsiąść w samolot do Aten. To, ile leci się na Evię, zależy od paru czynników. Do Aten najłatwiej dostać się bezpośrednim samolotem z Warszawy – podróż trwa ok. 2 godzin 30 minut. Z Aten na Evię najprędzej dostaniemy się mostem, który łączy Chalkidę (stolicę wyspy) z lądem – samochodem jedzie się ok. godziny.

Kiedy lecieć na Evię? Wyspa leży w strefie klimatu umiarkowanego śródziemnomorskiego, w związku z czym przez cały rok panują tu korzystne warunki atmosferyczne. Wszystko oczywiście zależy od tego, co kto lubi. Na Evii temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu – w tych też miesiącach przebywa tu najwięcej turystów. Słoneczna aura sprzyja plażowaniu i kąpielom morskim, a także uprawianiu sportów wodnych. Jeśli ktoś preferuje bardziej spokojniejszą atmosferę i zwiedzanie, może się wybrać na Evię w maju lub wrześniu.

Bezpieczeństwo na Evii

Evia to idealne miejsce na bezpieczne wakacje. Oczywiście powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad jak pilnowanie bagażu, portfela i dokumentów, jednakże o tym trzeba pamiętać bez względu na to, dokąd się wybieramy.

Evia – wiza

Przed wyjazdem na Evię nie musimy załatwiać żadnych formalności – sprawdźmy jedynie czy posiadamy ważny dowód osobisty. Wiza nie jest nam potrzebna – pod warunkiem, że nasz turystyczny pobyt na wyspie nie jest dłuższy niż 90 dni.

Jaką walutę zabrać na Evię?

Walutą na Evii jest euro, jednostka monetarna Grecji (1 EUR to ok. 4,26 zł – kurs z dnia 28 września 2018). Z nabyciem tej waluty w Polsce nie będziemy mieć żadnego problemu. Bierzmy poprawkę na to, że jeśli chodzi o ceny, Evia jest droższa aniżeli np. polskie kurorty. Ogólnie Grecja nie uchodzi za najtańszy kierunek. W każdym razie wymiana złotówek na euro już na miejscu nie bardzo nam się opłaca z racji na niekorzystny kurs. Wyspa ma świetnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, w związku z czym swobodnie możemy korzystać z bankomatów i płacić kartą.

Zabytki na Evii

Evia słynie z malowniczych zakątków – walory krajobrazowe to niewątpliwie największy atut wyspy. Zdaniem wielu osób to właśnie tu najlepiej rozpocząć przygodę z Grecją. Co ciekawego można tutaj zobaczyć? Oto propozycje:

– Drakospito (smocze domy) – zbudowane z kamieni i głazów domy w górach, wokół miejscowości Styra,

– wzgórze z zamkiem Karababa z XII w. –  rozciąga się stąd wspaniały widok na Chalkidę,

– zabytki w Eretrii, m.in. ruiny teatru z V w. p.n.e., łaźnie oraz pozostałości po świątyniach Izydy, Apollona i Demeter,

– Zarka – tradycyjna grecka wioska z kamiennym kościółkiem,

– bazylika Agios Dimitrios w Hani Avlonariou – powstała na przestrzeni XII-XIV w.,

– plaże, np. Chiliadou, Kalamos, Vythouri, Klimaki czy plaża u podnóża miejscowości Zarka.

Na Evii internet mobilny działa dobrze, w związku z czym można na bieżąco dzielić się zdjęciami i wrażeniami z rodziną i znajomymi. W kartę SIM do telefonu zaopatrzymy się u jednego z lokalnych operatorów.

Kurorty na Evii

Do najbardziej znanych kurortów na Evii zaliczają się m.in.:

– Chalkida – stolica wyspy jest również popularnym ośrodkiem turystycznym,

– Eretria – nieduża miejscowość nadmorska, której korzenie sięgają czasów starożytnych,

– Nea Sinasos – wioska w północnej części wyspy,

– Marmari – spokojna miejscowość położona na południowo-wschodnim krańcu wyspy,

– Karystos – niewielkie letnisko oddalone o ok. 129 km na południe od Chalkidy,

– Edipsos – kurort z leczniczymi źródłami termalnymi posiadający status uzdrowiska (to jedno z najstarszych greckich uzdrowisk – jego gośćmi byli np. Greta Garbo i Winston Churchill),

– Kymi – tętniące życiem nadmorskie miasto,

– Karystos – małe nadmorskie miasteczko,

– Limni – kurort w północno-zachodniej części wyspy,

– Rovies – nadmorska wioska znajdująca się ok. 95 km od stolicy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments