Etiopia

19 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Etiopia zwana „Cesarstwem Abisynii” czy „Krajem Arki Przymierza” który może się poszczycić niezwykle interesującą i bogatą historią, a także wspaniałą kulturą i niesamowitymi walorami przyrodniczymi.

Etiopia – oficjalnie: Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – to państwo ze stolicą w Addis Abeba położone  we wschodniej Afryce. Sąsiaduje z Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią i Erytreą. Zajmuje powierzchnię 1 127 127 km kw. Lot do Etiopii trwa średnio ok. 6 godzin 30 minut, choć ostateczny czas podróży uzależniony jest od wielu czynników.

Etiopia znajduje się w strefie podrównikowej, jedynie jej północne krańce leżą w strefie klimatu zwrotnikowego. Najwyższe temperatury Etiopia odnotowuje w okresie od maja do czerwca – termometry pokazują średnio 25 st. C. Kwiecień i październik w Etiopii to miesiące występowania krótkich pór deszczowych. Trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Etiopii. Co zabrać? Oczywiście pieniądze i dokumenty – to podstawa. Oprócz tego nie wolno zapomnieć o stosownej odzieży, moskitierze i kosmetykach chroniących przed słońcem. Warto również przemyśleć kwestię szczepień, choć nie są one obowiązkowe. Ważna jest też profilaktyka antymalaryczna – szczególnie przy wycieczkach na południe Etiopii.

W Etiopii internet co prawda jest, ale z dostępem do niego bywa różnie. Najlepszą opcją jest zakup karty SIM. Uwaga: do tego wymagana jest kopia paszportu oraz dwie fotografie.

Bezpieczeństwo w Etiopii

Wybierając się na wycieczkę do Etiopii, trzeba pamiętać o tym, iż nie jest to najbezpieczniejsze miejsce na świecie, choć przestępstwa przeciw turystom należą tu do rzadkości. Osoby, które tam były, twierdzą, że nie ma się czego obawiać. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią, a także na pogranicze pomiędzy stanami Oromia i Somali oraz do regionów Somali i Gambela. Wszędzie zalecane jest zachowanie ostrożności, zwłaszcza w miejscach publicznych, gdzie grasują kieszonkowcy.

Etiopia – wiza

Czy można wjechać do Etiopii na dowód osobisty? Otóż nie – potrzebny jest paszport o co najmniej 6-miesięcznym okresie ważności. Co więcej, polscy obywatele udający się do tego kraju są zobligowani do posiadania wizy. Można ją uzyskać na lotnisku w Addis Abebie (jej koszt waha się od 50 do 100 dolarów) lub wyrobić za pośrednictwem systemu „e-visa”. Nie istnieje opcja  uzyskania wizy w żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Przy pobytach dłuższych niż 30 dni wymagana jest rejestracja.

Jaką walutę zabrać do Etiopii?

W Etiopii walutą jest birr (1 ETB to ok. 0,13 zł – kurs z dnia 19 września 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie – w niektórych miejscach można nimi płacić. Z dostępem do bankomatów może być problem, znajdują się one głównie w stolicy kraju. Płatności kartą są przyjmowane tylko w lepszych hotelach. W Etiopii ceny są niższe niż w Polsce, to stosunkowo tani kraj, najwięcej trzeba zapłacić za przelot. Co warto kupić w Etiopii?  Najpopularniejszymi pamiątkami są: wyroby rękodzielnicze, krzyże etiopskie, kawa, szale z bawełny i wełny oraz srebrna i złota biżuteria.

Zabytki w Etiopii

W Etiopii nie brakuje godnych uwagi miejsc. Są to m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: kompleks zamków Fasil Ghebbi w mieście Gonder, ufortyfikowane miasto Harer, krajobraz kulturowy Konso, kościoły skalne w Lalibeli, dolina rzeki Omo, obszar gór Semien, stanowisko archeologiczne w Tyji oraz pozostałości starożytnego miasta, Kościół Matki Bożej z Syjonu i obelisk w Aksum,

– Addis Abeba: w stolicy Etiopii można zobaczyć np. Mercato (największe afrykańskie targowisko pod gołym niebem), Mauzoleum Menelika, górę  Entoto oraz katedry św. Jerzego i Trójcy Świętej,

– parki narodowe: Auasz, Bale, Gambeli, Mago, Necz Sar, Omo i Semien,

– jezioro Awash.

Kurorty w Etiopii

Gdzie się zatrzymać w Etiopii? Turyści najczęściej wybierają stolicę kraju Addis Abeba. To najlepsza baza dla osób pragnących zwiedzić Etiopię. Przy tej okazji warto również wspomnieć o takich miejscowościach jak:

– Sodere – miejscowość uzdrowiskowa leżąca nad rzeką Awash w środkowej Etiopii,

– Ambo – miejscowość uzdrowiskowa usytuowana w centralnej części kraju,

– Lalibela – jest to święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego,

– Bahir Dar – jedno z wiodących miejsc turystycznych w Etiopii, stolica regionu regionalnego Amhara,

– Gondar – miejscowość znajdująca się w regionie Amhara,

– Awassa – miasto położone nad brzegiem jeziora Awasa.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments