Djerba

25 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 39 Average: 3.1]

Tunezja to kierunek cieszący się wśród Polaków ogromną popularnością. Gwarancja słonecznej pogody, piaszczyste plaże i okazałe zabytki – to przyciąga wielbicieli atrakcji w egzotycznym wydaniu. Mowa tu zarówno o Tunezji kontynentalnej, jak i o części wyspiarskiej. Wspaniały urlop można spędzić na Dżerbie.

Dżerba – stosowana jest też pisownia Djerba, Dżarba i Jerba – to należąca do Tunezji wyspa na Morzu Śródziemnym. Położona jest w zatoce Mała Syrta i zajmuje powierzchnię 514 km kw. (to największa wyspa w Północnej Afryce). Często utożsamiana jest z legendarną Wyspą Lotofagów, o której Homer pisał w „Odysei”. Chociaż Tunezja jest krajem muzułmańskim, na Dżerbie spotykają się kultury islamska, żydowska oraz katolicka. Co ciekawe, Tunezja zawarła z Watykanem przymierze, które żyjącym tu katolikom zapewnia swobodę wyznaniową – to ewenement w świecie muzułmańskim.

Lot na Dżerbę trwa ok. 3 godzin (bezpośredni rejs z Polski). Na wyspie znajduje się port lotniczy Dżerba-Dżardzis obsługujący połączenia międzynarodowe. Kiedy lecieć na Dżerbę? Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, aczkolwiek nie sposób nie wspomnieć o specyficznym mikroklimacie, dzięki któremu zimy są ciepłe i łagodne. Najwyższe temperatury Dżerba odnotowuje w lipcu i sierpniu – sięgają one 40 st. c. Upalne są także czerwiec i wrzesień.

Na Dżerbie internet działa całkiem dobrze. Większość hoteli oferuje darmowe wi-fi, niemniej najwygodniej jest kupić odpowiednią kartę do telefonu. Djerba – paszport czy dowód? Paszport jest obowiązkowy.

Bezpieczeństwo na Dżerbie

Na temat kurortów na Dżerbie można nierzadko można usłyszeć, że są dużo bezpieczniejsze niż ośrodki wypoczynkowe w Turcji czy Egipcie. Na wyspie panuje atmosfera przyjazna turystom. Zdarzają się kradzieże, więc trzeba pilnować telefonu komórkowego, dokumentów i pieniędzy. Bagaż należy dobrze zabezpieczyć, gdyż może paść łupem włamywaczy.

Dżerba – wiza

Wiza na Dżerbę nie jest nam potrzebna, jeśli na wyspie nie spędzimy więcej niż 90 dni. Musimy natomiast posiadać paszport ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od daty planowego opuszczenia wyspy.

Jaką walutę zabrać na Dżerbę?

Na Dżerbie walutą jest dinar tunezyjski (1 TND to ok. 1,30 zł – kurs z dnia 25 października 2018). Jest to waluta, której wwożenie do Tunezji oraz wywożenie jest zakazane. Na wymianę trzeba zabrać ze sobą euro. Na Dżerbie ceny są nieco wyższe niż w Polsce.

Zabytki na Dżerbie

Dżerba zachwyca niezwykłą urodą – oczarowała także wielu filmowców, gdyż to właśnie tutaj powstawały zdjęcia do takich obrazów jak „Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja”, „Żywot Briana” czy „Angielski pacjent”. Wakacje w Tunezji na tej wyspie uwielbiają również celebryci. Co można tu robić poza plażowaniem i uprawianiem sportów wodnych? Jak się okazuje – całkiem sporo. Oto przykłady godnych uwagi miejsc na Dżerbie:

– Houmt Souk – w stolicy zobaczymy m.in. ciekawe meczety (np. Meczet Turków czy Meczet Nieznajomych), twierdzę Borj el Kebir, neobarokowy kościołek katolicki czy Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji, koniecznie też trzeba wybrać się na lokalny suk,

– Guellala – miejscowość w południowej części wyspy słynąca z wyrobu tradycyjnych przedmiotów glinianych; podróżni odwiedzają tu jaskinię Ali Berbera, gdzie mieści pracownia garncarska, a ponadto Muzeum Dziedzictwa Guellali,

– synagoga El Ghriba w Erriadh,

– typowo żydowskie miasto Hara el Kebira,

– piaskowy grobowiec Bourgou z czasów punickich i licząca 300 lat podziemna tłocznia oliwy w Midoun,

– podziemny meczet Louta z przełomu XII i XII w., mauzoleum pustelnika Sidi Satiuri i grobowiec El Ghoula na obrzeżach wioski Sedouikech,

– wybudowane na dawnej rzymskiej grobli miasto El Kantara,

– Ras Rmel (Cypel Flamingów) – w miesiącach jesiennych i zimowych można tu podziwiać mnóstwo flamingów; miejsce te nazywane jest Wyspą Piratów,

– park tematyczny Djerba Explore Park – jego częścią jest m.in. słynna farma krokodyli.

Kurorty na Dżerbie

Głównymi ośrodkami turystycznymi na Dżerbie są:

Houmt Souk – stolica zlokalizowana na północnym wybrzeżu ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji i jest największym ośrodkiem turystycznym na wyspie,

Midoun – drugie co do wielkości miasto na wyspie jest również chętnie odwiedzanym kurortem.

Pozostałe resorty skupione są na wschodnim północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Hotele oraz inne obiekty składające się na infrastrukturę turystyczną wybudowano przy plażach ciągnących się na ponad 20 km – najbardziej znana jest licząca na długość ok. 9 km Sidi Mahares. Przy tej okazji warto nadmienić, iż plaże na Dżerbie uchodzą za najpiękniejsze ze wszystkich plaż w basenie Morza Śródziemnego.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments