Calafell

7 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Region Costa Dorada położony w północno-wschodniej Hiszpanii, w Katalonii, to miejsce gwarantujące wiele atrakcji, udany wypoczynek i słoneczną pogodę. Jednym ze znajdujących się tutaj kurortów jest Calafell.

Calafell to nieduże miasteczko (ok. 25 tys. mieszkańców) położone w odległości ok. 60 km od lotniska w Barcelonie. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy głównie od rodzaju rejsu oraz odległości pomiędzy lotniskami. Aby się dostać do Calafell, najlepiej polecieć do Barcelony (z Polski leci się ok. 3 godziny) i tam przesiąść się w odpowiedni pociąg.

Ceny w Calafell

Walutą w Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 7 stycznia 2020 r.) – powszechnie dostępna waluta, w którą bez problemu zaopatrzymy się w polskich kantorach. Oczywiście na miejscu wypłacimy w razie czego gotówkę z bankomatu i opłacimy rachunek kartą. Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, aczkolwiek i na wydatkach da się sporo zaoszczędzić. Co przywieźć z Hiszpanii z wakacji w Calafell? Wśród turystów największą popularnością cieszą się hiszpańskie alkohole (przede wszystkim wina), artykuły spożywcze (szynki, kiełbasy, miody, oliwa z oliwek, słodycze), biżuteria czy wyroby ceramiczne. Chętnie kupowane są również hiszpańskie wachlarze, magnesy na lodówkę i zabawki.

Zabytki w Calafell

Calafell to miasto o bogatym dziedzictwie historycznym. Jego wizytówką jest średniowieczny zamek. Uwagę przykuwa też romański kościół Santa Creu. Warto ponadto wybrać się do starej dzielnicy rybackiej o nazwie La Platja, gdzie znajduje się wiele zabytkowych budynków. Pobyt w Calafell to znakomita baza wypadowa dla wycieczek po okolicy. Wybrać się można np. do stolicy Katalonii Barcelony, Tarragony, Montserrat z XVI-wiecznym klasztorem benedyktynów, rezerwatu Delta Ebro czy naturalnych parków Serra del Montsant i Els Ports.

Plaże w Calafell

Calafell może się poszczycić piękną plażą rozciągającą się na długość 5 km. To bardzo zadbane i czyste miejsce wyróżnione zostało Błękitną Flagą. Plaża jest pokryta złocistym piaskiem. Warto przy tej okazji nadmienić, iż plaże na Costa Dorada słyną z wyjątkowej urody – to właśnie im Złote Wybrzeże zawdzięcza swą nazwę.

Aktywny wypoczynek w Calafell

Wypoczynek w Calafell to nie tylko plażowanie, ale i aktywność. Prym wiodą sporty wodne takie jak np. windsurfing, nurkowanie, żeglowanie czy narciarstwo wodne. Można także wypożyczyć skuter wodny i udać się statkiem na wycieczkę wzdłuż Costa Dorada. W pobliżu Delty Ebro panują doskonałe warunki do łowienia ryb. Ponadto okolica Calafell zachęca do wypraw pieszych i rowerowych.

Pogoda w Calafell

W Calafell – podobnie jak na całym Costa Dorada – panuje typowy klimat śródziemnomorski. Lipiec i sierpień w Calafell to najgorętsze miesiące – średnie temperatury oscylują w granicach 30 st. C. W praktyce niemalże 40-stopniowe upały nie należą tu latem do rzadkości. Na Costa Dorada pogoda jest korzystna przez cały rok, lecz Calafell i pozostałe kurorty przeżywają oblężenie w sezonie zaczynającym się już w połowie maja i kończącym się w październiku. Najchłodniejszymi miesiącami w Calafell są styczeń, luty i grudzień z przeciętną temperatura 14-15 st. C. Co zabrać do Hiszpanii na urlop w Calafell? Wszystko zależy od terminu wyjazdu, niemniej jeśli wybieramy się tu latem, musimy spakować stosowną odzież, wygodne obuwie i kosmetyki przeciwsłoneczne. Nie wolno też zapomnieć o pieniądzach, ważnych dokumentach i ubezpieczeniu zdrowotnym.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments