Dubaj

21 listopada 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dokąd się wybrać, gdy w Polsce królują jesienne chłody zwiastujące zimę? Do wyboru jest sporo opcji – na świecie nie brakuje miejsc, gdzie jest ciepło bez względu na porę roku. Bez wątpienia jedną z ciekawszych propozycji jest Dubaj.

Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Leży południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej i liczy ponad 3 mln mieszkańców. To nie tylko ważny port turystyczny, ale również liczący się ośrodek finansowy i gospodarczy. Nie bez powodu nazywany bywa „Paryżem Bliskiego Wschodu”, „Handlową Stolicą Bliskiego Wschodu” czy „Oknem na Bliski Wschód”.

Z Polski do Dubaju bez problemu dostaniemy się samolotem – lot do Dubaju trwa średnio od 5 do 7 godzin. To, ile leci się do Dubaju, zależy głównie od wybranych linii lotniczych (Emirates lub Wizz Air) oraz rodzaju rejsu (z przesiadkami lub bezpośredni).

Ceny w Dubaju

Walutą w Dubaju (podobnie jak i w całych ZEA) jest dirham (1 AED to ok. 1,01 zł – kurs z dnia 21 listopada 2018). Na wymianę najlepiej zabrać euro lub dolary amerykańskie. Jeśli zaś chodzi o ceny w Dubaju, to przygotujmy się na wydatki większe niż w Polsce. Miasto do najtańszych nie należy, niemniej da się tu spędzić urlop za całkiem przyzwoite pieniądze.

Zabytki w Dubaju

A co warto zobaczyć w Dubaju? Do największych atrakcji miasta zaliczają się m.in.:

– Burj Khalifa – najwyższy budynek świata o wysokości 829 m,

– Burj al-Arab – charakterystyczny budynek w kształcie żagla to jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata, znajduje się na sztucznej wyspie i ma 321 m wysokości; wstęp na teren obiektu mają jedynie hotelowi goście,

– The Dubai Fountain – tańcząca fontanna na sztucznym jeziorze Burj Lake, jest to największy tego typu obiekt na świecie,

– The Dubai Mall – największe na świecie centrum handlowe pod względem powierzchni (112,4 ha),

– Dubai Aquarium – to gigantycznych rozmiarów akwarium mieszczące się na terenie The Dubai Mall; jego pojemność to 10 mln litrów, w środku żyje ponad 33 tys. morskich zwierząt,

– miasteczko Global Village – centrum rozrywkowe,

– Muzeum Dubajskie (Dubai Museum) – ma swą siedzibę w najstarszym w mieście budynku wzniesionym w 1787 r.,

– Palm Jumeirah – 3 sztuczne wyspy palmowe stanowiące nie tylko atrakcję dla turystów, ale także pełniące funkcję ekskluzywnej części mieszkalnej miasta,

– Gold Souk – największy na świecie targ ze złotem,

– wieże Emirates Towers.

Co jest ciekawego w okolicy? Będąc w Dubaju, można wybrać się do Abu Dhabi (stolicy ZEA), pojechać na pustynne safari czy zobaczyć wyścigi wielbłądów.

Plaże w Dubaju

Plaże w Dubaju zachęcają do wypoczynku i korzystania z uroków słonecznej aury. Najbardziej oblegana jest plaża Burj Al Arab Beach, lecz sporą popularnością cieszą się też Jumeirah Beach Park przy promenadzie nadmorskiej The Walk, Al Mamzar Beach Park, Black Palace (plaża idealna dla rodzin), Sunset Beach w pobliżu Palma Jumeirah, Kite Beach czy Hidden Beach.

Dubaj – informacje dla podróżnych

Kiedy lecieć do Dubaju? Niewątpliwie należy mieć na uwadze czynnik pogodowy. Miasto leży w strefie klimatu pustynnego, opady praktycznie tu nie występują. Warto pamiętać, iż ZEA to jedno z najgorętszych państw świata. Temperatury w Dubaju w miesiącach czerwcu, lipcu i sierpniu wynoszą ponad 40 st. C. Najlepiej wybrać się tu w grudniu, styczniu lub w lutym, gdy jest poniżej 30 st. C.

W Dubaju obywatele polscy mogą przebywać bez wizy, o ile pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni (w okresie 180 dni). Granicę ZEA przekroczymy na podstawie paszportu, który musi zachować ważność jeszcze minimum sześć miesięcy od daty wjazdu do ZEA. Zobacz też, co można robić w Dubaju.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments