Costa de la Luz

13 marca 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Costa de la Luz – czyli Wybrzeże Światła – to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych w Hiszpanii, choć jeszcze nie do końca został odkryty na potrzeby masowej turystyki.

Costa de la Luz leży na południu Hiszpanii. Obejmuje wybrzeże atlantyckie od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Region ten może się poszczycić bogatą i interesującą historią sięgającą XII wieku p.n.e. Do najważniejszych ośrodków miejskich na Wybrzeżu Światła zaliczają się m.in. Kadyks, Huelva, Sewilla i Gibraltar. W tej części hiszpańskiego wybrzeża nie brakuje mniejszych i większych kurortów – wśród nich wymienia się np. La Antillę, Islantillę, Isla Cristinę, Isla Canelę, Punta Umbrię, Tarifę, Cartayę etc. Lot do Hiszpanii w te strony trwa średnio ok. 4 godziny. Z Polski najlepiej udać się samolotem do Sewilli lub do Fargo w Portugalii i tam przesiąść się w odpowiedni autobus (w zależności od miejsca docelowego).

Ceny na Costa de la Luz

Walutą w Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,36 zł – kurs z dnia 13 marca 2020 r.). Na urlop na Costa de la Luz przyda się więcej pieniędzy, ponieważ jeśli chodzi o ceny, Hiszpania jest droższa niż Polska. Na Wybrzeżu Światła średnia cena zakwaterowania w 1-gwiazdkowym hotelu wynosi 208 zł za dobę od 1. osoby, w hotelu 5-gwiazdkowym trzeba zaś zapłacić ok. 600 zł. Posiłek w taniej restauracji typu fast food kosztuje przeciętnie ok. 40 zł – w restauracjach serwujących lokalne dania jest drożej. Co przywieźć z Hiszpanii z urlopu na Costa de la Luz? Największą popularnością wśród turystów cieszą się m.in. wina, sherry, sery, oliwki, szynki, kiełbasy, wachlarze, stroje do flamenco, magnesy na lodówki, breloki na klucze czy kubki.

Zabytki na Costa de la Luz

Na Costa de la Luz jest sporo ciekawych miejsc i obiektów, które warto zobaczyć. Na tej liście znajdują się m.in.:

– Kadyks – w tym najstarszym mieście Europy Zachodniej znajdują się np. kościół Krzyża Świętego, katedra (Catedral Nueva), mury obronne z XVII w., szpital Nuestra Senora del Carmen z XVIII w., muzeum miejskie Museo de Cadiz etc.,

– Huleva, gdzo zobaczyć można np. XV-wieczne kościoły i Muzeum Krzysztofa Kolumba,

– Jerez de la Frontera – odbywają się tu pokazy flamenco oraz pokazy tańczących koni,

– park narodowy Doñada,

– El Rocio – słynne miejsce pielgrzymek chrześcijańskich,

– Torre del Catalan – wieża wybudowana na przełomie XVI i XVII w., znajduje się niedaleko Lepe,

– rezerwat przyrody Estrecho na Gibraltarze – jest to najmłodszy w całej Andaluzji park przyrody,

– wyspa Sancti Petri,

– rezerwat przyrody Zatoki Kadyksu,

– Fundacja Rafaela Albertí w El Puerto de Santa María,

– szlak Pueblos Blancos obejmujący 19 tzw. białych wiosek Andaluzji.

Plaże na Costa de la Luz

Wybrzeże Costa de la Luz rozciąga się na długości ok. 300 km. Większość tutejszych plaż pokryta jest drobnym złocistym piaskiem. Wśród najlepszych plaż omawianego regionu wymienia się takie plaże jak m.in.:

– Playa de la Bolonia – leży  w okolicach Tarify i Kadyksu, ma ok. 4 km długości,

– Playa de Los Lances – znajduje się między Punta de la Pena a Punta de Tarifa i ma ok. 7 km długości,

– Playa de los Bateles – przylega do terenów miasta Conil de la Frontera,

– Playa de Regla – miejska plaża zlokalizowana w na brzegu miasta Chipiona,

– Playa de Zahora położona nieopodal Barbate,

– Playa La Antilla w La Antilli o ok. 3,5 km długości i ok. 50 m szerokości,

– plaże na Isla Cristinie – są wyróżnione Błękitną Flagą,

– plaże w Punta Umbrii i okolicach.

Aktywny wypoczynek na Costa de la Luz

Na Costa de la Luz panują doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych, m.in. windsurfingu, kitesurfingu (miłośnicy tej dyscypliny powinni koniecznie udać się do Tarif), nurkowania, wędkowania oraz jazdy na skuterach i nartach wodnych. Okolice jeziora Laguna del Portil świetnie się natomiast nadają do uprawiania trekkingu. Poza tym na Costa de Luz jest sporo pól golfowych, np. Costa Ballena Ocean Golf Club w Kadyksie czy  Club House w Islantilli. Piękne widoki zachęcają również do spacerów oraz do wycieczek konnych i rowerowych. Nie brakuje boisk do siatkówki plażowej.

Pogoda na Costa de la Luz

Kiedy jechać do Hiszpani na urlop na Costa de la Luz? Region ten leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, widoczne są wpływy klimatu oceanicznego. Zimy są tutaj łagodne, ale ze sporą ilością opadów. Temperatury na Costa de la Luz latem wynoszą średnio 25-30 st. C, lekkie ochłodzenie przynosi wiatr znad oceanu. Liczba dni słonecznych wynosi tu ponad 300 w roku. Sezon turystyczny zaczyna się w maju, a kończy w październiku, niemniej na Costa de Luz można przyjeżdżać przez cały rok. Co zabrać na wakacje na Costa de la Luz? Wszystko zależy od terminu wyjazdu, ale jeśli wybieramy się na Wybrzeże Światła latem, w naszym bagażu nie może zabraknąć przewiewnej odzieży. Wygodnego obuwia, kapeluszy i okularów słonecznych oraz kosmetyków chroniących przed słońcem. Oczywiście nie wolno zapomnieć o ważnych dokumentach, pieniądzach i kartach płatniczych, a na wypadek nieoczekiwanych kłopotów ze zdrowiem przyda się stosowne ubezpieczenie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments