Brama Krakowska

18 grudnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Brama Krakowska w Ojcowie to jedna z najlepiej znanych formacji skalnych i popularne miejsce spacerów. Niezależnie od pory roku, skalna brama prezentuje się niezwykle efektownie, warto więc podczas wycieczki po parku zatrzymać się przy niej na dłużej.

Brama Krakowska – atrakcje

Brama Krakowska nie jest jedyną tego typu skałą w Ojcowskim Parku Narodowym, ale na pewno zalicza się do tych najchętniej zwiedzanych. W dawnych czasach prowadził przez nią szlak handlowy z Krakowa na Śląsk, i stąd właśnie wzięła się obecna nazwa.

Bramę Krakowską tworzą jurajskie wapienie skaliste o wysokości ponad 15 metrów. Formacja powstała wskutek erozji i wietrzenia, a pokrywająca ją murawa nadaje skałom oryginalne zabarwienie. Jest ona częścią kilku szlaków turystycznych biegnących przez Ojcowski Park Narodowy i stanowi świetny punkt widokowy na wschodnią część Doliny Prądnika i Góry Koronnej.

Brama Krakowska – godziny otwarcia

Jest ona dostępna dla turystów przez całą dobę, a zwiedzanie można zaplanować na każdą porę roku. Jeśli jednak wyprawa do Bramy Krakowskiej obejmuje także inne atrakcje parku, to trzeba spacer zorganizować maksymalnie do godziny 18:00, ponieważ wtedy zamykane są muzea i jaskinie znajdujące się na szlaku.

Brama Krakowska – czy warto?

Popularność tego miejsca nie jest żadnym zaskoczeniem. Byliśmy tam w czerwcu 2021 roku i na pewno jest to jedna z tych atrakcji, których nie można przegapić odwiedzając Ojcowski Park Narodowy. Brama Krakowska jest zresztą bardzo często początkiem dłuższych tras spacerowych, chociażby do popularnej jaskini Łokietka.

Niedaleko Bramy Krakowskiej znajduje się słynne Źródełko Miłości, które odwania znajdujące się w pobliżu dolinki. Kolejną atrakcją, którą warto obejrzeć podczas spaceru do Bramy Krakowskiej, jest Jaskinia Krowia, znana z ciekawych wykopalisk archeologicznych.

Naszym punktem wypadowym i miejscem noclegowym był hotel Villa Verde. Zwiedziliśmy w okolic również: Zamek Pieskowa Skała, Zamek w Ojcowie, Igłę Deotymy, Jaskinię Łokieta, Maczugę Herkulesa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments