Calella

20 grudnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Hiszpania to niezwykły i bardzo różnorodny kraj, który ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Można tu spędzić wczasy nad Morzem Śródziemnym w jednym z licznych kurortów, np. w Calelli.

Calella to miasto położone w północno-wschodniej Hiszpanii, na Costa del Maresme, w odległości ok. 53 km od centrum Barcelony. W dawnych czasach była to osada, której mieszkańcy utrzymywali się głównie z rolnictwa. Obecnie podstawowe źródło dochodu stanowi tutaj turystyka, która zaczęła się dynamicznie rozwijać w XX w. Chcąc dostać się do Calelli, najlepiej polecieć do Barcelony (to, ile się leci do Hiszpanii w te strony zależy od paru czynników, niemniej średni czas trwania podróży wynosi ok. 3 godziny), a tam trzeba się przesiąść w odpowiedni pociąg.

Ceny w Calelli

Jeśli ktoś się zastanawia nad tym, jaką walutę zabrać do Hiszpanii, odpowiedź jest prosta: euro (1 EUR to ok. 4,26 zł – kurs z dnia 20 grudnia 2019 r.). Z zaopatrzeniem się w stosowną ilość euro w Polsce nie będziemy mieć kłopotów. W razie czego w Calelli nie będzie żadnego problemu z podjęciem gotówki z bankomatu czy opłaceniem rachunku kartą. Należy pamiętać o ważnej kwestii dotyczącej cen: Hiszpania jest droższa niż Polska, więc na urlop do Calelli lepiej zabrać więcej pieniędzy. A co kupić tam na pamiątkę z Hiszpanii? Do wyboru są różne opcje: wina, sangria, szynki, kiełbasy, miody, magnesy na lodówkę czy rozmaite wyroby rękodzielnicze etc.

Zabytki w Calelli

Casella to miasto szczycące się przeszło 650-letnią historią. Warto tu zobaczyć m.in.:

– latarnię morską Far del Capaspre – do użytku oddano ją w 1859 r.,

– dwie wieże telegrafu optycznego Les Torretes – powstały w latach 1849-1850,

– park Dalmau stworzony w 1928 r.,

– nadmorską aleję Passeig de Mar Manuel Puigvert – powstała ona na przełomie XIX i XX w.,

– miejską halę targową Mercat Municipal z 1927 r.,

– domek szlachecki Can Giol wybudowany w latach 1917-1920,

– staromiejską zabudowę z placami takimi jak: de l’Església, de la Constitució (de l’Ajuntament) i Catalunya,

– Museo Archivo założone w 1979 r.

Podczas pobytu w Calelii, warto wybrać się na wycieczki np. do Barcelony, Girony, Figueres, Malgrat de Mar, Blanes, Lloret de Mar czy do znajdującego się nieopodal Montnegre Natural Park.

Plaże w Calelli

Calella słynie z pięknych plaż, w większości o nawierzchni z gruboziarnistego piasku, rozciągających się na długość ok. 3 km i zajmujących łącznie powierzchnię ok. 180 tys. m kw. Największe są sąsiadujące ze sobą Playa de Gran de Calella i Playa Garbí – obie wyróżnione zostały certyfikatem Błękitnej Flagi. Bardzo atrakcyjna jest również Playa de Les Roques lub Las Rocas – z racji na duża ilość zatoczek i wysokich skał jest to jedne z ulubionych miejsc wędkarzy.

Aktywny wypoczynek w Calelli

W Calelli każdy znajdzie coś dla siebie – także i osoby lubiące aktywnie spędzać czas nie będą się skarżyć na nudę. W mieście funkcjonuje klub Nautica ze szkołą żeglarską. Poza tym panują świetne warunki do uprawiania innych dyscyplin wodnych, np. windsurfingu czy kajakarstwa. Można tu ponadto pograć w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną oraz ćwiczyć aerobik. Warto też wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę po jednej z turystycznych tras.

Pogoda w Calelli

Kiedy lecieć do Hiszpanii na urlop do Calelli? W Calelli temperatury są najwyższe w lipcu i w sierpniu. Termometry pokazują wówczas średnio 28 st. C. Najchłodniejszymi miesiącami są natomiast styczeń i luty – temperatura w ciągu dnia wynosi przeciętnie 10 st. C. Sezon na wybrzeżu trwa od maja do października, ale jeśli ktoś nie przepada za upałami i tłokiem, może tu przyjechać także w kwietniu czy listopadzie. Co zabrać na wakacje w Hiszpanii w Calelli? Wszystko zależy od terminu wyjazdu, lecz najbardziej potrzebne są: dokumenty, pieniądze, stosowna odzież, wygodne obuwie, kosmetyki przeciwsłoneczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments