El Hierro

26 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wyspy Kanaryjskie od dawna cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony podróżnych. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Osoby szukające spokoju w otoczeniu pięknych krajobrazów powinny wybrać się na El Hierro.

El Hierro jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią Hiszpanii. Dawniej zwano ją Wyspą Południka (zrezygnowano z tej nazwy pod koniec XIX w. wraz z ustaleniem, że południk przebiega przez Greenwich). Jest najsłabiej zaludnioną i najmniejszą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Je powierzchnia wynosi zaledwie 278 km kw. To, ile leci się na El Hierro, zależy od paru czynników. Na ma tu bezpośrednich lotów, ale można np. dostać się samolotem na Teneryfę (czarterem leci się ok. 5 godzin, liniami rejsowymi ok. 5 godzin 30 minut), a stamtąd popłynąć promem z Los Cristianos do Valverde (ok. 2 godzin 30 minut). Kiedy jechać na El Hierro? Wybór terminu podyktowany jest indywidualnymi przesłankami, aczkolwiek Wyspy Kanaryjskie są odwiedzane przez cały rok. Na El Hierro temperatura jest najwyższa w lipcu i sierpniu – termometry wskazują ponad 30 st. C.

Co zabrać na El Hierro? Standardowe wyposażenie bagażu powinno w zupełności wystarczyć, poza sezonem lepiej wziąć kurtkę, długie spodnie czy lżejszy sweter. Oczywiście nie wolno zapomnieć o dokumentach, kartach płatniczych i pieniądzach. Na wyspie przyda się mobilny internet. El Hierro oferuje parę wariantów mobilnej sieci – trzeba kupić kartę SIM u któregoś z lokalnych operatorów.

Bezpieczeństwo na El Hierro

Na El Hierro spędzimy bezpieczne wakacje. Wyspy Kanaryjskie uchodzą za kierunek przyjazny turystom i spokojny, jednakże ostrożności nigdy za wiele. Bagaż, dokumenty czy pieniądze mogą paść łupem złodziei, trzeba też być rozważnym przy zawieraniu nowych znajomości.

Wiza – El Hierro

Polscy turyści wyjeżdżający na El Hierro nie potrzebują wizy, o ile pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni. A czy na El Hierro potrzebny jest paszport? Niekoniecznie, gdyż hiszpańską granicę możemy przekroczyć na podstawie ważnego dowodu osobistego (lub paszportu).

Jaką walutę zabrać na El Hierro?

Walutą na El Hierro – podobnie jak i w całej Hiszpanii – jest euro (1 EUR to ok. 4,35 zł – kurs z dnia 26 sierpnia 2019 r.). Można je zabrać ze sobą bądź na miejscu wypłacić z bankomatu. Na wyspie honorowane są płatności kartą. Co zaś się tyczy cen, El Hierro jest miejscem droższym niż Polska, aczkolwiek bywa tu taniej – zwłaszcza po sezonie – niż na Teneryfie, Fuerteventurze czy Lanzarote. A co przywieźć z El Hierro? Na wyspie można kupić m.in. kosmetyki aloesowe, sosy mojo piców, sos almogrote, mąkę gofio czy wyroby rękodzielnicze (w tym biżuterię ze skał wulkanicznych). Popularnym słodkim przysmakiem na wyspie są quesadillas – można je kupić zapakowane próżniowo.

Zabytki na El Hierro

W 2000 r. El Hierro została ogłoszona przez UNESCO rezerwatem biosfery. Na wyspie nie ma zabytków, lecz to wcale nie oznacza, że brakuje tu godnych uwagi miejsc. Są to m.in.:

– Valverde – stolica wyspy, jedyna kanaryjska stolica nieleżąca nad oceanem, gdzie można zoaczyć m.in. kościół Iglesia de Nuestra Senora de la Concepción, budynek Ratusza (Ayuntamiento) czy centrum etnograficzne Casa de las Quinteras,

– Pozo de las Calcosas – wioska leżąca nieopodal Valverde uchodząca za najpiękniejszą miejscowość na wyspie,

– Mirador de la Pena – punkt widokowy znajdujący się na południowy zachód od Pozo de las Calcosas,

–  Święte Drzewo Garoé rosnące na południe od Valverde,

– Roque de Bonanza – licząca niemalże 200 m wysokości skała o ciekawym kształcie (leży na południe od Valverde, w stronę El Pinar),

– Las Puntas – w tej wiosce znajduje się najmniejszy hotel świata, jest to Hotel Punta Grande figurujący w księdze rekordów Guinnessa,

– El Sabinar – najstarszy na wyspie las jałowcowy,

– sanktuarium Santuario de Nuestra Senora de los Reyes,

– La Restinga – miejsce uwielbiane przez miłośników nurkowania, gdzie znajduje się morski rezerwat Reserva Marina, a co roku odbywa się tu międzynarodowy festiwal podwodnej fotografii.

Kurorty na El Hierro

Na El Hierro nie ma dużych ośrodków wypoczynkowych. Do najchętniej odwiedzanych kurortów na wyspie należą: Valverde, Puerto de la Estaca, La Restinga, Cruz de los Reyes, Pozo de la Salud, Las Puntas, Poblado de Guinea, Punta de Orchilla oraz La Frontera. Plaż na wyspie nie ma zbyt dużo – wszystkie są wulkaniczne (z wyjątkiem Arenas Blancas pokrytej białym piaskiem), więc raczej można zapomnieć o plażowaniu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Niemniej kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych z pewnością to zrekompensują.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments