Costa Brava

27 grudnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Lista miejsc, gdzie można spędzić udany urlop w Hiszpanii, jest bardzo długa. Znajduje się na niej Costa Brava – czyli Dzikie Wybrzeże nad Morzem Śródziemnym. To cieszący się ogromną popularnością region, gdzie turystyka zaczęła się dynamicznie rozwijać w latach 60-tych ubiegłego wieku.

Costa Brava leży w północno-wschodniej Hiszpanii, w Katalonii. Dawne wioski rybackie zlokalizowane w tym regionie przekształciły się w przeciągu kilkudziesięciu lat w sprawnie funkcjonujące kurorty, wśród których wymienia się m.in. Blanes, Roses, L’Estartit, Tossa de Mar, Lloret de Mar, Figueres i wiele innych. To, ile się leci do Hiszpanii w te strony, jest zależne od paru czynników – głównie od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Średnio podróż samolotem z Polski trwa ok. 3 godzin. Ta część Hiszpanii jest obsługiwana przez lotniska w Barcelonie i Gironie, skąd do poszczególnych kurortów kursują pociągi lub autobusy.

Ceny na Costa Brava

Walutą w Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,26 zł – kurs z dnia 27 grudnia 2019 r.). W euro bez problemu zaopatrzymy się w Polsce. Poza tym w Hiszpanii powszechnie akceptowane są płatności kartą, w razie potrzeby można zaś wypłacić gotówkę z bankomatu. Jeśli chodzi o ceny, Hiszpania jest droższa niż Polska, więc podczas wakacji  na Costa Brava trzeba się przygotować na większe wydatki. Przykładowo za dobę w hotelu należy zapłacić od 91 euro wzwyż, a noc  w luksusowym hotelu kosztuje ok. 500 euro. Na typowy posiłek fast food trzeba wydać 7-8 euro, ceny w restauracjach są odpowiednio wyższe. To, ile wydamy, zdeterminowane jest oczywiście sposobem organizacji wyjazdu oraz rodzajem atrakcji, z jakich zamierzamy korzystać. A co kupić na Costa Brava na pamiątkę z Hiszpanii? Turyści chętnie zaopatrują się w katalońskie wina, sangrię, lokalną oliwę z oliwek, szynki i kiełbasy, kozi ser queso cabra, deser w proszku crema catalana, a ponadto w wyroby ceramiczne, wyplatane ozdoby oraz koronki.

Zabytki na Costa Brava

Pobyt na Costa Brava z pewnością ucieszy nie tylko miłośników plażowania, ale również zwiedzania. Jest tu sporo miejsc, które warto zobaczyć. Zaliczają się do nich m.in.:

– Barcelona – w stolicy Katalonii znajduje się mnóstwo atrakcji, miasto słynie z obiektów, które zaprojektował Antoni Gaudí,

– Girona – wizytówką tego miasta jest jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii,

– półwysep Cap de Creus,

– Figueres – rodzinne miasto Salvadora Dalí,

– stanowisko archeologiczne w Empuries,

–  Pireneje Katalońskie,

– Wyspy Medes,

– Vic – zabytkowe miasto, gdzie znajduje się np. modernistyczny budynek Casa Comella czy rzymska świątynia z II w. n. e.,

– wulkany Olot –  ok. 30 wygasłych wulkanów, które obecnie są porośnięte lasami,

– Peratallada – średniowieczne miasteczko z zabudową z kamienia,

– miejscowości takie jak np. Cadaqués, Begur, Pals czy Port de la Selva.

Plaże na Costa Brava

Costa Brava słynie z pięknych plaż – wiele z nich posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Dominuje na nich gruboziarnisty piasek. Znajdują się zwykle w otoczeniu skalistych zboczy, często są ulokowane w malowniczych zatoczkach. Wśród najpopularniejszych plaż na Dzikim Wybrzeżu wymienia się takie plaże jak m.in.:

– plażę w Sant Pol de Mar o długości ok. 1 km i szerokości ok. 25 m,

– Cala Sant Francesc w Blanes,

– Sa Caleta w Lloret de Mar,

– Cala Giverola i Cala Bona w Tossa de Mar,

–  Cala Rovira i Cala del Pi w Platja d’Aro,

– Cala San Roque w Calella de Palafrugell,

– plaże w Tamariu, Empuriabravie, El Port de la Selva czy na półwyspie Cap de Creus,

– Sa Tuna w Begur,

– La Pletera w L’Estartit,

– El Pedrigolet w L’Escala,

– Platja del Pi w Port Bou.

Aktywny wypoczynek na Costa Brava

Costa Brava to istny raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Panują tu znakomite warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych, np. windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, narciarstwa wodnego, żeglowania, kajakarstwa etc. Nie brakuje tutaj wysokiej klasy pól golfowych, a także kortów tenisowych i do squasha. Są boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę nożną. Całą rodzina można się wybrać do któregoś z parków wodnych, np.: Water World, Aquadiver czy Aqua Brava. Oprócz tego na Costa Brava znajduje się sporo tras turystycznych idealnych do wycieczek pieszych, rowerowych oraz konnych. Osoby nieposiadające żadnego doświadczenia w wymienionych dyscyplinach sportowych mogą skorzystać z bogatej oferty kursów.

Pogoda na Costa Brava

Jeśli ktoś się zastanawia, kiedy lecieć do Hiszpanii na urlop na Dzikim Wybrzeżu, powinien wziąć pod uwagę uwarunkowania pogodowe. Costa Brava leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – lata są to gorące i suche, a zimy trwają krótko i są łagodne. Najwyższe na Costa Brava temperatury odnotowuje się w lipcu i sierpniu – średnio wynoszą 29-30 st. C, ale ponad 30-stopniowe upały nie należą o tej porze do rzadkości. Najchłodniej jest natomiast w styczniu – przeciętnie ok. 14 st. C. Co zabrać na wakacje w Hiszpanii na Costa Brava? Przede wszystkim pieniądze i dokumenty, przyda się też dobre ubezpieczenie zdrowotne z racji na wysokie koszty usług medycznych w Hiszpanii. Nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej odzieży adekwatnej do terminu i charakteru wyjazdu, a także o kosmetykach chroniących przed słońcem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments