Byala

14 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 36 Average: 3.7]

Bałkany to kierunek systematycznie zyskujący na popularności wśród polskich turystów. Wiele jest powodów, dla których warto się tutaj wybrać. Jednym z nich jest bez wątpienia Bułgaria i atrakcje, jakie oferuje ten kraj. Na wybrzeżu Morza Czarnego nie brakuje wspaniałych miejsc – wśród nich znajduje się Byala.

Byala (w tłumaczeniu na język polski nazwa ta znaczy „biała”) to niewielkie letnisko we wschodniej Bułgarii leżące w odległości ok. 50 km na południe od Warny (lot do Bułgarii do Warny trwa ok. 2 godzin) i ok. 70 km na północ od Burgas. W 1984 r. miejscowość ta uzyskała prawa miejskie – od tej pory rozwój turystyki nabrał tu szybszego tempa, aczkolwiek w tym obszarze sporo jest jeszcze do zrobienia.

Ceny w Byala

Dużym atutem pobytu w Byala są ceny niższe niż w popularnych kurortach jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Jeśli chcemy wiedzieć, na jakie mniej więcej wydatki się przygotować, zorientujmy się w ogólnych cenach w Bułgarii. Odnośnie zaś tego, jaką walutę zabrać do Bułgarii, odpowiedź brzmi: najlepszą opcją jest euro. Z kursem euro jest sztywno powiązany kurs lewa, bułgarskiej waluty (1 BGN to ok. 2,15 zł – stan na dzień 14 marca 2018).

Zabytki w Byala

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Byala? Spośród lokalnych atrakcji turystycznych wymienia się m.in. obiekty upamiętniające żołnierzy poległych podczas II wojny światowej czy założone w 1986 r. Muzeum Etnograficzne. A co jest ciekawego w okolicy? Można się udać się na wycieczkę do innych miast i zwiedzić np. Warnę, Obzor czy Burgas. Nudzić się w Byala z pewnością nie będą osoby ceniące spokój, lubiące spacery i plażowanie.

Plaże w Byala

Plaża w Byala rozciąga się na długości ok. 3 km. Dzieli się na trzy odcinki: centralny, południowy i północny, spośród których ten pierwszy posiada najlepiej rozwinięte zaplecze i jest najbardziej zadbany. W sezonie trwającym od maja do października jest tu dość tłoczno, ale i tak większą popularnością cieszy się dzika plaża Karadere leżąca ok. 3 km na północ od Byala. Póki co jest to dziewicze, nieskażone komercją miejsce określane mianem perły bułgarskiego wybrzeża.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments