Cartaya

30 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Miejsc w Hiszpanii, gdzie można spędzić udany urlop, jest sporo. Należy do nich Costa de la Luz – czyli Wybrzeże Światła – rozciągające się od Gibraltaru po ujście Gwadiany. Nie brakuje to uroczych kurrtów, takich jak np. Cartaya.

Cartaya to nieduże miasteczko (ok. 20 tys. mieszkańców) leżące w prowincji Huelva w Andaluzji. Od miejscowości Hulelva Cartaya oddalona jest o ok. 26 km. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy głównie od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Najlepiej polecieć z Polski do Sewilli (lot trwa średnio ponad 4 godziny) i tam wsiąść w autobus do Cartayi (miejscowości dzieli odległość ponad 100 km). Innym rozwiązaniem jest lot do Fargo w Portugalii, skąd do Cartayi także możne dostać się autobusem (odległość od Cartayi do lotniska w Fargo wynosi niespełna 100 km).

Ceny w Cartayi

Walutą Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,27 zł – kurs z dnia 30 stycznia 2020 r.). W polskich kantorach nie powinniśmy mieć problemów z nabyciem odpowiedniej ilości tej waluty. Pamiętajmy przy tym, że w Hiszpanii nie będzie kłopotu z podjęciem gotówki z bankomatu i opłaceniem rachunku kartą. W Hiszpanii ceny są wyższe niż w Polsce, trzeba więc przygotować się na większe wydatki. Co przywieźć z Hiszpanii na pamiątkę z Cartayi? Magnesy na lodówkę, breloki do kluczy i kubki to standardowe upominki. Oprócz tego turyści chętnie kupują m.in. wina (np. słodkie wino z pomarańczy produkowane w Hulevie), sherry, oliwę z oliwek, oliwki, słodycze, biżuterię, ceramikę, stroje do flamenco, wachlarze i kastaniety.

Zabytki w Cartayi

Cartaya wyróżnia się bardzo ładną zabudową. Wizytówką miasta jest zamek Castillo de Los Zúñiga. Ponadto można tu zobaczyć klasztor Najświętszej Trójcy, ratusz oraz wiele budynków utrzymanych jest w stylu mudejar. Poza tym warto wybrać się do takich miejscowości jak Sewilla, Huelva, Nueve Umbria czy  Laguna del Portil. W okolicy na uwagę zasługują również park narodowy Doñada, miejsce pielgrzymek chrześcijan El Rocio oraz znajdująca się nieopodal Lepe wieża Torre del Catalan z przełomu XVI i XVII w.

Plaże w Cartayi

W Cartayi znajduje się nieco ponad 4 km piaszczystych plaż, które są zlokalizowane przy ujściu rzeki Rio Piedras. Największą ze zlokalizowanych tu plaż jest San Miguel Beach o długości 2 km i szerokości 17 m. Jest to piaszczysta plaża oznaczona Błękitną Flagą i otoczona wydmami oraz lasami sosnowymi. Druga co do wielkości jest Nuevo Portil Beach mierząca 1,6 km długości i 40 m szerokości.

Aktywny wypoczynek w Cartayi

Warunki panujące w Cartayi – i na całym Costa de la Luz – sprzyjają uprawianiu rozmaitych sportów wodnych, np. kitesurfingu, windsurfingu, nurkowania czy żeglarstwa. Bardzo popularnymi formami aktywności są wycieczki piesze, konne oraz rowerowe. Ponadto na Wybrzeżu Światła znajduje się kilka pól golfowych.

Pogoda w Cartayi

W Cartayi panuje klimat śródziemnomorski. Lipiec i sierpień w Cartayi to najgorętsze miesiące – przypada na nie szczyt sezonu turystycznego, który zaczyna się w maju i trwa do października. W powyższych miesiącach w Cartayi temperatury wynoszą ponad 30 st. najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 15 st. C. Co zabrać do Hiszpanii na wakacje w Cartayi? Latem nie objedzie się bez słonecznego kapelusza i okularów, przewiewnej odzieży, wygodnego obuwia oraz kosmetyków chroniących przed słońcem. Ponadto nie wolno zapomnieć o ważnym dowodzie osobistym, pieniądzach i karatach oraz o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments