Botswana

22 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Botswana – wymarzony kierunek wielu osób – to najbezpieczniejszy kraj afrykański. Słynie nie tylko z niesamowitych widoków, dzikiej przyrody, diamentów i delty Okawango, ale również z demokracji będącej wzorem demokracji w Afryce.

Botswana to państwo ze stolicą w Gaborone położone w południowej Afryce. Nie posiada dostępu do morza. Graniczy z RPA, Namibią, Zimbabwe i Zambią. Zajmuje powierzchnię 581 730 km kw. Lot do Botswany trwa średnio kilkanaście godzin, ale w zależności od różnych czynników może ulec wydłużeniu. Temperatury w Botswanie najwyższe są w porze gorącej – czyli od października do marca. Grudzień i styczeń w Botswanie to najgorętsze miesiące – termometry pokazują wówczas nawet 39 st. C. Co zabrać do Botswany? Przydadzą się odpowiednia odzież, środki przeciw owadom, tabletki do oczyszczania wody oraz kosmetyki chroniące przed słońcem. Warto wykupić też dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Botswanie

Podobnie jak w każdym innym kraju na świecie, tak i w Botswanie trzeba zachować rozwagę i ostrożność. Kradzieże i włamania nie należą tu do rzadkości, konieczne jest zatem pilnowanie bagażu, dokumentów oraz pieniędzy. Warto przypomnieć, iż w związku z brakiem w Botswanie polskiej placówki, Polacy uprawnieni są do korzystania z pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w tym kraju.

Botswana – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Botswany na pobyt krótszy niż 90 dni nie są zobligowani do posiadania wizy. Czy można wjechać do Botswany na dowód osobisty? Nie, potrzebny do tego jest paszport, którego okres ważności przy wjeździe wynosić powinien minimum 6 miesięcy.

Jaką walutę zabrać do Botswany?

Jednostką monetarną w Botswanie jest pula (1 BWP to ok. 0,35 zł – kurs z dnia 22 października 2019 r.). Jaką walutę zabrać do Botswany na wymianę? Najlepszą opcją są dolary amerykańskie, które należy wymieniać wyłącznie w bankach lub kantorach. Ceny w Botswanie nie należą do niskich, trzeba więc przygotować się na większe wydatki. A co przywieźć z Botswany? Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wyroby miejscowego rzemiosła ludowego takie jak np. maski, plecionki czy szkatułki. Trzeba pamiętać, iż z tego kraju nie wolno wywozić wyrobów z kości słoniowej, diamentów i skór dzikich zwierząt.

Zabytki w Botswanie

Największymi atrakcjami turystycznymi Botswany są m.in.:

– Gaborone: w stolicy i zarazem największym mieście w Botswanie zobaczyć można m.in. ogród botaniczny, ogród zoologiczny, pozostałości brytyjskiego fortu z końca XVIII w., cytadelę i ratusz z 1901 r.,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: delta Okawango (największa w świecie delta śródlądowa rzeki) i Tsodilo (pasmo wzgórz i grupa stanowisk archeologicznych),

– parki narodowe: Park Narodowy Chobe i Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi,

– Makgadikgadi Pans i Nxai Pan, gdzie można obserwować migracje dzikich zwierząt,

– afrykańskie safari.

Podczas zwiedzania kraju z pewnością przyda się dostęp do sieci. W Botswanie internet najlepiej mieć w telefonie – dlatego zaleca się zakup karty SIM.

Kurorty w Botswanie

Turyści przyjeżdżający do Botswany najczęściej zatrzymują się takich miejscowościach jak m.in.:

– Gaborone – stolica kraju,

– Kasane – miasto leżące w pobliżu afrykańskiego „Four Corners”, gdzie stykają się cztery kraje (Botswana, Namibia, Zambia i Zimbabwe),

– Ghanzi – miasto usytuowane pośrodku pustyni Kalahari w zachodniej części kraju,

– Selebi-Phikwe – miasto położone w centralnej części Botswany,

– Tutume – miejscowość oddalona o ok. 50 km od bramy granicznej Zimbabwe w Maitengwe,

– Francistown – drugie co do wielkości miasto w Botswanie,

– Maun – jedno z największych miast w Botswanie często określane mianem „stolicy turystyki”.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments