Dahab

15 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 3.6]

Dahab to egipska miejscowość położona na półwyspie Synaj, na wybrzeżu Zatoki Akaba, która znajduje się w północnej części Morza Czerwonego. Dahab nie cieszy się taką popularnością jak chociażby Szarm el-Szejk, ale jest lubianym i chętnie odwiedzanym kurortem z ogromnym potencjałem.

Dahab to miejsce w regionie Dahab, które na potrzeby turystyki masowej zaczęło się rozwijać stosunkowo niedawno, bo po 2000 r. W tej niedużej miejscowości, której nazwa po arabsku oznacza „złoto”, na infrastrukturę turystyczną składa się obecnie ponad 100 hoteli oraz ok. 80 centrów nurkowych, nie brakuje tu też lokali, w których można przyjemnie spędzić czas, np. przy dobrym jedzeniu. Warunki pogodowe sprzyjają odwiedzaniu Dahabu przez cały rok, niemniej sezon turystyczny zaczyna się tu pod koniec maja i trwa mniej więcej do początku października.

Ceny w Dahabie

Urlop w Dahabie trudno wyobrazić sobie bez zakupów. Ogólnie w Egipcie jest taniej niż w Polsce, trzeba ponadto pamiętać o zwyczaju targowania się, dzięki któremu wybrany towar, np. pamiątkę jak figurka czy ozdobna chusta etc., można nabyć za cenę niższą niż wyjściowa. Ile pieniędzy zabrać do Dahabu? Wszystko zależy od tego, na co zamierzamy je wydawać – czy planujemy nurkować, uczestniczyć w wycieczkach fakultatywnych itp. Przed wyjazdem warto sprawdzić ceny w Egipcie. Obowiązującą walutą w Egipcie jest funt egipski – 1 LE to ok. 0,20 zł. Przydatne okażą się również dolary.

Zabytki w Dahabie

Dahab nie należy do miejscowości obfitujących w zabytki, niemniej jeśli kogoś interesuje, co warto zobaczyć w Dahabie, oto kilka podpowiedzi. Przede wszystkim to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Góry Synaj. U jej stóp znajduje się najstarszy z istniejących obecnie klasztorów chrześcijańskich – Klasztor Świętej Katarzyny figurujący na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie obiektu – a precyzując, jego części udostępnionych turystom – nic nie kosztuje, ale nie wolno zapomnieć o odpowiednim ubiorze. Klasztor znajduje się na terenie Parku Narodowego Świętej Katarzyny. Z Dahabu jedzie się tu ok. 2 godzin. A co jest ciekawego w okolicy jest oprócz tego? Na pewno warto zobaczyć zlokalizowane przy granicy z Izraelem ruiny fortu krzyżowców czy wybrać się do osady beduińskiej Ein Khudra i stąd wyruszyć na pustynne safari. Ponadto w okolicach Dahabu znajdują się rezerwaty Nabk i Abu Dżallum.

Plaże w Dahabie

Dużą zaletą pobytu w Dahabie jest możliwość podziwiania wspaniałych widoków. Tutejsze plaże nie są wymieniane jako najpiękniejsze w Egipcie, ale nie sposób odmówić im uroku, są czyste i zadbane. Dominują prywatne plaże hotelowe – takie same, jak i w innych kurortach egipskich. Ponadto są też ogólnodostępne plaże – najbardziej oblegana jest ta na cyplu Masbat.

Nurkowanie w Dahabie

Dahab słynie z raf koralowych – nie bez powodu zatem jest to miejscowość bardzo popularna wśród nurków. Oczywiście jeśli ktoś nie ma tej materii doświadczenia, jest sposobność je zdobyć dzięki jednemu z wielu centrów nurkowania. Spośród najlepszych do nurkowania miejsc w Dahabie i okolicach wymienia się: jaskinię Blue Hole, podwodny kanion Canyon, wąską szczelinę Bells (da się nią dopłynąć do Blue Hole) oraz baseny nurkowe Tree Pools z piaszczystym dnem pokrytym trawą morską. Przy tej sposobności nie zaszkodzi nadmienić, iż w Dahabie panują znakomite warunki do uprawiania i innych sportów wodnych jak np. surfing, windsurfing i kitesurfing.

Pogoda w Dahabie

Sprzyjające temperatury w Egipcie to jedna z największych zalet wypoczynku w tym kraju. Najchłodniejszym miesiącem w Dahabie jest styczeń – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi wówczas 20 st. C. Najcieplejsze natomiast są lipiec i sierpień, kiedy termometry pokazują przeciętnie 33 st. C. Z kąpieli morskich można korzystać już spokojnie w kwietniu, gdy temperatura wody przekracza 20 st. C. Dahab to idealne miejsce na urlop bez względu na porę roku, np. zima w Egipcie jest o wiele cieplejsza i łagodniejsza niż w Polsce.

Bezpieczeństwo w Dahabie

Kwestie związane z bezpieczeństwem w Egipcie wzbudzają mnóstwo emocji. W 2006 r. w Dahabie przeprowadzone zostały 3 zamachy bombowe, w wyniku których śmierć poniosły 23 osoby, a 62 zostały ranne. Stąd często pojawia się dylemat: jechać czy nie? Dahab to niestety nie jedyna egipska miejscowość, w której doszło do zamachów terrorystycznych. Te dramatyczne wydarzenia skłoniły władze kraju do zaostrzenia środków bezpieczeństwa. Ważna informacja dla osób odwiedzających Egipt – bezpieczeństwa turystów pilnują uzbrojeni żołnierze. Nie zaleca się samotnych wycieczek po tym kraju – dla własnego dobra rozsądną opcją są wyjazdy zorganizowane, np. przez biura podróży.

Dahab – wiza

W kontekście wyjazdów do kraju faraonów często pojawia się pytanie: czy potrzebna jest wiza do Egiptu? Sprawa wygląda tak, że jeśli ktoś przylatuje na Synaj, musi mieć wizę egipską oraz paszport ważny od co najmniej 6 miesięcy. Od turystów planujących urlop wyłącznie w Dahabie – a także w miejscowościach Taba i Szarm el-Szejk – nie jest wymagana wiza. Egipt turystom przebywającym na terenie Półwyspu Synaj udostępnia rozwiązanie w postaci bezpłatnej wizy egipskiej SINAI ONLY.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments