Cmentarz Centralny w Szczecinie

28 stycznia 2024
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Szczeciński Cmentarz Centralny, w przeszłości nazywany też Głównym, zalicza się do największych cmentarzy na świecie. Został założony na przełomie XIX i XX wieku. Wciąż służy jako miejsce pochówku dla zmarłych, ale jest też miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Cmentarz Centralny w Szczecinie – historia

Cmentarz Centralny zajmuje obszar ponad 172 hektarów. Na jego terenie pochowano około 300 tysięcy zmarłych, co czyni go największym cmentarzem w Polsce i trzecim co do wielkości w Europie. Organizację cmentarza zaczęto  1899 roku, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua. W tym czasie powstała brama główna, kaplica cmentarna oraz budynki administracji cmentarza. Znaczny rozrost cmentarza miał miejsce podczas II wojny światowej. Z czasem wydzielono też osobną kwaterę wojenną oraz kwaterę żydowską.

Założenie Cmentarza Centralnego było takie, żeby odejść od gęstego ułożenia grobów. Cmentarz miał bardziej przypominać park, stąd tak duża ilość drzew, żywopłotów, ozdobnej zieleni i zbiorników wodnych. Poruszanie po cmentarzu ułatwiały wytyczone ścieżki, schodki, mostki, zorganizowano także punkty widokowe w najciekawszych miejscach.

Cmentarz Centralny w Szczecinie – co warto zobaczyć?

Już sama przyroda jest wystarczająco atrakcyjna, by warto było odwiedzić największą szczecińską nekropolię – na terenie cmentarza rośnie około 415 gatunków drzew i krzewów. Poza tym można tu zobaczyć piękne nagrobki, lapidarium, pomniki z różnych epok, zabytkowe kwatery, pozostałości po forcie ćwiczebnym.

Cmentarz Centralny można zwiedzać samodzielnie, okazjonalnie są też organizowane wycieczki po cmentarzu razem z przewodnikiem. Zwiedzanie ułatwia wytyczony trakt historyczny, wzdłuż którego ustawiono 21 tablic informacyjnych, oraz ścieżka botaniczna.

Cmentarz Centralny w Szczecinie – godziny otwarcia

Bramy cmentarza są otwarte codziennie, w godzinach 7:00-21:00. W okresie od 3 listopada do 31 marca godziny te są skrócone – bramy zamyka się już o godzinie 18:00. Wejście na teren cmentarza jest bezpłatne, także dla zwiedzających.

Cmentarz Centralny w Szczecinie  – czy warto?

Szczeciński Cmentarz Centralny wygląda jak wielki, oryginalnie zaprojektowany park, dlatego jest popularną trasą spacerową. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych nagrobków i pomników, a historia cmentarza nierozerwalnie łączy się z historią miasta, dokumentując najważniejsze wydarzenia z przeszłości. Cmentarz w Szczecinie odwiedziliśmy w maju i bardzo polecamy odwiedzić to miejsce właśnie ze względu na niezwykłą architekturę oraz bogactwo przyrody.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments