Cypr

29 maja 2018
[Głosów: 194   Average: 4.2/5]

Cypr to kierunek turystyczny cieszący się ogromną popularnością wśród Polaków. Chętnie wybieramy ten kraj na wakacje, gdyż możemy cieszyć się tu piękną, słoneczną pogodą. Poza tym wyspa ma do zaoferowania sporo innych atrakcji, w związku z czym urlop w tych stronach będzie miłym i niezapomnianym przeżyciem. Cypr Północny czy Południowy – gdzie lepiej jechać?

Cypr to państwo wyspiarskie położone we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Stolicą kraju jest Nikozja, a pozostałymi największymi miastami są Limassol i Larnaka. Cypr podzielony jest na dwie części: północną i południową. Cypr Północny to państwo uznawane tylko przez Turcję.

Cypr leży w strefie klimatu subtropikalnego z cechami klimatu – w zależności od regionu – śródziemnomorskiego i półpustynnego. Latem temperatury na Cyprze są wysokie, w lipcu i sierpniu słupek rtęci rzadko spada poniżej 30 st. C. Kiedy lecieć na Cypr, gdy ktoś nie lubi upałów? Dobrym pomysłem są np. wczasy w maju. Aby jak najszybciej dojechać na Cypr, trzeba wsiąść w samolot. To, ile trwa lot na Cypr, zależy m.in. od miejsca wylotu i miejsca docelowego. Średnio na podróż należy przeznaczyć od 3 do 4 godzin.

Bezpieczeństwo na Cyprze

Czy na Cyprze spędzimy bezpieczne wakacje? Nie zaszkodzi nadmienić, iż w 2009 r. kraj ten został zaliczony przez magazyn „Forbes Traveler” do grona 10 najbezpieczniejszych kierunków turystycznych na wakacje. Od tamtej pory w zasadzie nic się nie zmieniło, można zatem śmiało pakować walizki. Oczywiście – tak jak zresztą wszędzie – trzeba pilnować swoich rzeczy i uważać na kieszonkowców.

Cypr Północny czy Południowy?

Obie części wyspy się znacznie różnią. Taniej jest w części północnej, czyli tureckiej. Tam znajduje się np. hotel Acalupco Resort, w którym byliśmy.

Cypr – wiza

Jeśli nie planujemy na Cyprze pobytu dłuższego niż 3 miesiące, nie potrzebujemy wizy – od 1 maja 2004 r. Cypr jest członkiem Unii Europejskiej. Wybierając się na wycieczkę, zabierzmy ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Jaką walutę zabrać na Cypr?

Na Cyprze od 2008 r. obowiązuje euro. Jeśli zatem ktoś się zastanawia, jaką walutę zabrać Cypr, zna już odpowiedź. Z nabyciem euro w Polsce nie będziemy mieć żadnych problemów. 1 EUR to ok. 4,30 zł – kurs z dnia 29 maja 2018. W tym miejscu należy jednak wspomnieć, iż Cypr Północny rządzi się nieco innymi prawami – tu jednostką monetarną jest lira turecka, co wynika z faktu, iż północna część Cypru jest de facto zależna od Turcji. Niemniej i tutaj płatności w euro są akceptowane, a wymiana euro na liry nie stanowi kłopotu. Co się zaś tyczy cen na Cyprze, to są one dość zróżnicowane. Za niektóre produkty zapłacimy mniej niż w Polsce, za inne więcej – najtaniej jest zimą.

Zabytki na Cyprze

Cypr to piękny kraj, który może się poszczycić wieloma zabytkami i interesującymi miejscami, które warto odwiedzić. Najważniejszymi atrakcjami na tej wyspie są:

– prawosławny klasztor Stawrowouni w dystrykcie Larnaka,

– zabytki w Larnace, m.in. XVII-wieczny fort turecki (obecnie mieści się tu muzeum z zabytkami z epoki starożytnej), akwedukt z XVIII w., cerkiew św. Łazarza z IX w., meczet Al-Kebir, Muzeum Fundacji Pieridesa (ma swą siedzibę w XVIII-wiecznym budynku),

– Pano Lefkara – miasteczko słynące z tradycji koronkarskich figurujących na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO,

– kąpielisko Afrodyty – sadzawka w pobliżu Polis łączona z mitami o Afrodycie,

– Petra Tou Romiou – jeśli wierzyć legendom, jest to miejsce narodzin Afrodyty,

– zabytki w Pafos (miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO), np. Grobowce Królewskie, zamek bizantyjski z XIII w., starożytne mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła,

– półwysep Akamas słynący ze wspaniałych krajobrazów,

– ruiny Kurion, państwa-miasta założonego przez Mykeńczyków,

– góry Troodos – w okolicy podziwiać można sporo malowniczych wiosek,

– klasztor Kykkos – znajduje się tu ikona Matki Boskiej namalowana przez Łukasza Ewangelistę,

– Omodos – mała miejscowość wyłożona 500-letnim brukiem, klimatem przypomina wioski francuskie,

– XVI-wieczny klasztor Matki Boskiej z Gaju w Agia Napa,

– zabytki w Nikozji, np. wczesnochrześcijański sobór św. Jana z grobem św. Barnaby, mury miejskie z XVI w., Muzeum Cypryjskie, Muzeum Bizantyjskie, dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa, Brama Famagustiańska, pałac arcybiskupi etc.,

– zabytki w Famaguście, np. meczet Lali Mustafy Paszy, Palazzo del Proveditore, cytadela zwana Wieżą Otella,

– starożytne miasto Salamina.

Szybki mobilny internet na Cyprze z pewnością przyda się podczas wycieczek – umożliwi dzielenie się na bieżąco wrażeniami z rodziną i znajomymi. Na wyspie są do wyboru usługi oferowane przez licznych operatorów.

Kurorty na Cyprze

Do najpopularniejszych kurortów na Cyprze zaliczają się:

– Ayia Napa – miejscowość wypoczynkowa na wschodnim wybrzeżu Cypru, idealna dla rodzin z dziećmi,

– Paralimni – nieduże miasteczko stało w regionie o tej samej nazwie,

– Pernera – nowoczesny kurort na Cyprze Południowym,

– Protaras – nieduża miejscowość na południowo-wschodnim krańcu Cypru,

– Agios Epiktitos – kurort na Cyprze Północnym,

– Alsancak – spokojna wioska na północnym wybrzeżu Cypru,

– Famagusta – portowe miasto we wschodniej części tureckiego Cypru,

– Kazafani – wieś znajdująca się w granicach Cypru Północnego,

– Kyrenia – kurort na północnym wybrzeżu wyspy,

– Lapithos – urocza miejscowość na północnym wybrzeżu Cypru,

– Trikomo – letnisko oddalone o ok. 10 km od miasta Famagusta,

– Vasilia – mały kurort znajdujący się w północnej części wyspy,

– Vokolida – miejscowość wypoczynkowa na Cyprze Północnym,

– Larnaka – trzecie co do wielkości miasto Cypru położone jest na południowo-wschodnim wybrzeżu wsypy,

– Limassol – drugie pod względem wielkości miasto kraju położone u podnóża Gór Troodos,

– Pafos – ośrodek turystyczny na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru.

Zobacz Również

Komentarze