Cimitero Monumentale

5 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cimitero Monumentale to zabytkowy cmentarz znajdujący się w Mediolanie. Stworzono go w XIX wieku i przez długi czas było to miejsce pochówku dla znamienitych osobistości regionu Lombardii. Dzisiaj turystów na mediolański cmentarz przyciągają wspaniałe rzeźby i mauzolea.

Cimitero Monumentale – atrakcje

Cimitero Monumentale zalicza się do największych nekropolii w Mediolanie. Jego historia zaczyna się w XIX wieku, kiedy potrzebne było stworzenie nowego cmentarza dla mieszkańców regionu. Cechą charakterystyczną Cimitero Monumentale jest połączenie przeróżnych stylistyk – widać tutaj rzeźby inspirowane Grecją i starożytnym Rzymem, gotyk, romanizm pizański, styl bizantyjski. Pomniki i nagrobki często były wykonywane przez największych artystów, dlatego do dzisiaj robią ogromne wrażenie swoim kunsztem.

Cmentarz podzielony jest na kilka sekcji. Można zwiedzić między innymi mauzolea lombardzkich rodów arystokratycznych, imponujące nagrobki bogatych właścicieli fabryk, sekcję żydowską, aleję zasłużonych. Przed wejściem na teren cmentarza wznosi się Famedio, które także jest otwarte dla zwiedzających.

Zobacz również: zabytki w Mediolanie.

Cimitero Monumentale – godziny otwarcia

Nekropolia jest otwarta dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Wejście jest możliwe od 8:00 do 18:00, w dni świąteczne cmentarz jest zamykany o 13:00. Ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed zamknięciem bramy. Przy wejściu można w punkcie informacyjnym pobrać mapę cmentarza, co ułatwi jego zwiedzanie.

Cimitero Monumentale – cennik

Cimitero Monumentale jest dostępny dla zwiedzających za darmo, można natomiast złożyć dobrowolny datek na jego renowację i utrzymanie.

Sprawdź: ceny w Mediolanie.

Cimitero Monumentale – czy warto?

Odwiedzając Mediolan koniecznie trzeba zajrzeć na Cimitero Monumentale. Rzeźby i pomniki, jakie się tutaj znajdują, nierzadko przewyższają swoim pięknem muzealne eksponaty, a cały teren cmentarza został tak zaprojektowany, że idealnie nadaje się na spokojne, długie spacery. My odwiedziliśmy Cimitero Monumentale w październiku i polecamy wyprawę do tego miejsca nawet jeśli pobyt w Mediolanie jest krótki – przejście cmentarza zajmuje około godziny. Miejsce robi wrażenie!

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments