Burgas

1 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 93 Average: 3.9]

Początek marca to odpowiednia pora na planowanie letniego wypoczynku. Warto rozważyć wyprawę do Bułgarii, malowniczego kraju we wschodniej części Europy, nad Morzem Czarnym. Jednym z kurortów, w których można wspaniale spędzić czas, jest Burgas.

Burgas leży w południowo-wschodniej Bułgarii nad Morzem Czarnym. Założone zostało w XVIII w. Obecnie jest to czwarte co do wielkości miasto Bułgarii. Oprócz turystyki najważniejszymi obszarami tutejszej gospodarki są rybołówstwo i przetwórstwo ryb oraz przemysł chemiczny (znajdująca się w Burgas rafineria ropy naftowej jest największą w południowo-wschodniej Europie). To także liczący się ośrodek kulturalny. Miasto posiada ponadto status uzdrowiska, co zawdzięcza obecności źródeł termalnych. Mieszczący się tu port lotniczy obsługuje międzynarodowe kursy – lot do Bułgarii z Polski z te strony trwa średnio ok. 2,5 godziny.

Ceny w Burgas

Na jakie wydatki nastawić się podczas pobytu w Burgas? Ceny w mieście nie odbiegają od ogólnych cen w Bułgarii, które są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Najlepiej zabrać ze sobą odpowiednią ilość euro, które już na miejscu wymienimy na walutę Bułgarii – jest nią lewa (1 BGN to ok. 2,13 zł – stan na dzień 1 marca 2018). Kurs lewa i euro są ściśle powiązane, więc wszędzie przelicznik jest ten sam: 1 EUR to ok. 1,95 BGN.

Zabytki w Burgas

Każdy kto ciekaw jest, co warto zobaczyć w Burgas, będzie zadowolony, ponieważ jest tu sporo zabytkowych obiektów. Wśród nich znajduje się sporo różnych świątyń, m.in. katedra katolicka, katedra prawosławna św. Cyryla i Metodego, cerkwie Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego, kościół armeński etc. Oprócz tego zwiedzić można liczne muzea, np. Muzeum Historyczne, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Naukowo-Przyrodnicze.

Burgas słynie też z walorów przyrodniczych. Mowa tu m.in. o jeziorach Burgas i Atanasovo będących siedliskiem dla wielu gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Tereny te są objęte ochroną.

A co ciekawego jest w okolicy? Niedaleko – to raptem ok. 30 min. jazdy – leży znany kurort Słoneczny Brzeg, w pobliżu którego znajduje się Nesebyr, najstarsza w Bułgarii miejscowość o wyjątkowym, zabytkowym charakterze.

Plaże w Burgas

Plaża to mapie Burgas istotny punkt. Przylega do Parku Nadmorskiego, jest szeroka i piaszczysta (piasek ma nietypowy kolor z uwagi na wysoką  zawartość magnetytu), z dużym punktem widokowym. Malownicze klify dzielą ją na mniejsze odcinki, niemniej główna część znajduje się w południowej części miasta.

Pogoda w Burgas

Kiedy lecieć do Bułgarii? Panujące latem temperatury w Bułgarii to mocny atut przemawiający za wypoczynkiem w tym kraju, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do Burgas np. na wakacje w kwietniu. W mieście panuje klimat wilgotny subtropikalny. Lato trwa tu od połowy maja do końca września – na ten okres przypada również sezon turystyczny, średnia temperatura wynosi wówczas 24 st. C, aczkolwiek w lipcu i sierpniu 30-stopniowe upały nie są rzadkością.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments