Chios

25 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Grecja to wyjątkowy kraj oferujący ogromne możliwości w zakresie wypoczynku. Przyciąga podróżnych przez cały rok, chociaż największe natężenie ruchu turystycznego występuje w miesiącach letnich. Jednym z wielu miejsc, jakie warto tutaj odwiedzić, jest Chios.

Chios to grecka wyspa leżąca na Morzu Egejskim, u wybrzeży Turcji. Zajmuje powierzchnię 904 km kw. W przeszłości określano ją mianem „wyspy kupców” bądź „wyspy kapitanów”. Znana jest również jako „mastyksowa wyspa” – słynie bowiem z produkcji mastyksu, miękkiej żywicy pozyskiwanej  z drzew pistacji i znajdującej wszechstronne zastosowanie m.in. w kosmetykach, alkoholu czy deserach. Głównym miastem wyspy jest Chios – to  jeden z tutejszych ośmiu ośrodków miejskich. Jeśli ktoś zastanawia się, jak dojechać na Chios, aby było szybko i wygodnie, niech wybierze samolot – niemniej należy pamiętać, iż pomiędzy Polską a wyspą nie ma bezpośrednich połączeń. W rachubę wchodzi zatem wyłącznie lot z przesiadką obsługiwany m.in. przez Lufthansę czy LOT. To, ile trwa lot na Chios, zależy od paru czynników jak np. miejsce wylotu czy czas oczekiwania na samolot przesiadkowy. Średni czas podróży wynosi ok. 4 godzin 20 minut – przesiadkę mamy najczęściej w Atenach.

Wyspa położona jest w strefie klimatu umiarkowanego śródziemnomorskiego. Lipiec i sierpień na Chios to najgorętsze miesiące – termometry pokazują wówczas minimum 30 st. C, ale 40-stopniowe upały nie należą wtedy do rzadkości. W maju i październiku temperatury na Chios najbardziej sprzyjają zwiedzaniu – wynoszą średnio 22 st. C.

Bezpieczeństwo na Chios

Na Chios spędzimy bezpieczne wakacje. Jest to kierunek przyjazny turystom. Na wyspie nie czyhają na nas żadne poważne zagrożenia, aczkolwiek standardowo trzeba zachować ostrożność oraz chronić przed kradzieżą bagaż, dokumenty i pieniądze.

Chios – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający na Chios w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy – o ile pobyt nie przekracza 90 dni. Koniecznie zabierzmy ze sobą ważny dowód osobisty.

Jaką walutę zabrać na Chios?

Na Chios walutą jest euro – to jednostka monetarna Grecji. Nie opłaca się zabierać złotówek na wymianę z uwagi nie niekorzystny dla nas kurs, w związku z czym w odpowiednią ilość euro zaopatrzmy się jeszcze w Polsce. Oczywiście w Grecji nie będzie kłopotu z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu czy płaceniem kartą. Ceny na Chios są wyższe niż w Polsce – zwłaszcza w sezonie trwającym od końca maja do początku października nastawmy się na większe wydatki. Dobra wiadomość jest taka, że jest tutaj taniej niż np. na Krecie czy Korfu.

Zabytki na Chios

Odwiedzający Chios turyści zgodni są co do tego, że na wyspie panuje jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Podziwiać tu można nie tylko piękne krajobrazy – nie brakuje i innych atrakcji, do których zaliczają się m.in.:

– Chios – zobaczymy tu np. bizantyjski zamek z IX w., muzeum poświęcone ikonom i wyrobom z drewna, a także sporo pamiątek po tureckiej przeszłości etc.,

– klasztor bizantyjski Nea Moni – znajdujący się ok. 11 km od centrum Chios obiekt figuruje na liście  światowego dziedzictwa UNESCO,

– ruiny świątyni Apollina w Kato Fana,

– mastyksowe wioski w południowej części wyspy – np. Mesta, Olimpia, Pyrgia,

– kapliczka Agios Isidoros,

– czarna plaża nieopodal Emborios,

– skała Daskalopetra  nad plażą Vrontados – miejsce związane z Homerem, to tutaj nauczał on swoich uczniów,

– majątek Mitarakiko w Kambos,

– średniowieczne miasteczko Armolia,

–  baszta zamku, część murów obronnych, wyższa szkoła i kościół św. Triadha we wsi Elata,

– Kalamoti – tradycyjna wieś z kamiennymi domami,

– kościoły Panayia Rouchouni i Aghios Ioannis w Katarraktis,

– jaskinia w Olympi uważana za jedną z najpiękniejszych greckich jaskiń,

– Volissos – miasto leżące u stóp bizantyjskiej fortecy.

Mobilny internet na Chios działa dobrze – z pewnością przyda się podczas zwiedzania. Kartę SIM kupimy u jednego z greckich operatorów.

Kurorty na Chios

Gdzie zatrzymać się na Chios? Oto kilka propozycji:

– Chios – to nie tylko stolica wyspy, ale także główny ośrodek turystyczny,

– miejscowości na północy wyspy, np. Kardmyla, Leptopada, Lagada, Nenitouria, Volissos,

– miejscowości w centralnej części Chios, np. Avgomyma, Dafnonas, Kambos, Veverato,

– miejscowości na południu Chios, np. Embarios, Karfas, Patrika, Thymiana, Katarraktis.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments