Grecja – kraj, bez którego trudno wyobrazić sobie turystyczną mapę współczesnego świata. Kolebka zachodniej cywilizacji należy do grona najchętniej odwiedzanych państw. Półwysep Chalcydycki to jedno z wielu miejsc w Grecji, gdzie spędzimy niezapomniane wakacje.
Półwysep Chalcydycki zwany też Chalkidiki leży u północnych wybrzeży Morza Egejskiego. Z lotu ptaka przypomina zakończoną trzema palcami dłoń. Te palce to cyple Kassandra, Sithonia i Athos – każdy z nich odznacza się innym charakterem. Dzięki Sithoni półwysep często określany jest mianem greckich Karaibów. Kassandra skojarzy się nade wszystko z piaszczystymi plażami i zaludnionymi kurortami. Athos z kolei to bardzo specyficzne miejsce z uwagi na to, iż jest autonomiczną republiką monastyczną.
Aby jak najszybciej dojechać na Chalkidiki, najlepiej wsiąść w samolot do Salonik. To, ile się leci na Chalkidiki, zależy od paru czynników, w tym od miejsca wylotu – np. z Warszawy do Salonik leci się ok. 3 godzin. Jeśli natomiast zastanawiamy się, kiedy jechać na Chalkidiki, kierujmy się własnymi preferencjami. Bierzmy także pod uwagę panujące na półwyspie temperatury – Chalkidiki kusi ładną pogodą przez cały rok, niemniej najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień, termometry pokazują wówczas ponad 30 st. C. Na zwiedzanie najlepszymi miesiącami są maj, wrzesień i październik.
Bezpieczeństwo na Chalkidiki
Urlop na Półwyspie Chalcydyckim zaliczymy do bezpiecznych wakacji. Grecja to kierunek przyjazny turystom, aczkolwiek – tak jak wszędzie – trzeba brać poprawkę na różne zdarzenia typu kradzieże etc. Nie zostawiajmy bagażu bez opieki, pilnujmy pieniędzy u dokumentów oraz zachowajmy ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości.
Chalkidiki – wiza
Jadąc na Chalkidiki, zabierzmy ze sobą dowód osobisty. Przy pobycie turystycznym do 90 dni wiza nie jest nam potrzebna.
Jaką walutę zabrać na Chalkidiki?
Walutą na Chalkidiki – podobnie jak w całej Grecji – jest euro. Z wymianą w miejscowych bankach i kantorach nie będzie co prawda problemu, ale to się nie opłaca z racji na niezbyt korzystny dla nas kurs. Dlatego euro najlepiej kupić w Polsce. W razie czego niezbędną gotówkę wypłacimy z bankomatu, a poza tym na półwyspie honorowane są płatności kartą. Na Chalkidiki ceny są wyższe niż w Polsce – Grecja nie uchodzi za najtańszy kierunek, więc przygotujmy się na odpowiednie wydatki w restauracjach, sklepach itp. Spożywcze zakupy kalkuluje się robić w supermarketach.
Zabytki na Chalkidiki
Półwysep to niezwykle interesujące miejsce, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać. Zaliczają się do nich m.in.:
– Saloniki – drugie co wielkości greckie miasto, gdzie zobaczymy np. Białą Wieżę, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, bazylikę św. Dymitra, bizantyńskie obwarowania i świątynie, tureckie meczety etc.,
– Góra Athos zwana Świętą Górą – posiada status okręgu autonomicznego zamieszkiwanego wyłącznie przez prawosławnych mnichów, wstęp tu mają tylko mężczyźni,
– Olimpiada – miejscowość nad Zatoką Strymonikos, nieopodal której znajdują się pozostałości antycznej Stagiry,
– Arnea – urocza wioska, której wizytówką są tradycyjne kamienne domy greckie,
– starożytne miasto Olintos (Olint),
– Petralona – jaskinia leżąca nieopodal Salonikw masywie wapiennym pochodzącym z okresu jury,
– wioska Torone – podziwiać tu można m.in. pozostałości starogreckiej twierdzy,
– klasztor Farmakolitias z 1522 r.,
– źródła termalne w miejscowości Agia Paraskevi.
Podczas pobytu na Półwyspie Chalcydyckim przyda się sprawnie działający mobilny internet – Grecja pod tym względem jest przyjazna turystom, kartę SIM kupimy u któregoś z lokalnych operatorów.
Kurorty na Chalkidiki
Chalkidiki to bardzo popularny kierunek turystyczny. Tutejsze wybrzeże uchodzi za jedno z najczystszych w całej Europie, o czym świadczy chociażby fakt, iż ponad 40 plaż oznaczonych jest Błękitną Flagą. Spośród kurortów na półwyspie wymienia się m.in.:
– Saloniki – największe miasto w północnej Grecji i jednocześnie tętniący życiem nadmorski kurort,
– Dionisio Paralia – idealne miejsce dla miłośników spokojnego wypoczynku, niedaleko znajduje się centrum rozrywki wodnej Totally Surf,
– Taxiarhis – wioska w centralnej części półwyspu,
– Satri – kurort na Sithoni wyróżniający się niesamowicie zróżnicowaną linią brzegową,
– Neos Marmaras – miasto na półwyspie Sithonia,
– Porto Carras – miejscowość na półwyspie Sithonia z bardzo dużym kompleksem hotelowym,
– Nikiti – wieś położona 100 km na południowy wschód od Salonik,
– Kalithea – głośny, zatłoczony kurort na cyplu Kassandra,
– Sani – miejscowość na cyplu Kassandra, której okolice słyną z malowniczych plaż,
– Loutra – kurort posiadający status uzdrowiska.