Durres

13 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.1]

Albania to znakomita opcja dla wszystkich osób, które szukają ciekawych miejsc na wakacje i jednocześnie preferują mniej odkryte kierunki, gdzie nie króluje masowa turystyka. Albania to piękny kraj o wielu obliczach – bez problemu sprosta powyższym wymogom. Planując tutaj urlop, warto wziąć pod uwagę Durres.

Durres leży w zachodniej Albanii nad Morzem Adriatyckim, w odległości ok. 39 km od Tirany – lot do Albanii w te strony trwa średnio od 4 do 6 godzin, ale ostateczny czas trwania podróży zależy od miejsca wylotu oraz czasu oczekiwania na przesiadkowy samolot (nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski). Durres jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i największych pod względem ludności albańskich miast. Założone zostało w 625 roku p.n.e. Obecnie jest głównym portem handlowym Albanii i ważnym ośrodkiem turystycznym.

Ceny w Durres

Wybierając się do Durres, trzeba pomyśleć o kwestiach finansowych. W tym momencie pada zwykle pytanie o to, jaką walutę zabrać do Albanii? Najrozsądniej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość euro, które na miejscu wymienimy na albańską walutę, jaką jest lek (100 ALL to ok. 3,23 zł – stan na dzień 13. 04. 2018). Co się zaś tyczy cen w Albanii, to są one niższe niż w Polsce.

Zabytki w Durres

Durres to miasto, gdzie teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Zatem co ciekawego zobaczyć w Durres? Jest tutaj co zwiedzać. Spośród największych atrakcji wymienia się:

– największy na Bałkanach rzymski amfiteatr z początku II w. – w czasach swej świetności mógł pomieścić 15 tys. widzów,

– termy rzymskie z II w.,

– forum rzymskie z V w.,

– ruiny murów obronnych z przełomu V i VI w. – powstały, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem bizantyjskim,

– pozostałości po murach miejskich – jednym z charakterystycznych obiektów jest wenecka wieża,

– pałac na wzgórzu wybudowany dla byłego króla Zoga I w latach 20-tych ubiegłego stulecia – jest to okazała rezydencja w stylu Art deco,

– prawosławna katedra św. Pawła i św. Astiusa,

– Wielki Meczet – powstał w 1994 r. w miejscu zniszczonego w 1967 r. meczetu,

– Muzeum Archeologiczne.

A co jest ciekawego w okolicy? Bez wątpienia należy wybrać się do stolicy Albanii – czyli do Tirany – tam również jest co podziwiać. Albania w maju czy wrześniu to znakomita pora na zwiedzanie. Latem temperatury w Albanii są wysokie i sprzyjają raczej plażowaniu.

Plaże w Durres

Plaża w Durres to jedna z najczęściej odwiedzanych plaż albańskich. Rozciąga się na długości ok. 6 km, jest szeroka i pokryta jasnym, drobniutkim piaskiem. Zejście do morza jest bardzo łagodne, dzięki czemu chętnie wypoczywają tu rodziny z dziećmi. Dodatkowy plus za świetnie zorganizowane zaplecze, gdzie można posilić się oraz wypożyczyć niezbędny sprzęt.

Durres – informacje dla podróżnych

Dwie ważne informacje dla osób, które wzięły na turystyczny celownik Albanię. Jak dojechać z Polski? Najszybciej jest zwykle samolotem, chociaż rezerwując bilet, trzeba mieć na względzie czas oczekiwania na samolot przesiadkowy. Bardzo często wybierany jest samochód – ten wariant ma sporo plusów. Można bowiem robić postoje w dowolnych miejscach, zahaczając np. o Macedonię. Druga rzecz – internet w Albanii działa bez problemu, nie ma też trudności z zakupieniem stosownej karty SIM. W pobliżu znajduje się inna popularna wśród Polaków miejscowość – Golem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments