Chalkidiki

24 września 2018

Grecja – kraj, bez którego trudno wyobrazić sobie turystyczną mapę współczesnego świata. Kolebka zachodniej cywilizacji należy do grona najchętniej odwiedzanych państw. Półwysep Chalcydycki to jedno z wielu miejsc w Grecji, gdzie spędzimy niezapomniane wakacje.

Półwysep Chalcydycki zwany też Chalkidiki leży u północnych wybrzeży Morza Egejskiego. Z lotu ptaka przypomina zakończoną trzema palcami dłoń. Te palce to cyple Kassandra, Sithonia i Athos – każdy z nich odznacza się innym charakterem. Dzięki Sithoni półwysep często określany jest mianem greckich Karaibów. Kassandra skojarzy się nade wszystko z piaszczystymi plażami i zaludnionymi kurortami. Athos z kolei to bardzo specyficzne miejsce z uwagi na to, iż jest autonomiczną republiką monastyczną.

Aby jak najszybciej dojechać na Chalkidiki, najlepiej wsiąść w samolot do Salonik. To, ile się leci na Chalkidiki, zależy od paru czynników, w tym od miejsca wylotu – np. z Warszawy do Salonik leci się ok. 3 godzin. Jeśli natomiast zastanawiamy się, kiedy jechać na Chalkidiki, kierujmy się własnymi preferencjami. Bierzmy także pod uwagę panujące na półwyspie temperatury – Chalkidiki kusi ładną pogodą przez cały rok, niemniej najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień, termometry pokazują wówczas ponad 30 st. C. Na zwiedzanie najlepszymi miesiącami są maj, wrzesień i październik.

Bezpieczeństwo na Chalkidiki

Urlop na Półwyspie Chalcydyckim zaliczymy do bezpiecznych wakacji. Grecja to kierunek przyjazny turystom, aczkolwiek – tak jak wszędzie – trzeba brać poprawkę na różne zdarzenia typu kradzieże etc. Nie zostawiajmy bagażu bez opieki, pilnujmy pieniędzy u dokumentów oraz zachowajmy ostrożność przy zawieraniu nowych znajomości.

Chalkidiki – wiza

Jadąc na Chalkidiki, zabierzmy ze sobą dowód osobisty. Przy pobycie turystycznym do 90 dni wiza nie jest nam potrzebna.

Jaką walutę zabrać na Chalkidiki?

Walutą na Chalkidiki – podobnie jak w całej Grecji – jest euro. Z wymianą w miejscowych bankach i kantorach nie będzie co prawda problemu, ale to się nie opłaca z racji na niezbyt korzystny dla nas kurs. Dlatego euro najlepiej kupić w Polsce. W razie czego niezbędną gotówkę wypłacimy z bankomatu, a poza tym na półwyspie honorowane są płatności kartą. Na Chalkidiki ceny są wyższe niż w Polsce – Grecja nie uchodzi za najtańszy kierunek, więc przygotujmy się na odpowiednie wydatki w restauracjach, sklepach itp. Spożywcze zakupy kalkuluje się robić w supermarketach.

Zabytki na Chalkidiki

Półwysep to niezwykle interesujące miejsce, gdzie na brak atrakcji nie sposób narzekać. Zaliczają się do nich m.in.:

– Saloniki – drugie co wielkości greckie miasto, gdzie zobaczymy np. Białą Wieżę, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, bazylikę św. Dymitra, bizantyńskie obwarowania i świątynie, tureckie meczety etc.,

– Góra Athos zwana Świętą Górą – posiada status okręgu autonomicznego zamieszkiwanego wyłącznie przez prawosławnych mnichów, wstęp tu mają tylko mężczyźni,

– Olimpiada – miejscowość nad Zatoką Strymonikos, nieopodal której znajdują się pozostałości antycznej Stagiry,

– Arnea – urocza wioska, której wizytówką są tradycyjne kamienne domy greckie,

– starożytne miasto Olintos (Olint),

– Petralona – jaskinia leżąca nieopodal Salonikw masywie wapiennym pochodzącym z okresu jury,

– wioska Torone – podziwiać tu można m.in. pozostałości starogreckiej twierdzy,

– klasztor Farmakolitias z 1522 r.,

– źródła termalne w miejscowości Agia Paraskevi.

Podczas pobytu na Półwyspie Chalcydyckim przyda się sprawnie działający mobilny internet – Grecja pod tym względem jest przyjazna turystom, kartę SIM kupimy u któregoś z lokalnych operatorów.

Kurorty na Chalkidiki

Chalkidiki to bardzo popularny kierunek turystyczny. Tutejsze wybrzeże uchodzi za jedno z najczystszych w całej Europie, o czym świadczy chociażby fakt, iż ponad 40 plaż oznaczonych jest Błękitną Flagą. Spośród kurortów na półwyspie wymienia się m.in.:

– Saloniki – największe miasto w północnej Grecji i jednocześnie tętniący życiem nadmorski kurort,

–  Dionisio Paralia – idealne miejsce dla miłośników spokojnego wypoczynku, niedaleko znajduje się centrum rozrywki wodnej Totally Surf,

– Taxiarhis – wioska w centralnej części półwyspu,

– Satri – kurort na Sithoni wyróżniający się niesamowicie zróżnicowaną linią brzegową,

– Neos Marmaras – miasto na półwyspie Sithonia,

– Porto Carras – miejscowość na półwyspie Sithonia z bardzo dużym kompleksem hotelowym,

–  Nikiti –  wieś położona 100 km na południowy wschód od Salonik,

– Kalithea – głośny, zatłoczony kurort na cyplu Kassandra,

– Sani – miejscowość na cyplu Kassandra, której okolice słyną z malowniczych plaż,

– Loutra – kurort posiadający status uzdrowiska.

Zobacz Również

Komentarze