Czerwienne

11 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Beskidy to świetne miejsce nie tylko na zimowe wakacje – region ten odwiedzany jest bez względu na porę roku z uwagi na liczne atrakcje i warunki sprzyjające wypoczynkowi w różnej formie. Noclegi zarezerwować można m.in. w Czerwiennem.

Czerwienne – gdzie się znajduje?

Czerwienne to wieś leżąca w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, na Pogórzu Gubałowskim. Przed reformą administracyjną  należała do województwa nowosądeckiego. Jest stąd blisko m.in. do Nowego Targu, Rabki-Zdrój czy Szczawnicy, a także do Zakopanego. Dla wielu osób szukającego spokojnego miejsca na nocleg, które stanowi jednocześnie świetną bazę wypadową do innych miejscowości. Czerwienne to doskonała opcja. Wieś odznacza się typowo wypoczynkowo-turystycznym charakterem.

Czerwienne – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Będąc w Czerwiennem, koniecznie trzeba zobaczyć kościół na Bachledówce – czyli na wzgórzu, który uchodzi za jeden z najlepszych punktów widokowych w całym regionie. O ile na zewnątrz świątynia prezentuje się nowocześnie, o tyle w środku wyróżnia się góralskim wystrojem.

Do atrakcji znajdujących w okolicach Czerwiennego zaliczają się m.in.:

– Rezerwat Przyrody „Skałka Rogoźnicka” figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO,

– kościół św. Jana Chrzciciela z 1870 r. znajdujący się nieopodal wsi Ząb,

– kościół św. Anny we wsi Ząb – obiekt powstawał w latach 1915-1921,

– kościół pw. Miłosierdzia Bożego w miejscowości Bańska Niżna,

– zabytkowa kuźnia z XVIII w. we wsi Bańska Niżna,

– termy Gorący Potok i Podhalańskie w Szaflarach,

– zabytkowa chałupa Anny Doruli z 1843 r. w Szaflarach, gdzie podziwiać można obraz nieznanego autora „Zaśnięcie Matki Boskiej” uważany za unikalne dzieło sztuki sakralnej,

– kościół św. Marii Magdaleny w Poroninie – obecna forma świątyni pochodzi z lat 1917-1926,

– Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie – jest to oddział Muzeum Tatrzańskiego.

Czerwienne – trasy turystyczne

Przez Czerwienne nie przebiegają żadne trasy turystyczne, niemniej wypada nadmienić, że przez wieś przebiegał wyścig kolarskiego Tour de Pologne 2011. Za to w okolicy nie brakuje rozmaitych szlaków turystycznych. Są to m.in.:

– szlaki przebiegające przez Rabkę-Zdrój, np. Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego (szlak czerwony), niebieski szlak długodystansowy prowadzący z Łopusznej do Brzeźnicy do Rabki, Szlak Papieski,

– historyczny szlak kulturowo-przyrodniczy wokół Tatr, który po stronie polskiej przebiega następująco: Nowy Targ – Czarny Dunajec – Podczerwone – Chochołów – Gronów – Dębno – Czorsztyn – Sromowce Niżne,

– szlaki przebiegające przez Mszanę Dolną, np. czerwony szlak przez przełęcz Glisne na Luboń Wielki czy szlak żółty przez Czarny Dział na Ćwilin.

Czerwienne – atrakcje dla dzieci

Pobyt z dziećmi w Czerwiennem to bardzo dobry pomysł. Milusińskich można zabierać na wycieczki piesze, konne i rowerowe, a także zapewnić im liczne atrakcje na sąsiednich stokach. Wiele tras zjazdowych jest przystosowanych do najmłodszych narciarzy. Dzieciom warto pokazać również wymienione wcześniej obiekty i miejsca.

Czerwienne – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Głównym celem przyjazdu do Czerwiennego jest możliwość korzystania z infrastruktury narciarskiej. W Czerwiennem znajdują się dwa wyciągi narciarskie oraz Szkoła Narciarska CzerwienneSki. Na miejscu są też wypożyczalnie sprzętu sportowego. Poza tym w okolicy nie można narzekać na brak ośrodków narciarskich, w związku z czym miłośnicy białego szaleństwa będą w pełni usatysfakcjonowani.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments