El Rompido

31 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Costa de la Luz to świetne miejsce na urlop w Hiszpanii. Ten chętnie odwiedzany region turystyczny wyróżnia się licznymi walorami oraz oferuje szereg atrakcji, dzięki czemu spędzony tu czas dostarcza niezapomnianych wrażeń.

El Rompido to niewielki kurort (ok. 2 tys. mieszkańców) leżący niedaleko granicy z Portugalią, w andaluzyjskiej prowincji Huelva. Do Huelvy jest stąd ok. 23 km, a do Cartayi ok. 8 km. To, ile się leci do Hiszpanii na Costa de la Luz, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami, niemniej na podróż samolotem trzeba przeznaczyć średnio ponad 4 godziny. Aby się dostać do El Rompido, należy polecieć do Sewilli lub do Fargo w Portugalii, a następnie przesiąść się w autobus do Hulevy. Z Hulevy do El Rompido kursują busy.

Ceny w El Rompido

Jednostką monetarną Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 31 stycznia 2020 r.), w związku z czym nie ma problemu z tym, jaką walutę zabrać do Hiszpanii. Euro to waluta powszechnie dostępna – w potrzebną jej ilość zaopatrzymy się w polskich kantorach. Pamiętajmy ponadto, że w Hiszpanii nie będzie kłopotu z podjęciem gotówki z bankomatu oraz z opłacaniem rachunków kartami. Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, dlatego na wyjazd przyda się więcej pieniędzy. Wiele osób zastanawia się, jakie pamiątki z Hiszpanii przywieźć z Andaluzji. Oprócz drobiazgów w postaci kubków czy magnesów na lodówkę warto kupić tradycyjny strój do flamenco (Andaluzja jest ojczyzną tego tańca), hiszpański wachlarz, biżuterię oraz wyroby z ceramiki. Bardzo dużą popularnością cieszą się też produkty spożywcze, np. wina, sherry, oliwki, sery owcze i kozie, wędliny czy słodycze.

Zabytki w El Rompido

W El Rompido można zobaczyć m.in. przystań La Flecha Mar, obszar przyrody Marismas del Río oraz rezerwat La Flecha del Rompido położony się na mokradłach rzeki Rio Piedras. Dobrym pomysłem jest wycieczka do pobliskiej Huelvy, a także do Sewilli (stolicy Andaluzji). Zdecydowanie godne uwagi są również miasta Grenada, Kordoba i Malaga oraz park narodowy Doñada.

Plaże w El Rompido

W El Rompido znajduje się piękna piaszczysta plaża. Playa de El Rompido uważana jest za jedną z najładniejszych plaż na całym Costa de la Luz. Mierzy ok. 1 km długości i 40 m szerokości. Przez wiele lat budowano wokół niej infrastrukturę odpowiadającą zróżnicowanym potrzebom turystów. Składają się na nią wszelakie udogodnienia – prysznice, toalety, kawiarnie oraz punkty medyczne i parkingowe. Przy plaży jest też parking.

Aktywny wypoczynek w El Rompido

El Rompido oraz okolice sprzyjają wyprawom pieszym i rowerowym oraz uprawianiu rozmaitych sportów wodnych, np. żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu oraz kitesurfingu. Miłośnicy golfa mogą rozejrzeć się za polami golfowymi, których w tej części Hiszpanii nie brakuje. Lubianą formą aktywności jest także jazda konna.

Pogoda w El Rompido

Kiedy lecieć do Hiszpanii na wczasy w El Rompido? Panujący tu klimat śródziemnomorski sprawia, że latem jest upalnie i sucho, natomiast zimy są łagodne i dość krótkie. Praktycznie przez cały rok jest tu korzystna pogoda. El Rompido najchętniej odwiedzane jest w sezonie, który zaczyna się w maju i kończy w październiku. Szczytowymi miesiącami są lipiec sierpień, kiedy to termometry pokazują ponad 30 st. C. Co zabrać na wakacje w El Rompido? Nie ma konieczności podejmowania specjalnych przygotowań do urlop[u w tym kurorcie. Oczywiście ważne dokumenty i pieniądze to podstawa. Należy też zabrać lekką odzież, wygodne buty, okulary słoneczne, kapelusz i kosmetyki chroniące przed słońcem. Poza tym przyda się ubezpieczenie zdrowotne (opieka medyczna w Hiszpanii jest droga).

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments