Chiny to bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących kierunków turystycznych. Podróże do egzotycznych krajów z każdym rokiem cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością, a do Chin warto się wybrać z wielu powodów.
Chiny – oficjalnie: Chińska Republika Ludowa – to państwo ze stolicą w Pekinie położone w Azji Wschodniej. Obejmuje historyczne Chiny (bez Tajwanu) oraz Tybet i inne ziemie w Azji Środkowej. Chiny są najludniejszym państwem świata. To, ile trwa lot do Chin, zależy m.in. do rodzaju lotu i odległości między lotniskami, niemniej na podróż trzeba przeznaczyć średnio ok. 9 godzin.
Kiedy lecieć do Chin? Kraj ten położony jest w zasięgu trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża i wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część Chin) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Temperatury w Chinach najwyższe są w lipcu i sierpniu – termometry pokazują przeciętnie ponad 30 st. C (w górach jest chłodniej). Najlepiej wybrać się tu w okresie od marca do maja, gdyż nie ma upałów i obfitych opadów. Co zabrać do Chin? Dokumenty i pieniądze to rzecz jasna podstawa, ale przydadzą się również środki przeciw owadom, moskitiera, repelenty i środki antyseptyczne. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale warto je rozważyć (po konsultacji z lekarzem medycyny podróży). Bezwzględnie należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
Bezpieczeństwo w Chinach
Poziomem bezpieczeństwa Chiny nie odbiegają od wielu innych krajów na świecie. Trzeba być uważnym i ostrożnym – tak jak wszędzie. W zatłoczonych miejscach należy uważać na kieszonkowców, często zdarzają się kradzieże dokumentów (w takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się na policję w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży lub zagubieniu paszportu).
Chiny – wiza
Obywatele polscy wybierający się do Chin są zobligowani do posiadania wizy pobytowej lub tranzytowej. O czym jeszcze pamiętać, planując podróż do Chin? Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Osoby przyjeżdżające do Chin indywidualnie muszą ponadto liczyć się z tym, że chińskie urzędy konsularne mogą zażądać okazania biletu powrotnego. Nie ma natomiast obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Jaką walutę zabrać do Chin?
Walutą w Chinach jest juan chiński (1 CNY to ok. 0,55 zł – kurs z dnia 20 września 2019 r.). W Polsce bardzo trudno nabyć tą walutę, dlatego najlepiej zabrać na wymianę euro lub dolary. W Chinach nie ma problemu z wypłatą pieniędzy z bankomatów, honorowane są też płatności kartą. Ceny w Chinach są zróżnicowane. Najdrożej jest w Pekinie i Hongkongu, a także w miejscach popularnych z turystycznego punktu widzenia. Warto pamiętać o zwyczaju targowania się podczas robienia zakupów u lokalnych sprzedawców. Co przywieźć z Chin? Turyści zaopatrują się w herbaty, biżuterię, wachlarze, wycinanki, pałeczki do jedzenia, wyroby z jedwabiu, przyprawy, maski oraz w amulety szczęścia.
Zabytki w Chinach
Do największych atrakcji turystycznych Chin zaliczają się m.in.:
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO, np. Zakazane Miasto (dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing znajdujący się w centrum Pekinu), Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów (Jaskinie Smoczych Wrót), Jaskinie Dunhuang, Jaskinie Tysiąca Buddów (znane też jako Jaskinie Mogao), rzeźby skalne w Dazu, Świątynia Nieba, Wielki Mur Chiński, Wielki Budda z Leshan, pałac w Shenyangu, góra Qingcheng Shan, Terakotowa Armia, Ogród Pokornego Zarządcy, zabytkowe centrum Makau, klasztor Shaolin, Pałac Letni w Pekinie; łącznie tych obiektów jest kilkadziesiąt,
– Pekin: w stolicy Chin zobaczyć można wiele obiektów z listy UNESCO, a także m.in. ogód zoologiczny, parki Jingshan i Beihai, grobowce dynastii Ming, muzeum Zhoukoudian, Chińskie Muzeum Lotnictwa etc.,
– Szanghaj: to jedno z najczęściej odwiedzanych chińskich miast, znajdują się tu m.in. imponującej wysokości wieżowce, liczne świątynie buddyjskie (np. Longhua, Nefrytowego Buddy, Boga Miasta), Pomnik Chopina etc.,
– Hongkong: to najdroższe miejsce na świecie pod względem kosztów wynajmu, gdzie podziwiać można m.in. nowoczesne wieżowce (najbardziej rozpoznawalnym tego typu budynkiem jest siedziba Bank of China Tower),
– parki narodowe: Huang Shan, Jiuzhaigou, Narodowy Park Geologiczny Zhangye Danxia,
– pola ryżowe w prowincji Junnan – uchodzą za najpiękniejsze pola ryżowe w całych Chinach,
– Dolina Huanglong w prowincji Syczuan,
– jezioro Qiandao położone we wschodnich Chinach zwane Jeziorem Tysiąca Wysp,
– jaskinie Maijishan – zespół 194 buddyjskich świątyń skalnych,
– sobór św. Zofii w Harbinie,
– Baiheliang – podwodna formacja skalna znajdująca się w środkowym biegu rzeki Jangcy, na obszarze miasta wydzielonego Chongqing,
– krasowe wzgórza w dorzeczu rzeki Li,
– naturalny rezerwat Yading położony w Górach Hengduan w prowincji Syczuan.
Podczas zwiedzania kraju z pewnością przyda się mobilny internet. Chiny słyną z tego, że mają największą na świecie sieć wewnętrzną. Najlepszą opcją jest zakup karty SIM do telefonu, ale trzeba brać poprawkę na różne ograniczenia, np. brak dostępu do Facebooka, Instagramu czy Messengera. Można je obejść poprzez instalację odpowiednich aplikacji, ale ryzyko jest takie, że konto na takiej aplikacji może zostać zablokowane.
Kurorty w Chinach
Osoby zainteresowane wypoczynkiem w Chinach chętnie wybierają położoną na Morzu Południowochińskim wyspę Hajnan. Tutejsze plaże uchodzą za najpiękniejsze w całych Chinach. Wyspa jest podzielona na 8 regionów turystycznych:
– okolice Haikou: Haikou, Qiongshan, Ding’an,
– region północno-wschodni: Wenchang,
– wschodnie wybrzeże: Qionghai, Ding’an,
– wybrzeże południowo-wschodnie,
– region Sanya: Sanya,
– wybrzeże zachodnie: Ledong, Dongfang, Changilang,
– region północno-zachodni: Danzhou, Lingao, Chengmai,
– wyżyny środkowe: Baisha, Qiongzhong i Wuzhishan/Tongzha.
Turyści często zatrzymują się też w takich miejscowościach jak np. Xiamen, Dali, Dalian, Qingdao czy Lijiang oraz oczywiście w Pekinie, Szanghaju i Hongkongu.