Costa Blanca

7 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Hiszpania to jeden z najlepszych kierunków wakacyjnych. Korzystne położenie oraz wiele innych atrakcji czynią ten kraj chętnie odwiedzany nie tylko przez polskich turystów. Urlop tutaj można spędzić w wielu miejscach – jednym z nich jest Costa Blanca.

Costa Blanca – czyli Białe Wybrzeże –  to ponad 220 km wybrzeża Morza Śródziemnego w prowincji Alicante, w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Głównymi ośrodkami turystycznymi tego regionu są Alicante oraz Benidorm, innymi znanymi kurortami są m. in. Calpe, Alfaz del Pi, Altea etc. Costa Blanca obsługiwane jest przez dwa międzynarodowe porty lotnicze – znajdują się one w Walencji oraz w Alicante. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, jest zależne od paru czynników, niemniej podróż samolotem z Polski na Costa Blanca zajmuje średnio ok. 3 godziny 20 minut.

Ceny na Costa Blanca

W Hiszpanii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 7 stycznia 2020 r.) – przed wyjazdem na Costa Blanca najlepiej zaopatrzyć się właśnie w tę walutę. Przyda się więcej pieniędzy, ponieważ w omawianym regionie Hiszpanii ceny są wyższe niż w Polsce. jest to szczególnie odczuwalne w sezonie, który zaczyna się w maju, a kończy wraz z początkiem października. W sierpniu, na który przypada szczyt sezonu, ceny za noc osiągają średnio ok. 860 zł. Dla porównania w lutym są o połowę niższe. Spożywcze zakupy najbardziej opłaca się robić w takich marketach jak Mercadonia, Consum czy Alcampo, gdzie ceny są mniej więcej podobne do polskich. A co warto kupić w Hiszpanii podczas urlopu na Costa Blanca? Turyści najchętniej zaopatrują się w alkohole ze wskazaniem na wina i sangrię, oliwę z oliwek, miody, słodycze, a także w magnesy na lodówkę oraz wyroby ceramiczne, biżuteryjne i plecione.

Zabytki na Costa Blanca

Do największych atrakcji na Costa Blanca zaliczają się m.in.:

– rezerwat przyrody Peñón de Ifach w Calpe,

– Muzeum Historyczne Samochodów znajdujące się w Guadalest,

– wieżowce w Benidormie,

– Park Naturalny Sierra Helada w Benidormie,

– historyczne miasto Dènia, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Zabawek,

– fabryka czekolady w miejscowości Villajoyosa,

– Alcoy nazywane „miastem mostów”,

– zabytki w Alicante, np. cytadela Castillo de Santa Bárbara, kościół Basílica de Santa María, Teatro Principal, katedra Concatedral de San Nicolás de Bari etc.,

– miejscowość Altea z charakterystyczną zabudową,

– muzeum łodzi podwodnych w miejscowości Torrevieja,

– wodospady Algar,

– wyspa Tabarca,

– Elche, gdzie znajduje się słynny gaj palmowy El Palmeral i gdzie co roku odbywa się misterium w Basílica de Santa María (obie pozycje figurują na liście dziedzictwa światowego UNESCO).

Plaże na Costa Blanca

Swoją nazwę Costa Blanca zawdzięcza plażom pokrytym białym piaskiem. Wiele z nich wyróżnionych jest certyfikatem Błękitnej Flagi. W gronie najpopularniejszych plaż na Costa Brava znajdują się m.in.:

– Playa La Granadella w Jávea – żwirowo skalista plaża o długości ok. 200 m,

– Playa Carabassí w Elche – plaża o długości ok. 900 m ze złocistym drobnym piaskiem,

– Playa La Caleta w Villajoyosa – żwirowa plaża o długości ok. 160 m i szerokości ok. 30 m,

– żwirowo-piaskowa plaża na wyspie Tabarca,

– Playa de Levante w Benidormie o długości ponad 2 km,

– Playa Racó de l’Albir w Alfaz del Pi – żwirowo-kamienista plaża o długości ok. 500 m,

– Playa Marineta Casiana w miejscowości Dènia licząca ok. 1,2 km długości,

– Playa de La Fossa w Calpe – plaża o złocistym piasku i ok. 1 km długości,

– Playa La Roda w Altei – piaszczysto-żwirowa plaża o długości ok. 1,4 km,

– Playa El Postiguet w Alicante – plaża zlokalizowana u stóp Castillo de Santa Bárbara.

Aktywny wypoczynek na Costa Blanca

Costa Blanca to istny raj dla wielbicieli aktywnego wypoczynku. W regionie tym znajduje się kilkanaście pól golfowych światowej klasy – kolejne są w budowie. Słynie on również tras doskonale przystosowanych do turystyki rowerowej. Ponadto na Białym Wybrzeżu panują wspaniałe warunki do uprawiania wielu sportów wodnych, np. windsurfingu, kitesurfingu, żeglarstwa, kajakarstwa, narciarstwa wodnego, nurkowania (najlepsze miejsca dla nurków są w okolicach wysp Tabarca i Benidorm) itp. W regionie tym nie brakuje ośrodków żeglarskich umożliwiających np. wypożyczenie sprzętu. Na nudę nie będą narzekać również miłośnicy wspinaczki (można ją uprawiać w rezerwacie przyrody Peñón de Ifach), przejażdżek konnych oraz pieszych wypraw.

Pogoda na Costa Blanca

Kiedy jechać do Hiszpanii na urlop na Costa Blanca? Białe Wybrzeże może się poszczycić aż 300. dniami słonecznymi w roku. Dni deszczowych jest bardzo mało – 10-14 rocznie. Panuje tutaj typowy klimat śródziemnomorski z upalnymi latami oraz krótkimi i łagodnymi zimami. Każda zatem pora roku jest dobra, aby odwiedzić Costa Blanca. Temperatury na Costa Blanca najwyższe są w lipcu i sierpniu – średnio oscylują w granicach 30 st. C,  ale w praktyce termometry najczęściej pokazują ponad 30 st. C. Również i w tych miesiącach najwyższa jest temperatura wody w morzu – średnio ok. 26 st. C. najchłodniejszym miesiącem na Costa Blanca jest styczeń – w ciągu dnia jest wtedy przeciętnie ok. 16 st. C. W zależności od terminu wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować do pobytu w Hiszpanii. Co zabrać na Costa Blanca? Jeżeli wybieramy się tam latem, musimy pamiętać o przewiewnej odzieży i kosmetykach chroniących przed słońcem. Nie wolno ponadto zapomnieć o pieniądzach, dokumentach i ubezpieczeniu zdrowotnym (ceny świadczeń medycznych w Hiszpanii są wysokie).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments