Divjaka

13 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 24 Average: 4.2]

Albania należy do grona państw bałkańskich. Położenie geograficzne – od zachodu dostęp do Morza Adriatyckiego, a od południowego zachodu do Morza Jońskiego – czynią ją ciekawym i atrakcyjnym kierunkiem, który z roku na rok zyskuje na popularności. Gdzie się tu zatrzymać podczas urlopu. Propozycji jest sporo – w tym m.in. Divjaka.

Divjaka to nieduże miasteczko leżące w zachodniej Albanii. Po raz pierwszy nazwa tej miejscowości pojawiła się w 1441 r. w dokumentach osmańskich. Obecnie to jeden z głównych ośrodków wypoczynkowych na Riwierze Albańskiej. Baza hotelowa jest tutaj dość dobrze rozbudowana, a nocleg można znaleźć w bardzo przystępnej cenie – nawet w sezonie trwającym od maja do października.

Ceny w Divjace

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie wzbudzają zainteresowanie wśród osób wybierających się do Albaniiceny. Albania jest przyjaznym dla kieszeni krajem – jest taniej niż w Polsce, dlatego tego też pobyt w Divjace nie powinien mocno nadwyrężyć naszego budżetu. Obowiązującą walutą w Albanii jest lek: 100 ALL to ok. 3,23 zł (stan na dzień 13. 04. 2018).

Zabytki w Divjace

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Divjace? Z pewnością godne podziwu są piękne krajobrazy – na ich brak w Albanii nie ma co narzekać. Jeżeli chcemy coś zwiedzić, powinniśmy udać się w nieodległe miejsca. I tu pojawia się pytanie: co jest ciekawego w okolicy? Divjaka słynie przede wszystkim z tego, że w bliskim jej sąsiedztwie znajduje się laguna Karavasta oraz nadmorski sosnowy las – obszar ten objęty jest ochroną w ramach parku narodowego. Na jego terenie znajdują się mokradła Ramsar, gdzie żyje wiele rzadkich gatunków ptaków, w tym zagrożony wyginięciem pelikan kędzierzawy. Ważna uwaga: wybierając się w te strony, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w mocne środki odstraszające komary – szczególności latem, gdyż w czerwiec, lipiec i sierpień w Albanii są upalne, a tam, gdzie jest wilgoć, uprzykrzających życie insektów jest wtedy istne zatrzęsienie.

Plaże w Divjace

Plaża w Divjace jest szeroka i piaszczysta, aczkolwiek bardziej nadaje się do spacerowania niż do zażywania słonecznych kąpieli. Warto w związku z tym zadać sobie nieco trudu – w odległości ok. 5 km od Divjaki znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w całej Albanii. Bardzo długa, piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza. Pokrywający ją piasek charakteryzuje się sporą zawartością jodu, co pomaga w leczeniu np. łuszczycy.

Divjaka – informacje dla podróżnych

Planując wakacje w Divjace, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:

– aby jak najszybciej dojechać do Albanii, najlepiej wybrać samolot,

– to, ile trwa lot do Albanii zależy głównie od miejsca wylotu oraz od tego, jak długo będziemy musieli czekać na samolot przesiadkowy – do Albanii nie ma bezpośrednich rejsów z Polski, loty odbywają się przez m.in. Monachium, Rzym czy Wiedeń; średni czas trwania podróży to kilka godzin, od 4 do 6,

– jeśli chodzi temperatury, Albania latem jest atrakcyjna głównie dla wielbicieli plażowania – jest wówczas upalnie, stąd też gdy nastawiamy się na zwiedzanie, wybierzmy się tam wiosną, późnym latem lub wczesną jesienią,

– w Albanii internet działa w porządku, a co się tyczy kosztów, to przed wyjazdem najlepiej zorientować się w aktualnych ofertach operatorów.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments