Ejlat

7 kwietnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ejlat to miasto portowe położone na południu pustyni Negew – jest jedynym izraelskim portem w Zatoce Akaba na Morzu Czerwonym. Stanowi istotne centrum przemysłowe, graniczy z Egiptem oraz Akabą – portem w Jordanii. Wyjątkowy krajobraz łączący linię brzegową Morza Czerwonego, rozległe pustynne doliny i góry sprawia, że Ejlat jest także miejscem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Według statystyk Ejlat to miasto o największej ilości słonecznych dni ze wszystkich miejsc w Izraelu. Temperatura najczęściej przekracza 35 stopni latem, a zimą nie spada poniżej 20 stopni.

Atrakcje Ejlatu

Ejlat upodobało sobie środowisko ekonomiczne uznając miasto za dogodną lokalizację to organizacji wielu sympozjów, konferencji i kongresów międzynarodowych. Baza hotelowa jest świetnie przygotowana na tworzenie tego typu eventów. Do Ejlatu sporo turystów napływa także w sierpniu, kiedy odbywa się festiwal muzyki jazzowej The Red Sea Jazz Festival. Koncerty odbywają się w plenerze; w niektórych można uczestniczyć nieodpłatnie. W maju zaś każdego roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy, podczas którego można brać udział w licznych projekcjach filmowych a także wydarzeniach promujących samo miasto Ejlat.
Jako ośrodek turystyki wypoczynkowej, Ejlat doceniany jest głównie przez młodzież. Spora część plaży jest bowiem wydzielona specjalnie dla amatorów sportów wodnych i nurkowania. Sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu czy nurkowania bez problemu można wypożyczyć za kilkadziesiąt złotych na cały dzień.Tak zwana plaża południowa zaś to wybrzeże pełne klubów nocnych, dyskotek i innych rozrywkowych miejsc.

Choć zabytków nie ma tu zbyt wiele, to ciekawym obiektem jest Podwodne Obserwatorium połączone z parkiem morskim. Schodząc po schodach blisko 7 metrów pod poziom morza można podziwiać bogactwo niezwykłej otchłani morskiej wraz z bogatą fauną rafy koralowej. W oceanarium nie brakuje dużych okazów – rekinów, żółwi morskich, płaszczek, piranii i innych.
Warto zwiedzieć także Ejlackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe – w pełni multimedialne centrum wiedzy w kopalni, umieszczone ponad 70 metrów pod ziemią.

Sporą atrakcją jest także biblijny park tematyczny Miasto Królów ulokowany w ogromnym, pięknie utrzymanym parku.
Osoby pozostające w Ejlacie na dłużej powinny skorzystać z wycieczki do Parku Narodowego Doliny Timna oddalonego o 25 km od miasta. To rozległy pustynny obszar, gdzie organizowanie są małe safari, przejażdżki jeepem, quadami czy tradycyjnie – na wielbłądach. Są tutaj także ruiny świątyni egipskiej oraz kopalnie króla Salomona. Podczas wycieczki można spotkać tutejsze zwierzęta, m.in. pantery, gazele, gepardy oraz hieny.

Informacje praktyczne:
Walutą obowiązującą w Izraelu jest szekel izraelski. Do kraju najlepiej zabrać ze sobą dolary, a na miejscu nie będzie problemu z zamianą na szekle.
-W Ejlat funkcjonuje specjalna strefa zakupów bez podatku VAT.
-Miejscowa ludność zwykle posługuje się językiem angielskim, bez problemu można się również porozumieć po rosyjsku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments