Czarnogóra

27 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bałkany często kojarzą się głównie z Grecją czy Chorwacją. Tymczasem mają znacznie więcej do zaoferowania – niewielki kraj jakim jest Czarnogóra to coraz popularniejszy kierunek turystyczny, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać.

Czarnogóra to nieduże państwo w Europie Południowej, ze stolicą w Podgoricy (Cetynia będąca kolebką czarnogórskiej państwowości i kultury jest stolicą honorową). Kraj ten położony jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. To, ile trwa lot do Czarnogóry, zależy od rodzaju rejsu i docelowego lotniska, niemniej średni czas trwania podróży samolotem wynosi ok. 2 godzin. Kiedy lecieć do Czarnogóry? Sezon zaczyna się pod koniec maja i trwa do października. Najwyższe temperatury w Czarnogórze panują w sierpniu, wynoszą ponad 30 st. C.

Ważne informacje dla tych, których interesuje wyjazd do Czarnogóry. Co zabrać? Przede wszystkim odpowiednią odzież i stosownie wyposażoną apteczkę, dokumenty i pieniądze, warto też kupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia. W Czarnogórze internet działa różnie – w górach dostęp do niego jest utrudniony, a wi-fi jest w większych hotelach i pensjonatach. Najlepiej kupić kartę SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w Czarnogórze

Czarnogóra to kraj przyjazny turystom. W popularnych miejscowościach wypoczynkowych, podobnie jak i w głębi kraju, zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Naturalnie nikogo nie zwalania to z przestrzegania podstawowych zasad ostrożności. Zdarzają się kradzieże bagażu, dokumentów i pieniędzy, więc trzeba uważać.

Czarnogóra – wiza

Obywatele Polski mogą przebywać na terytorium Czarnogóry na podstawie ważnego dowodu osobistego i bez wizy – pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 30 dni. W Czarnogórze paszport jest potrzebny przy pobytach powyżej 30. dni, jednakże nie dłuższych niż 90 dni – na podstawie paszportu wydawana jest wiza. Przy pobytach dłuższych niż 90 dni obywateli polskich obejmuje obowiązek wizowy. Osobom poniżej 18. roku życia zalecane jest posiadanie paszportu.

Jaką walutę zabrać do Czarnogóry?

Walutą Czarnogóry jest euro (1 EUR to ok. 4,37 zł – kurs z dnia 27 sierpnia 2019 r.). W odpowiednią ilość euro najlepiej zaopatrzyć się w Polsce, chociaż w Czarnogórze można bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu czy zapłacić kartą. Ceny w Czarnogórze wzrosły w przeciągu paru ostatnich lat, gdyż kraj ten zyskuje wśród turystów na popularności. Najdrożej jest w znanych kurortach, lecz w wielu miejscach w Czarnogórze ceny są dość przyjazne dla polskiej kieszeni. A co warto kupić w Czarnogórze? Zdecydowanie godne uwagi są czarnogórskie sery (zwłaszcza Kucki i Njeguski), lokalne wina i rakije, opłaca się też zainwestować w oliwę z oliwek.

Zabytki w Czarnogórze

Będąc w Czarnogórze, warto zobaczyć m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Park Narodowy Durmitor, Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru, stećci (późnośredniowieczne rzeźbione nagrobki kamienne),

– parki narodowe: Biogradska Gora, Durmitor, Jezioro Szkoderskie, Lovćen i Prokletije,

– konkatedrę św. Jana Chrzciciela w Budvie,

– Cetynię, gdzie znajdują się m.in. pałac Bilardówka, monaster Narodzenia Matki Bożej, pałac króla Mikołaja, Niebieski Pałac czy mauzoleum władyki Daniela I,

– Kotor i jego zabytki, np. cerkwie i kościoły, gotycki Pałac Drago, Pałac Bizanti z XVII w., Bramę Morską, wieżę zegarową z XVI w. etc.,

– monaster Ostrog –najczęściej odwiedzany przez pielgrzymów i turystów monaster w Czarnogórze,

– Perast, gdzie znajdują się. liczne świątynie i pałace,

– ruiny średniowiecznej twierdzy w miejscowości Stary Bar.

Kurorty w Czarnogórze

Do najpopularniejszych kurortów w Czarnogórze należą m.in.:

– Budva – najbardziej znany czarnogórski kurort położony  nad Morzem Adriatyckim,

– Petrovac na Moru – jeden z głównych ośrodków wypoczynkowych na Riwierze Budwańskiej,

– Sutomore – znany ośrodek wczasowy czarnogórskiego wybrzeża Morza Adriatyckiego,

– Sveti Stefan –  skalista wyspa nieopodal Budvy, na której znajduje się kompleks hotelowy,

– Ulcin – kurort usytuowany w pobliżu granicy z Albanią,

– Kotor – miasto portowe  na wybrzeżu Adriatyku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments