Estonia

30 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Estonia to mały kraj nadbałtycki, który jest doskonałym miejscem zarówno na dłuższy urlop, jak i wyjazd weekendowy. W Lipcu wstępują tu tzw. białe noce – mrok zapada dopiero po północy, a słońce wschodzi bardzo wcześnie.

Estonia to państwo położone nad Morzem Bałtyckim, w Europie Północnej. Zajmuje powierzchnię 45 339 km kw., a stolica znajduje się w Tallinnie (nazwa ta oznacza „Duńskie Miasto”). Wyraźnie widoczne w różnych obszarach są w Estonii wpływy skandynawskie ze szczególnych wskazaniem na duńskie i szwedzkie. W skład kraju wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej, największymi z nich są Sarema i Hiuma. To, ile trwa lot do Estonii, zależy od wybranych linii i rodzaju rejsu, np. bezpośrednia podróż samolotem z Warszawy do Tallinna zajmuje ok. 1 godziny 40 minut. Kiedy lecieć do Estonii? Termin wyjazdu jest zdeterminowany indywidualnymi preferencjami. Estonia zlokalizowana jest w północnym rejonie strefy klimatu przejściowego pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym. Temperatury w Estonii najwyższe są w lipcu, średnio oscylują w granicach 21 st. C, ale na południu i wschodzie zdarzają się ponad 30-stopniowe upały. Wczesna wiosna jest łagodna i sucha, w kwietniu zaczyna się sezon burzowy. W styczniu i w lutym temperatury nocą mogą spaść nawet do -35 st. C.

Co zabrać do Estonii? To proste – zawartość bagażu trzeba dostosować do terminu i charakteru wyjazdu. W Estonii internet działa dobrze, najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w Estonii

Estonia to kraj bardzo przyjazny turystom. Nie istnieje tu ryzyko poważnych zagrożeń, niemniej nikogo nie zwalania to z odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, najwięcej kradzieży występuje w okresie od czerwca do września w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym.

Estonia – wiza

Obywatele polscy odwiedzający Estonię korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie są objęci obowiązkiem meldunkowym, jeśli pobyt nie przekracza 90. dni. Na jakiej zatem podstawie można przekroczyć granice Estonii? Na dowód osobisty lub paszport. Stan techniczny dokumentu musi pozwalać na bezproblemowe potwierdzenie tożsamości właściciela.

Jaką walutę zabrać do Estonii?

W Estonii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,38 zł – kurs z dnia 30 sierpnia 2019 r.). Zabrać z Polski można euro lub złotówki – z wymianą polskiej waluty na euro nie będzie kłopotu w estońskich kantorach, ale kursy nie są zwykle korzystne dla polskiej kieszeni. Ceny w Estonii są bardzo przystępne, choć poszły w górę po wprowadzeniu euro – pod tym względem to nadal atrakcyjny dla Polaków kraj. A co warto kupić w Estonii? Najpopularniejszymi pamiątkami przywożonymi stamtąd przez turystów są tradycyjne wyroby wełniane i rękodzielnicze, twarogowe batoniki, owocowe wina, słodycze produkowane przez estońską firmę Kalev oraz lokalne piwa.

Zabytki w Estonii

Do największych atrakcji turystycznych w Estonii zaliczają się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Południk Struvego oraz Stare Miasto w Tallinnie,

– Tallinn: stolica Estonii zajmuje 7. miejsce na liście najbardziej inteligentnych miast świata; wizytówką Tallinna jest nie tylko starówka, ale i marcepan, dlatego warto odwiedzić tutejsze Muzeum Marcepanu Kalev,

– parki narodowe: Alutaguse, Karula, Lahemaa, Matsalu, Soomaa, Vilsandi,

– zabytki w Haapsalu: średniowieczny zamek, drewniany dworzec kolejowy z 1905 r. (najdłuższy w Europie), cerkwie (św. Aleksandra Newskiego, św. Marii Magdaleny) etc.,

– latarnie morskie, np. na wyspie Keri w Zatoce Fińskiej, na półwyspie Pakri, na półwyspie Tahkuna czy na wyspie Mohni,

– zespół pałacowo-parkowy w Palmse,

– cmentarz kościoła ewangelicko-luterańskiego w Hosby – jeden z narodowych zabytków Estonii,

– ruiny dworu Ungru w okolicach wsi Kiltsi,

– zamki, np. w Porkuni, w Rakvere, zamek Hermana w Narwie etc.,

– cerkwie: Objawienia Pańskiego w Lohusuu, św. Katarzyny w Parnawie, Narodzenia Matki Bożej w Kuriste

– Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Tartu,

– Viljandi – jedno z najstarszych miast w Estonii,

– kratery uderzeniowe, np. Ilumetsa w prowincji Põlvamaa.

Kurorty w Estonii

Który estoński kurort wybrać? Oto kilka propozycji:

– Haapsalu – miasto portowe w zachodniej Estonii, znane uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne,

– Kuressaare – miejscowość uzdrowiskowa położona na brzegu Zatoki Ryskiej Morza Bałtyckiego, jeden z najważniejszych kurortów w Estonii,

– Narva-Jõesuu – ośrodek uzdrowiskowy usytuowany przy granicy z Rosją, nad rzeką Narwa,

– Parnawa – miasto-uzdrowisko nad Morzem Bałtyckim w południowej Estonii, często zwane „estońskim Miami”,

– Toila – uzdrowisko w północno-wschodniej Estonii leżące na brzegu Zatoki Fińskiej.

Sporo ośrodków letniskowych znajduje się na estońskich wyspach, np. na Saremie czy Hiumie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments