Calpe

6 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Hiszpania to niezwykle popularny i sprawdzony kierunek oferujący turystom liczne atrakcje. Gdzie najlepiej spędzić tutaj urlop? Jedną z opcji jest Costa Blanca (Białe Wybrzeże) – region słynący z pięknych kurortów, takich jak np. Calpe.

Calpe (spotykana jest też pisownia Calp) to nieduża miejscowość (ok. 21,7 tys. mieszkańców) położona nad Morzem Śródziemnym, w odległości ok. 62 km na północny wschód od Alicante. Ten bardzo znany kurort, który jeszcze w latach 30-tych był rybacką osadą chętnie odwiedzaną przez Ernesta Hemingwaya, może się poszczycić bogatą historią i barwną przeszłością wynikającymi w dużej mierze ze strategicznego położenia geograficznego. To, ile się leci do Hiszpanii w te strony, jest zdeterminowane paroma przesłankami. Aby się dostać do Calpe, najlepiej polecieć do Alicante (lot z Polski trwa średnio ok. 3 godziny 20 minut), a tam przesiąść się w autobus.

Ceny w Calpe

Walutą Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 6 stycznia 2020 r.), w związku z czym zabranie odpowiedniej ilości tej właśnie waluty na urlop w Calpe jest najlepszym rozwiązaniem. Przyda się więcej pieniędzy, gdyż jeśli chodzi o ceny, Hiszpania jest droższa niż Polska.  Odczuć to można zwłaszcza w sezonie, którego szczyt przypada na lipiec i sierpień. Co przywieźć z Calpe na pamiątkę z Hiszpanii? Turyści przeważnie zaopatrują się w hiszpańskie wina, szynki i oliwę z oliwek, a także w wyroby ceramiczne, plecione i biżuterię.

Zabytki w Calpe

Do największy atrakcji Calpe należą m.in.:

– rezerwat przyrody Peñón de Ifach – dawniej pozyskiwano tutaj sól; znajduje się tu formacja skalna Peñón de Ifac mierząca 1 km długości i 332 m wysokości,

– fortyfikacja Casa Nova z XVII w.,

– ruiny XVI-wiecznej wieży strażniczej Castellet de Calp,

– obiekty zaprojektowane przez słynnego architekta Ricardo Bofilla, np. amfiteatr i czerwony mur,

– pustelnia Ermita de San Juan de la Cometa z XVII w.,

– miejsce archeologiczne Poble de Ifac – do tej pory nie doczekało się badań przeprowadzonych przez naukowców,

–  wiejska konstrukcja Pou Salat z XVIII w.,

– starówka, gdzie znajdują się kościoły Iglesia Antigua i Senora de las Nieves.

W okolicy Calpe warto natomiast zobaczyć m.in. Alicante, miasteczko Baños de la Reina czy zamek Pope Luna w Peniscoli.

Plaże w Calpe

Linia brzegowa Calpe rozciąga się na długości ok. 11 km. Plaże w omawianym kurorcie są uważane za jedne z najpiękniejszym na całym Costa Blanca. Plaże takie jak Calpe jest Playa de Levante, La Fossa, Arenal-Bo oraz Cantal Roig są oznaczone Błękitną Flagą świadczącą o ich wysokiej jakości. Arena-Bol jest świetnie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, natomiast La Fossa polecana jest w szczególności rodzinom z dziećmi. Cantal Roig to z kolei plaża idealna dla tych, którzy chcą odpocząc od tłumów i hałasu – podobnie jak piaszczysto-żwirowa plaża Puerto Blanco.

Aktywny wypoczynek w Calpe

Calpe to miejsce wymarzona na urlop dla miłośników sportów wodnych, np. windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, żeglarstwa, wioślarstwa etc. Duże pole do popisu w tym zakresie stwarza centrum sportów wodnych Las Antípodas. W mieście oraz w okolicy nie brakuje szlaków turystycznych wyznaczonych na potrzeby wycieczek pieszych i rowerowych. Ponadto w okolicy sporo jest wysokiej klasy pól golfowych, a na skałkach Peñón de Ifach można uprawiać wspinaczkę.

Pogoda w Calpe

Kiedy lecieć do Hiszpanii na wakacje w Calpe? W kurorcie panuje typowy klimat śródziemnomorski, w związku z czym przez cały rok jest tu sprzyjająca odwiedzinom pogoda. Calpe przeżywa jednak oblężenie w sezonie przypadającym na okres od maja do końca września. Najgoręcej jest tutaj w lipcu i sierpniu, kiedy termometry pokazują średnio ok. 30 st. Co zabrać na wakacje w Hiszpanii w Calpe? Najważniejszymi rzeczami są dokumenty, pieniądze, odzież dostosowana do terminu i charakteru wyjazdu, kosmetyki przeciwsłoneczne oraz dobre ubezpieczenie zdrowotne (leczenie w Hiszpanii jest drogie).

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments