Esplugues de Llobregat

30 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kilka kilometrów od słynnej na całym świecie Barcelony leży małe miasteczko Esplugues de Llobregat, gdzie często zatrzymują się turyści nastawieni na zwiedzanie Katalonii i wschodniej części Półwyspu Iberysjkiego. To niewielkie, lecz wyjątkowo urokliwe zielone miasteczko warto zobaczyć choćby ze względu na piękno natury, którego w silnie zurbanizowanej Barcelonie nie ma tak wiele.

Atrakcje turystyczne Esplugas de Llobregat

Miasteczko może wydawać się jednym wielkim parkiem. Terenów zielonych, obiektów rekreacyjnych i skwerów jest tutaj tak dużo, że spokojnie można by nimi obdzielić kilka katalońskich miast. Do najpiękniejszych parków Esplugas de Llobregat z całą pewnością można zaliczyć Park jedenastego września położony w ścisłym centrum miasta. Cały obszar parku ma zaokrąglony kształt i składa się z trzech części. Miejsce to obfituje w spokojne oazy, gdzie można odpocząć pod palmami czy obok ślicznych białych magnolii. Park jest świetnie przygotowany na przyjęcie najmłodszych turystów. Sporo w nim zjeżdżalni, huśtawek, piaskownic i ławeczek. Kolejna zielona przestrzeń to park Jardí de Marie Curie obfitujący w charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego kserofity – rośliny przystosowane do suchych warunków atmosferycznych i potrzebujące minimalnej ilości wody. Park ten może być doskonałym miejscem zabaw dla dzieci, ale dorośli także mają tutaj spory wybór aktywnych form spędzania czasu. Między drzewami zbudowane zostały korty tenisowe, z których (co wyjątkowe w Katalonii) można bezpłatnie korzystać o każdej porze dnia. Cały obszar parku jest także pokryty gęstą siecią ścieżek rowerowych oraz torów wrotkarskich. Prawdziwe piękno śródziemnomorskiej natury ukryte zostało w parku Pou d’en Felix, gdzie niegdyś funkcjonowała winnica. Z tego powodu wciąż w parku można zobaczyć wiele rodzajów winorośli. Można w nim także podziwiać cyprysy, drzewa oliwne, eukaliptusy czy wiązy. Można odpocząć na leżakach pod palmami oraz zrobić piknik pomiędzy drzewami bananowca. Są tutaj boiska sportowe, tory dla kolarzy, place zabaw, przyrządy do ćwiczeń siłowych oraz strefa szachów i ping-ponga.

W mieście warto także zwiedzić Kościół Świętej Magdaleny, który zaczął powstawać blisko 1000 lat temu. Obecnie jest to świątynia jednonawowa z kwadratową wieża, w której mieści się dzwonnica. Konstrukcja ta posiada cztery półokrągłe okna, a w przedniej części wieży został zainstalowany zegar.

Na spacer warto udać się na Calle de Montserrat – główną ulicę starówki, gdzie kręcono sceny słynnego filmu Woody’ego Allena „Vicky Cristina Barcelona”. Godne uwagi jest także muzeum ceramiczne The Rajoleta, które niegdyś było fabryką, z której materiały do swoich dzieł czerpał m.in. Antonio Gaudi.

Informacje praktyczne:
– Esplugues de Llobregat jest świetnie skomunikowane z Barceloną – autobusy do stolicy Katalonii kursują co 25 minut.
-W mieście obowiązuje charakterystyczna dla Hiszpanii siesta w godzinach 13:30-16:30.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments